Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vstupuje v účinnost nový zákon o prevenci závažných havárií

26.05.2006  |  193× přečteno      vytisknout článek

Tímto zákonem se nahrazuje zákon č. 353/1999 Sb., současně jsou zrušeny všechny prováděcí předpisy k tomuto zákonu.

K 1.6. 2006 vstupuje v platnost ZÁKON ze dne 2. února 2006 o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými přípravky a o změně zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 320/2002 Sb., o změně a zrušení některých zákonů v souvislosti s ukončením činnosti okresních úřadů, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o prevenci závažných havárií), 59/2006 Sb..

Tímto zákonem se nahrazuje zákon č. 353/1999 Sb., o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky a o změně zákona č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících, ve znění pozdějších předpisů (zákon o prevenci závažných havárií), ve znění zákona č. 258/2000 Sb., zákona č. 320/2002 Sb. a zákona č. 82/2004 Sb. Současně byly zrušeny všechny prováděcí předpisy k tomuto zákonu:

1.      Nařízení vlády č. 452/2004 Sb., kterým se stanoví způsob hodnocení bezpečnostního programu prevence závažné havárie a bezpečnostní zprávy, obsah ročního plánu kontrol, postup při provádění kontroly, obsah informace a obsah výsledné zprávy o kontrole.

2.      Vyhláška č. 7/2000 Sb., kterou se stanoví rozsah a způsob zpracování hlášení o závažné havárii a konečné zprávy o vzniku a následcích závažné havárie.

3.      Vyhláška č. 367/2004 Sb., kterou se mění vyhláška č. 7/2000 Sb., kterou se stanoví rozsah a způsob zpracování hlášení o závažné havárii a konečné zprávy o vzniku a následcích závažné havárie.

4.      Vyhláška č. 366/2004 Sb., o některých podrobnostech systému prevence závažných havárií.

5.      Vyhláška č. 383/2000 Sb., kterou se stanoví zóny havarijního plánování a rozsah a způsob vypracování vnějšího havarijního plánu pro havárie způsobené vybranými nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky.

6.      Vyhláška č. 373/2004 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o rozsahu bezpečnostních opatření fyzické ochrany objektu nebo zařízení zařazených do skupiny A nebo do skupiny B.

Nabytí účinnosti zákona je stanoveno prvním dnem třetího kalendářního měsíce po jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů. K tomuto datu budou také zveřejněny nové prováděcí předpisy.

Nový zákon zachovává kontinuitu se zákonem č. 353/1999 Sb. Zařazení objektů a zařízení do skupiny A nebo B zůstává nadále v platnosti, stejně jako vydaná rozhodnutí. Zahájená a dosud nedokončená řízení se dokončí podle starého zákona.

Nově se zařazují povrchové objekty nebo zařízení chemické a termické úpravy a zušlechťování nerostů, skladování a ukládání materiálů na odkališti, jsou-li v souvislosti s těmito činnostmi umístěny vybrané nebezpečné látky ve stanovených množstvích.

Pro podniky, na které se dosud právní úprava prevence havárií nevztahovala, bylo stanoveno přechodné období pro splnění povinností ze zákona, a to nejpozději do 12 měsíců od nabytí účinnosti zákona.

Došlo ke zpřesnění seznamu nebezpečných látek, na které se zákon vztahuje, k rozšíření došlo u dusičnanu amonného a výbušnin.


Související články


Poslední diskuse k článku - 6 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Nejasnosti v zákoně
Ad 5.:
Já myslím, že je to v zákoně správně a znamená to, že krajský úřad zajistí zpřístupnění již schválené bezpečnostní dookumentace veřejnosti, ale nezpřístupní utajované skutečnosti.
vloženo: 18.07.2006 13:54     vložil:  andy Reagovat 
Re: Nejasnosti v zákoně
Ad bod 3: V ustanovení § 31 písm. a) zákona č. 59/2006 Sb., o prevenci závažných havárií, je přeci jenom zavedena legislativní zkratka "orgány integrované inspekce":
(Česká inspekce životního prostředí) zpracovává a projednává návrh ročního plánu kontrol nad dodržováním tohoto zákona se Státním úřadem inspekce práce, správními úřady na úseku požární ochrany, ochrany obyvatelstva, integrovaného záchranného systému, Českým báňským úřadem a krajskými hygienickými stanicemi (dále jen "orgány integrované inspekce") a krajskými úřady a projednaný návrh předkládá ke schválení ministerstvu
vloženo: 23.06.2006 11:30     vložil:  adamsit Reagovat 
Re: Re: Nejasnosti v zákoně
díky za analýzu, podle našeho Krajského úřadu nově podávájí protokol a seznam jen pokud mají nové látky vyjmenované v paragrafu 41, ostatní ne
vloženo: 23.06.2006 09:59     vložil:  katka Reagovat 
Re: Nejasnosti v zákoně
add 1 :
Pod označením "seznam" má zákonodárce na mysli přehled nebezpečných chemických látek a přípravků, se kterými je nebo bude v objektu/zařízení nakládáno.
Zmiňované desítky až stovky stran pak lze nahradit jednolistovým seznamem (viz výše) podle nebezpečných vlastností, tzn. jedna nebezpečná vlastnost = přehled příslušně klasifikovaných látek a jejich množství. Samozřejmě sem nelze uvádět Jmenovitě vybrané nebezpečné látky podle Tabulky I příloha č.1.
add 2 :
Odpady, mající konkrétní nebezpečnou vlastnost, spadají správně rovněž pod tento zákon ... vždyť např. rozlitou hořící kapalinu roztékající se k sudu s ojetým olejem nebude moc zajímat, že je s tímto nakládáno podle zákona o odpadech.
Navíc zákon přece vyžaduje také konkretizaci nebezpečných látek, u kterých se dá důvodně předpokládat, že mohou v vzniknout v případě havárie (viz § 2 písm. d) zákona). Tak tomu může být při vzniku toxických zplodin hoření s možností ohrožení životů (osob nebo zvířat) - zákon o ochraně ovzduší toto tak důkladně neřeší.
add 3 :
Název orgán integrované kontroly použil zákonodárce patrně ve smyslu nejvyššího (nejkomplexnějšího) prověření plnění povinností ze zákona vyplývajících; např. valná hromada je také orgán (nejvyšší), a to na základě určité společenské smlouvy (např. Komora daňových poradců ČR, akciová společnost, ...).
Je pravda, že mohl v zákonu dodefinovat, co tím pojmem přesně myslí.
add 4 :
Plán fyzické ochrany objektu provozovatel zasílá na vědomí krajskému úřadu a Policii ČR ... podle § 34 odst.2 zákona kontrola tohoto plánu včetně kontroly přijetí a zajištění potřebných opatření podléhá zvláštní kontrole organizované krajským úřadem ve spolupráci s Policií ČR, nepodléhá tedy kontrole v rámci plnění ostatních povinností, provádí se samostatně !
add 5 :
§ 23 odst.2 dává krajskému úřadu povinnost zveřejnit seznam (viz výše), přitom tuto povinnost již jinak upravuje také § 22 odst.2, vždyť daný seznam je součástí bezpečnostní dokumentace : jak taky jinak provést analýzu a hodnocení rizik bez znalosti množství a nebezpečných vlastností hodnocených látek ?
vloženo: 22.06.2006 07:57     vložil:  stefan Reagovat 
Upozornění
Upozorňuji všechny firmy a podnikale, kteří mají v lékárničce lahvičku lékařského benzínu aby nezapoměli sepsat protokol o nezařazení.To víte ropný produkt je ropný produkt.A pokud mají pěkný zelený trávník, tak ať nezapomenou na ten pytlík ledku co mají v boudě vedle hrabiček.
vloženo: 13.06.2006 11:04     vložil:  petr Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist