Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sdělení MŽP pro potřeby vedení evidence, sběru a zpracování autovraků

07.09.2006  |  127× přečteno      vytisknout článek

Toto sdělení nabývá platnosti dnem jeho zveřejnění na internetových stránkách MŽP a platnost končí dnem vyhlášení nově připravované samostatné vyhlášky o nakládání s autovraky

Novely zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, které byly vydány pod č. 188/2004 Sb. a č. 7/2005 Sb. (dále jen „zákon o odpadech“), implementovaly do právního řádu ČR směrnici Evropského parlamentu a Rady 2000/53/ES o vozidlech s ukončenou životností, vztahující se k nakládání s autovraky definovanými § 36 zákona o odpadech. ČR má povinnost předkládat Evropské komisi zprávy o plnění stanovených cílů, které jsou pro tuto oblast přijaty. K získání požadovaných údajů slouží ohlašování odpadů od původců odpadů i provozovatelů zařízení podle § 39 zákona o odpadech.

Novela vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, vydaná pod č. 41/2005 Sb., řeší způsob evidence sběru a zpracování autovraků (dále jen „vyhláška“).
Ve vysvětlivkách příloh č. 20A a č. 20B se stanoví, že odpady vzniklé z autovraků se zařazují do podskupiny 16 01 – Vyřazená vozidla (autovraky) z různých druhů dopravy (včetně stavebních strojů) a odpady z demontáže těchto vozidel a z jejich údržby, Katalogu odpadů.

Vedení evidence v roce 2006
Odbor odpadových technologií a obalů MŽP upřesňuje možnost vedení evidence sběru a zpracování autovraků v roce 2006 do doby přijetí připravované novely vyhlášky, kdy již nebude nutné zařazovat všechny odpady vzniklé zpracováním autovraků jen do podskupiny 16 01, ale použijí se i jiná katalogová čísla, odpovídající charakteru vzniklého odpadu. Rozlišení, že jde o odpady z vybraných autovraků bude dáno kódem druhu autovraku ve sloupci 5 na listu č. 2 v současné příloze č. 20B vyhlášky.

Provozovatelé zařízení ke sběru autovraku, kteří ve stejné provozovně provozují zařízení ke zpracování autovraků, nemusí zasílat příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (správnímu obvodu hl. m. Prahy) přílohu č. 20A a přílohu č. 20B. Pokud provozovatel ve stejné provozovně provádí sběr i zpracování autovraků, pak zasílá na příslušný úřad pouze přílohu č. 20B, ve které vyplní údaje o sběru i zpracování.U přílohy č. 20B se na listu č. 2 ve sloupci 2 uvádí kód druhu odpadu (autovraku) podle Katalogu odpadů, v případě hlášení o zpracování vybraných autovraků se uvádí kód druhu odpadu přednostně zařazený pod katalogová čísla do podskupiny 16 01 s výjimkou odpadů, pro které v podskupině 16 01 není odpovídající katalogové číslo. V tom případě se použijí i jiná katalogová čísla odpadů podle Katalogu odpadů odpovídající charakteru vzniklých odpadů (např. Oleje – podskupina 13 01 nebo 13 02, Akumulátory – podskupina 16 06, Palivo (benzin, nafta) – podskupina 13 07, Odpady z drcení autovraku – podskupina 19 10). U vybraných autovraků a odpadů vzniklých jejich zpracováním vykazovaných na listu č. 2 se ve sloupci 5 vždy uvádí kód druhu autovraku, ze kterého odpady vznikly tzn.: pro vybrané autovraky velká písmena V.

Také v tomto případě platí, že provozovatelé zařízení ke sběru autovraku, kteří ve stejné provozovně provozují zařízení ke zpracování autovraků, nemusí zasílat příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (správnímu obvodu hl. m. Prahy) přílohu č. 20A a přílohu č. 20B. Pokud provozovatel ve stejné provozovně provádí sběr i zpracování autovraků, pak zasílá na příslušný úřad pouze přílohu č. 20B, ve které vyplní údaje o sběru i zpracování.

V Praze dne 11. července 2006

Ing. Zuzana  H a v l o v á
ředitelka odboru odpadových
technologií a obalů


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist