Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Novelizace prováděcích právních předpisů v oblasti ochrany ovzduší a vztah k výkonu IPPC

23.05.2006  |  128× přečteno      vytisknout článek

Výkonu agendy IPPC se poměrně významně mohou dotknout změny v oblasti legislativy na ochranu ovzduší, a to zejména v oblasti problematiky pachu.

Integrovaná povolení totiž často obsahují tzv. pachový limit coby jednu ze závazných podmínek.

Výkonu agendy IPPC se poměrně významně mohou dotknout změny v oblasti legislativy na ochranu ovzduší, a to zejména v oblasti problematiky pachu. Integrovaná povolení totiž často obsahují tzv. pachový limit coby jednu ze závazných podmínek. V prováděcí legislativě ochrany ovzduší však dochází k určitým změnám ve vazbě k plnění povinností ohledně pachu a dále v oblasti kategorizace zdrojů pro účely nařízení vlády č. 353/2002 Sb.

  1. Podle § 9 odst. 4 zákona č. 86/200 2 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší) krajský úřad na žádost provozovatele, z vlastního podnětu nebo na návrh inspekce vymezí rozhodnutím znečišťující látky nebo jejich stanovené skupiny k plnění obecných emisních limitů. Tam, kde úřad stanoví u vybraných zdrojů uvedených v příloze č. 8 vyhlášky č. 356/2002 Sb., kterou se stanoví seznam znečišťujících látek, obecné emisní limity, způsob předávání zpráv a informací, zjišťování množství vypouštěných znečišťujících látek, tmavosti kouře, přípustné míry obtěžování zápachem a intenzity pachů, podmínky autorizace osob, požadavky na vedení provozní evidence zdrojů znečišťování ovzduší a podmínky jejich uplatňování, v rozhodnutí emisní limity pro pachové látky , platí povinnost provést autorizované měření emisí pachových látek do 4 let ode dne nabytí účinnosti vyhlášky č. 356/2002 Sb. (tj. do srpna 2006).

Nicméně na základě připravované novely vyhlášky č. 356/2002 Sb. a nové pachové vyhlášky, do níž budou přesunuty otázky pachu, dojde ke zrušení pachových limitů a ke změnám v povinnosti měření (původní termín dle vyhlášky bude zrušen). Účinnost změn je nastavena k červenci 2006 (tak, aby měření k srpnu 2006 nebylo povinné), ale vše závisí na průběhu legislativního procesu.

Již vydaná integrovaná povolení však obsahují tuto podmínku (pachový limit a povinnost měření) v závazných podmínkách, přičemž nová legislativa sama o sobě nemůže zasáhnout do vydaných integrovaných povolení. Změna závazných podmínek je možná pouze změnou integrovaného povolení, která je vázána na kontrolu provedenou úřadem a změnu standardů na základě nové legislativy v ochraně životního prostředí. V tomto směru je zjevné, že změna integrovaného povolení nebude moci předběhnout novelizovaný prováděcí předpis v ochraně ovzduší. Integrovaná povolení tak budou obsahovat prakticky nepřiměřeně přísný požadavek (pachový limit).

V tom směru, aby tento stav nebyl na úkor provozovatelů (neboť se jedná o legislativní změny, které sám provozovatel nemůže ovlivnit a integrované povolení na ně nedokáže včas reagovat, resp. je nemůže předjímat), byla zahájena intenzívní spolupráce k přípravě na budoucí postup.

  1. K problematice kategorizace zařízení dle nařízení vlády č. 353/2002 Sb., kterým se stanoví emisní limity a další podmínky provozování ostatních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší lze konstatovat, že novela uvedeného nařízení směřuje k určité nápravě ve vztahu k IPPC.

V rámci novelizace (předpis je projednáván ve vnějším připomínkovém řízení) bude vypuštěna úprava, že všechna IPPC zařízení jsou generálně zvláště velkými zdroji. Napříště bude třeba zdroje zařazovat primárně podle vymezení v přílohách a pokud toto vymezení nebude dostačující, tak pak podle subsidiární úpravy kategorizace v § 2 uvedeného nařízení vlády.

V této oblasti by mělo dojít k vyjasnění a vyrovnání požadavků na IPPC zařízení s reálnými dopady na životní prostředí.

Zdroj: www.epravo.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist