Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Integrovaný registr znečišťování - ohlašování se blíží

25.10.2004  |  zdroj: MŽP  |  131× přečteno      vytisknout článek

15. února 2005 je konečný termín pro ohlášení informací do Integrovaného registru znečišťování

Ministerstvo životního prostředí upozorňuje uživatele registrované látky podle zákona o integrované prevenci (č. 76/2002 Sb.), že 15. února 2005 je konečný termín pro ohlášení informací do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) za rok 2004.

IRZ zřizuje a spravuje MŽP jako veřejně přístupný informační systém veřejné správy. V tomto registru je stanoven seznam látek, jejichž emise a přenosy je uživatel registrované látky povinen zjišťovat, vyhodnocovat a ohlašovat MŽP (tzv. ohlašované látky). Uživatel registrované látky je povinen ohlašovat vybrané látky, pokud jejich množství v emisích nebo přenosech vyrovná nebo přesáhne tzv. ohlašovací práh. První ohlášení do IRZ je stanoveno právě k datu 15. 2. 2005, kdy budou ohlášeny údaje za rok 2004.

Ohlašovaných látek bude nejprve 72, později se jejich počet rozšíří na 88. Řada látek bude sledována ve všech uvedených složkách životního prostředí (voda, ovzduší, půda, odpady). Látky zahrnuté do IRZ je možné rozdělit do několika skupin: skleníkové plyny, látky způsobující kyselé deště, polychlorované bifenyly, těžké kovy, dioxiny a furany, polycyklické aromatické uhlovodíky, kyanidy, aromatické uhlovodíky, fluorované uhlovodíky, freony, insekticidy a další. Jedná se o látky jejichž emise a přenosy je bezpodmínečně nutné monitorovat.

„IRZ je novým nástrojem ke sledování znečištění životního prostředí, který bude poskytovat veřejnosti bohaté informace o emisích a přenosech ohlašovaných látek. Data v IRZ budou zcela jasně spojena s konkrétním podnikem a vypouštěnou látkou,“ vysvětluje výhody IRZ pro občany náměstkyně ministra Ivana Jirásková.

IRZ naplňuje požadavky Evropského registru emisí znečišťujících látek (EPER) podle Rozhodnutí 479/2000/ES, které musí členské státy EU plnit. Zároveň je v souladu s nároky Protokolu o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek (Protokol o PRTR). Česká republika se tak řadí mezi environmentálně vyspělé země, které vytvářejí instrumenty k efektivní ochraně životního prostředí.

Další informace:

Integrovaný registr znečišťování – www.irz.cz

Evropský registr emisí znečišťujících látek - http://www.eper.cec.eu.int


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist