Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odpady a kontrola podnikatelů

15.07.2005  |  zdroj: Moderní obec  |  158× přečteno      vytisknout článek

Právní poradna pro obce...

Na základě zákona o odpadech č. 185/2001 kontrolujeme podnikatelské subjekty, zda mají uzavřenou smlouvu o likvidaci odpadu. Týká se tato kontrola všech podnikatelů bez ohledu na druh jejich činnosti, či jen těch, kteří v živnostenském listě uvedli provozovnu (navíc zřízenou jen na území naší obce)?

Podle § 80 odst. 1 písm. d) zákona o odpadech (dále jen zákon) obecní úřad kontroluje, zda právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání mají zajištěno využití nebo odstranění odpadu v souladu s tímto zákonem. Zákon tedy nikterak nezužuje výkon kontroly pouze vůči subjektům, které podnikají podle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání. Podobně nelze výkon kontroly zužovat jen na ty subjekty, které mají uvedenou adresu provozovny v živnostenském rejstříku. Ze zákona jasně vyplývá, že obecní úřad může kontrolovat všechny právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání.

Jak lze postupovat, když podnikatelé tvrdí, že žádný odpad neprodukují a někteří místo smlouvy o likvidaci odpadu předkládají smlouvy o obalech?

Povinností původců odpadů /§ 16 odst. 1 písm. h)/ je umožnit kontrolním orgánům přístup do objektů, prostorů a zařízení a na vyžádání předložit dokumentaci a poskytnout pravdivé a úplné informace související s nakládáním s odpady. V pochybnostech, zda se movitá věc příslušející do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1 k tomuto zákonu považuje za odpad, rozhoduje krajský úřad /§ 78 odst. 2 písm. h)/. A to na návrh vlastníka této movité věci nebo správního úřadu, který provádí řízení, v němž se tato otázka vyskytla, nebo který rozhodnutí o této otázce potřebuje ke své další činnosti.

Podle ust. § 12 odst. 4 zákona je každý povinen zjistit, zda osoba, které předává odpady, je k jejich převzetí podle tohoto zákona oprávněna. V případě, že se tato osoba oprávněním neprokáže, nesmí jí být odpad předán. K převzetí odpadu do svého vlastnictví na základě § 12 odst. 3 zákona je oprávněna pouze právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, která provozuje zařízení k využití, nebo k odstranění, nebo ke sběru nebo k výkupu určeného druhu odpadu, nebo osoba, která provozuje zařízení podle § 14 odst. 2, nebo za podmínek stanovených v § 17 též obec. Povinnost uvedená v § 12 odst. 4 zákona znamená značné posílení odpovědnosti původce (a též oprávněných osob, které odpady dále předávají) za další nakládání s jejich odpadem. Předávající si musí ověřit, zda přebírající má příslušný souhlas, který ho opravňuje k nakládání s daným druhem odpadu nebo k nakládání s odpady v dotčeném zařízení. Ověřování se bezesporu tý ká i podnikatelského oprávnění, výpisu z obchodního rejstříku nebo kopie zřizovací listiny, které musí přebírající na požádání doložit. Živnostenský list, rozhodnutí o udělení koncese, koncesní listina a osvědčení, které jsou průkazem živnostenského oprávnění, jsou (podle § 10 odst. 5 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů) veřejnými listinami.

Zákon o odpadech ukládá původcům odpadů i povinnost převést odpady, které sám nemůže využít nebo odstranit, do vlastnictví pouze osobě oprávněné k jejich převzetí (podle § 12 odst. 3 zákona), například provozovateli zařízení k využití odpadů či odstraňování odpadů.

Původci mají také povinnost zařazovat odpady podle druhů a kategorií a shromažďovat je utříděné opět podle jednotlivých druhů a kategorií s pomocí vyhlášky číslo 381/2001 Sb., Katalog odpadů, ve znění vyhlášky č. 503/2004 Sb. (dále jen Katalog odpadů). Další důležitou povinností je vedení průběžné evidence o vznikajících odpadech a o způsobech nakládání s nimi.

Pokud původcům vznikají odpady, které jsou podle Katalogu odpadů zařazeny jako odpad podobný komunálnímu (skupina 20 dle přílohy č. 1 Katalogu odpadů), tedy tzv. živnostenské odpady podobné komunálnímu, zákon o odpadech jim podle ust. § 17 odst. 6 umožňuje zapojit se na základě písemné smlouvy s obcí do systému, který obec zavedla pro nakládání s komunálními odpady. V písemné smlouvě musí být obsažena výše sjednané ceny za tuto službu. Jestliže se původce zapojí do uvedeného systému a neuzavře s obcí tuto smlouvu nebo nezajistí využití, nebo odstraňování odpadů v souladu se zákonem, může mu obecní úřad (podle § 66 odst. 1 zákona) uložit pokutu až do výše 300 tisíc Kč.

AUTOR: Mgr. Karolína Šůlová
tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist