Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Žádosti a oznamování v oblasti chlazení, povolení k zacházení s chladivy

15.09.2006  |  213× přečteno      vytisknout článek

Žádosti a oznamování údajů.. dle zákona o ovzduší

Oznamovací povinnosti
Podle § 32 odst. 4 zákona o ovzduší jsou do 28. února každého roku povinny podávat hlášení všechny osoby oprávněné k podnikání, které v předcházejícím roce zacházely s regulovanými látkami.

Závazné formuláře obsahuje nařízení vlády č. 117/2005 Sb. a jsou rovněž vystaveny na webu MŽP pod heslem "Formuláře pro hlášení a evidenci".

Povolení k zacházení s regulovanými chladivy
Povolení podle § 29 odst. 1 a 2 zákona se m.j. týká rovněž některých servisních mechaniků a organizací v oboru chladicí a klimatizační techniky.

Mezi činnosti, které podléhají povinnosti vlastnit povolení (§ 4 odst. 1 písm. c) NV č. 117/2005 Sb.) patří:
- servisní činnost zařízení s obsahem regulovaných látek, která je spojena se zásahy do chladicího okruhu (odsávání, recyklace chladiva, doplňování chladiva)
- znovuzískávání (odsávání) regulovaných látek při servisu zařízení
- recyklace nebo regenerace regulovaných látek (přečištění a následné opětovné použití)
- znovuzískávání (odsávání) regulovaných látek při likvidaci starých zařízení, která nelze z technických důvodů přepravit na sběrné místo

Typy činností s regulovanými látkami, na které se nevztahuje povinnost vlastnit povolení:
- nákup regulovaných látek z jiných členských států EU
- prodej regulovaných látek do jiných členských států EU
- nákup a prodej regulovaných látek v České republice
- skladování regulovaných látek za účelem nákupu a prodeje
- přeprava regulovaných látek
- přeprava vyřazených výrobků chlazení na sběrná místa
- shromažďování vyřazených výrobků chlazení a jejich předávání k recyklaci výrobků

Mezi činnosti, které nelze vykonávat na základě povolení k zacházení s regulovanými chladivy a na které je požadován jiný typ povolení, patří:
- znovuzískávání regulovaných látek při recyklaci výrobků (recyklace lednic) (§ 4 odst. 1 písm. c) NV č. 117/2005 Sb.)
- zneškodnění regulovaných látek (spalování) (§ 4 odst. 1 písm. d) NV č. 117/2005 Sb.)
- znovuzískávání regulovaných látek ze zařízení určených k likvidaci, která lze předat na příslušné sběrné místo (§ 4 odst. 1 písm. c) NV č. 117/2005 Sb.)

Náležitosti žádosti
Žádost se podává formou dopisu, nebyl stanoven žádný závazný formulář. Podle nařízení vlády č. 117/2005 Sb. o některých opatřeních zabezpečujících ochranu ozonové vrstvy jsou k žádosti o povolení k zacházení s regulovanými chladivy požadovány následující náležitosti:
- u fyzických osob oprávněných k podnikání obchodní firmu, popřípadě jméno nebo jména a příjmení, identifikační číslo, bylo-li přiděleno, místo podnikání, datum narození a adresu místa trvalého pobytu na území České republiky nebo adresu bydliště v jiném členském státě Evropské unie, u státních občanů České republiky, kteří nemají trvalý pobyt na území České republiky, a cizinců provozujících živnost na území České republiky za podmínek stanovených mezinárodní smlouvou, se uvede adresa bydliště v cizině; u právnických osob obchodní firmu, popřípadě název, právní formu, sídlo, popřípadě adresu organizační složky na území České republiky, a identifikační číslo, bylo-li přiděleno,
- jméno, popřípadě jména, příjmení a adresu místa trvalého pobytu na území České republiky, popřípadě bydliště v cizině, odpovědného zástupce právnické osoby, popřípadě též fyzické osoby oprávněné k podnikání,
- ověřená kopie výučního listu oboru chladicí technika (nebo doklad o absolvování technického VŠ studia) a čestné prohlášení o délce praxe a náplni práce (delší než dva roky); pokud je délka praxe nad 5 let, výuční list není požadován
- adresa místa skladování regulovaných látek před jejich předáním k e zneškodnění
- místo výkonu činnosti (lze napsat např.: "dle přání zákazníka, v některých případech pak na adrese: ………")
Obsah žádosti je podbrobně stanoven nařízením vlády č. 117/2005 Sb.

Revizní technik
Náležitosti žádosti o zápis do registru revizních techniků jsou obsaženy přímo v § 29 odst. 4 zákona s výjimkou dokladů o kvalifikaci, které stanovuje nařízení vlády č. 117/2005 Sb. Revizním technikem se může stát pouze fyzická osoba a to jak osoba oprávněná k podnikání, tak i zaměstnanec firmy. Registr bude veden od data účinnosti prováděcího právního předpisu a na získání osvědčení o absolvování kurzu revizních techniků je stanovena přechodná lhůta do konce října 2005. Náležitosti žádosti jsou následující:
- Jméno, příjmení, IČ (pokud bylo přiděleno tak i adresu místa podnikání)
- Datum narození, trvalý pobyt
- IČ zaměstnavatele (název firmy a kontaktní údaje zaměstnavatele)
- Ověřenou kopii maturitního vysvědčení nebo dokladu o ukončení VŠ studia (technické obory)
- Čestné prohlášení o délce praxe a náplni práce (déle než 4 roky)

Pozn.: NV č. 117/2005 Sb. rovněž umožňuje ve specifických případech přechodné lhůty s ohledem na splnění kvalifikace.

Zdroj: MŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist