Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nad dotazy čtenářů - zařazení objektu dle zákona o prevenci havárií

25.11.2004  |  129× přečteno      vytisknout článek

Kdo měl povinnost podat oznámení do konce září?

Dotaz:

Je nutno podávat oznámení o množství umístěných nebezpečných látek ve smyslu zákona č. 353/1999 Sb., zákon o prevenci závažných havárií, v aktuálním znění zákona, pro tento případ podnikatele majícího v zařízení nebezpečné chemické látky a přípravky? Jestli se nemýlím, opět nejsou stanoveny limity pro množství :

Příklad - OSVČ (poradce, účetní, lékař, právník, obchodní cestující….)

Vlastnící osobní automobil – nádrž PHM benzín (F , R12), sezónně náplň do vstřikovače – zimní směs (R10)

Kancelář – v kanceláři teploměr na měření teploty s náplní rtuti (T)a nebo lihu (F ).

Protože těchto podnikatelů podle vydaných ŽL bude v republice více než 1 000 000, zajímalo by mě,

-       zda měli všichni také podat do 30.9.2004 hlášení (o nezařazení),

-       dále jestli na tuto záplavu jsou připraveny Krajské úřady

-       a jestli s tímto počítá státní rozpočet (pokuty do 700 tis. Kč určitě pomohou financovat státní rozpočet a nečekané výdajové položky jako např. zvýšení platů policie)

popřípadě, jestli jsem, ke štěstí těchto podnikatelů a rozumu, nepřehlédl nějakou klauzuli, která by tyto podnikající osoby z povinnosti hlášení vyňala?

Odpověď:

Máte naprosto pravdu, v zákoně č. 82/2004 Sb., kterým byl naposledy novelizován zákon č. 353/1999 Sb., je v jeho závěru v přechodných ustanoveních skryto:

"Každá právnická osoba a podnikající fyzická osoba, pro kterou ke dni nabytí účinnosti zákona vyplývaly povinnosti z § 3 odst. 1 až 4 a 9 zákona č. 353/1999 Sb., o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky a o změně zákona č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o prevenci závažných havárii), ve znění pozdějších předpisů, je povinna ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona splnit povinnosti uvedené v § 3 odst. 1 až 4 a 8 do 6 měsíců ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona." (pozn. 1. dubna 2004)

Tudíž opravdu každý z Vámi uváděných podnikatelů/firem měl povinnost do konce září splnit následující povinnosti dle zákona o prevenci havárií:

"(1) Každá právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba, která užívá anebo bude vlastnit nebo užívat objekt nebo zařízení, v němž je nebo bude umístěna nebezpečná látka, je povinna zařadit objekt nebo zařízení do příslušné skupiny v případě, kdy množství nebezpečné látky umístěné v objektu nebo zařízení je stejné nebo větší, než je množství uvedené ve sloupci 1 tabulky I nebo tabulky II uvedených v příloze č. 1 k tomuto zákonu.

(2) Je-li v objektu nebo zařízení umístěno více nebezpečných látek v množství menším, než je uvedeno ve sloupci 1 tabulky I nebo tabulky II uvedených v příloze č. 1 k tomuto zákonu, musí každá právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba, která užívá takový objekt nebo zařízení, provést součet poměrných množství umístěných nebezpečných látek podle vzorce uvedeného v příloze č. 1 k tomuto zákonu.

(3) Právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba uvedená v odstavcích 1 a 2 navrhne zařazení objektu nebo zařízení do skupiny A podle přílohy č. 1 k tomuto zákonu (dále jen "skupina A"), pokud

a) množství nebezpečné látky umístěné v objektu nebo zařízení je stejné nebo větší, než je množství uvedené ve sloupci 1, a současně je menší než množství uvedené ve sloupci 2 tabulky I nebo tabulky II uvedených v příloze č. 1 k tomuto zákonu, nebo

b) součet poměrných množství nebezpečných látek zjištěný podle vzorce a za podmínek uvedených v příloze č. 1 k tomuto zákonu je roven nebo je větší než 1.

(4) Právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba uvedená v odstavcích 1 a 2 navrhne zařazení objektu nebo zařízení do skupiny B podle přílohy č. 1 k tomuto zákonu, pokud

a) množství nebezpečné látky umístěné v objektu nebo zařízení je stejné nebo větší, než je množství uvedené ve sloupci 2 tabulky I nebo tabulky II uvedených v příloze č. 1 k tomuto zákonu (dále jen "skupina B"), nebo

b) součet poměrných množství nebezpečných látek zjištěný podle vzorce a za podmínek uvedených v příloze č. 1 k tomuto zákonu je roven nebo je větší než 1

(8) V případě, že právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba, která splnila povinnosti podle odstavců 1 a 2, zjistí, že se na ni nevztahují povinnosti podle tohoto zákona, je povinna tuto skutečnost protokolárně zaznamenat, kopii zaslat krajskému úřadu a předložit kontrolním orgánům podle § 22, včetně identifikace a množství umístěných nebezpečných látek."


Zda jsou na toto připraveny krajské úřady a zda s příjmy z pokut za nesplnění povinnosti počítá státní rozpočet nemohu zodpovědně posoudit,  ale myslím že odpověď je spíše negativní.

Každopádně by to při přípravě právních předpisů chtělo do budoucna zapojit poněkud více soudnosti.

Radek Janoušek


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Klasifikace chemických látek a chemických přípravků
S uvedeným zákonem úzce souvisí zákon č. 356/2003 Sb. o chemických látkách a chemických přípravcích, který mimo jiné uvádí: Každý výrobce (dovozce, distributor) je povinen vypracovat bezpečnostní list, tento bezúplatně předávat atd. Znamená to i správně zaklasifikovat případnou nebezpečnost svého produktu. Tento bezpečnostní list pak ve lhůtě do 30 dnů odeslat na Ministerstvo zdravotnictví, jinak hrozí sankce. Ministerstvo sice vytváří registr, ale správnost klasifikace nijak nekontroluje. Výsledkem je, že máme spoutu chemických látek klasifikovaných zcela odlišně než v ostatních zemích EU. Takže bezpečnostní list výrobce sídlícího v EU mimo území ČR, a jinak splňující formální náležitosti, nemusí odpovídat klasifikací naší legislativě a osoba podnikající na území ČR se nevědomky může velice snadno dostat do problémů se zákonem č. 356/2003 Sb. a následně se zákonem č. 349/2004 Sb.
vloženo: 26.11.2004 07:54     vložil:  Ivo Barteček Reagovat 
Je termín do 30.září 2004 správný?
V zákoně č.349/2004 Sb. - úplné znění zákona č.353/1999 Sb. .... zveřejněné v částce 113/2004 ze dne 7.6.2004 je v § 28 uvedeno, že tento zákon nabývá účinnosti třicátým dnem po jeho vyhlášení a to je tedy 7.7.2004.
§ 26 zákona č. 349/2004 Sb. v §26 odstavci 2a hovoří o splnění povinnosti do 6 měsíců od nabytí účinnosti tohoto zákona - což je 7.7.2004./a tak plnění do 6 měsíců vychází dnem 7.1.2005/. nebo uvažuji chybně?
Nemění to ovšem problémy uvedené v dotazu. Zv.
vloženo: 25.11.2004 12:43     vložil:  Ing.Zvěřina Jan Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist