Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rozhodnutí soudu v případech problematiky třídění odpadů

18.05.2006  |  136× přečteno      vytisknout článek

Původce je povinen shromažďovat odpady utříděné podle jednotlivých druhů a kategorií ..

také z důvodu jejich následného přednostního využití, a to v místě jejich vzniku. Odpady lze odstranit na skládku až v tom případě, kdy není pro ně možnost jejich dalšího využití.

Třídění odpadů
Žalobce v podané žalobě namítal, že zákon o odpadech porušen nebyl, neboť předmětný kontejner nebyl odvezen na skládku a zákon o odpadech neurčuje, ve které fázi shromažďování musí ke třídění dojít – zda již na stavbě, či je možné jej vytřídit na dvoře společnosti. Odpad byl nalezen na dvoře společnosti ještě před jeho přetříděním. Na většině drobných staveb týkajících se rekonstrukce bytů, domů nebo kanceláří je nedostatek místa a žalobce má mít možnost ráno postavit kontejner k prováděným pracím a večer jej odvézt zpět na firmu. V posuzovaném případě byla prováděna oprava po havárii starého stropu, a to tím, že nejprve muselo dojít k odstranění konstrukce starého stropu, což činilo převážnou část materiálu v kontejneru, následně tam kdosi přihodil jiné věci, ani ne ze stavby. Námitku žalobce neshledal soud důvodnou. Zákon o odpadech jednoznačně stanoví, že původce je povinen shromažďovat odpady utříděné podle jednotlivých druhů a kategorií do shromažďovacích prostředků v místě jejich vzniku, před dalším nakládáním s nimi (§ 16 odst. 1 písm. e) a § 4 písm. f) zákona o odpadech). Nelze tudíž akceptovat názor o dodatečném třídění shromážděných odpadů, neboť by netříděním odpadů mohlo dojít ke zvětšování objemu nebezpečných odpadů, kde by přetřídění nebylo možné a zhoršila by se tak možnost dalšího bezpečného odstraňování těchto odpadů a došlo by též ke zvýšení nákladů na jejich odstranění. Z výše uvedeného je zřejmé, že původce je povinen shromažďovat odpady utříděné podle jednotlivých druhů a kategorií také z důvodu jejich následného přednostního využití, a to v místě jejich vzniku. Odpady lze odstranit na skládku až v tom případě, kdy není pro ně možnost jejich dalšího využití. Zákon o odpadech umožňuje původci požádat příslušný správní úřad o vydání souhlasu k upuštění od třídění, pokud vzhledem k následnému způsobu využití nebo odstranění odpadů není třídění či oddělené shromažďování jemu vzniklých odpadů nutné (§ 16 odst. 2). Daného ustanovení však žalobce nevyužil, o souhlas nepožádal, přestože uvádí, jak je problematické třídit odpady ze stavební činnosti v místě jejich vzniku.

Autorka: JUDr. Ester Krčmářová
Zdroj: www.e-pravo.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist