Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Z rozkladové komise ministra životního prostředí

27.11.2006  |  zdroj: MŽP  |  126× přečteno      vytisknout článek

K pojmu mobilní zařízení ke sběru nebo výkupu odpadů

k § 3 písm. b) vyhl. č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění pozdějších předpisů

k § 14 odst. 1 zák. č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů

I. Vozy na svoz odpadů jsou buď přepravním prostředkem, k jehož provozu nemusí mít oprávněná osoba souhlas podle zákona o odpadech, anebo mobilním zařízením ke sběru nebo výkupu odpadů, provozuje-li je k tomuoprávněná osoba a má-li souhlas k provozu tohoto zařízení podle ustanovení § 14 odst. 1  zák. o odpadech.

II. Při rozhodování, zda se jedná o mobilní zařízení ke sběru nebo výkupu odpadů, nebo pouze o přepravu odpadů, je třeba brát v úvahu technický stav vozidla a jeho vybavenost. Dále musí být předložen provozní řád a stanoveny podmínky pro přejímku odpadů do zařízení. Z provozního řádu musí být zřejmé, že sběr bude prováděn některým ze způsobů typických pro sběr odpadů.

(Rozhodnutí ministra životního prostředí ze dne 25. července 2006, č.j. 4183/M/06, 51552/ENV/06, sp. zn. P/1841)

S. podala ke Krajskému úřadu Z. kraje, odboru životního prostředí a zemědělství (dále jen „orgán I. stupně“), žádost o udělení souhlasu k provozování zařízení ke sběru nebo výkupu odpadů mobilními prostředky podle ustanovení § 14 odst. 1 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o odpadech“). Orgán I. stupně rozhodl o neudělení souhlasu s tím, že zařízení, jichž se žádost S. týká, nejsou zařízeními podle ustanovení § 14 odst. 1 zákona o odpadech, proto k jejich provozu není souhlas nutný.
Proti tomuto rozhodnutí podala S. odvolání k ministerstvu. S. nesouhlasila se zdůvodněním rozhodnutí orgánu I. stupně a s poukazem na právní předpisy, zejména zákon o odpadech a vyhlášku Ministerstva životního prostředí č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška“), vyvodila, že posuzovaná zařízení jsou mobilními zařízeními ke sběru nebo výkupu odpadů, k jejichž provozování je třeba souhlasu podle ustanovení § 14 odst. 1 zákona o odpadech. S. v odvolání zejména tvrdila, že orgán I. stupně nedostatečně odůvodnil své rozhodnutí, protože neuvedl, v čem konkrétně zařízení uvedená v žádosti S. nesplňují zákonné požadavky.
Ministerstvo po přezkoumání napadeného rozhodnutí dospělo k závěru, že odvolání je nedůvodné. Odvolání S. zamítlo a jím napadené rozhodnutí potvrdilo. Ministerstvo se plně ztotožnilo se správním uvážením orgánu I. stupně o tom, že zařízení – „Mobilní zařízení ke sběru a výkupu odpadů“ – v rozsahu uvedeném v žádosti S. doložené přílohami není mobilním zařízením ke sběru a výkupu odpadů, ale souhrnem činností, jimiž se zajišťuje přeprava odpadů (věcí) od původců odpadů do zařízení k využívání nebo odstraňování odpadů jiných oprávněných osob, tedy silniční dopravou provozovanou vozidly nákladní dopravy a k této činnosti (provozu těchto vozidel) není nutný souhlas podle ustanovení § 14 odst. 1 zákona o odpadech. Dále ministerstvo konstatovalo, že zákon o odpadech umožňuje i předání odpadů k přepravě bez převodu vlastnických práv k odpadu. Z toho pak vyplývá závěr, že S. může i nadále podnikat v souladu s předmětem svého podnikání.

S. podala proti výše uvedenému rozhodnutí ministerstva podnět. Je toho názoru, že rozhodnutí obou správních orgánů jsou v rozporu s právními předpisy. Tvrdí, že orgán I. stupně i ministerstvo nedostatečně odůvodnily svá rozhodnutí, protože neuvedly, v čem konkrétně zařízení uvedená v žádosti nesplňují zákonné požadavky.
Na základě doporučení své rozkladové komise ministr napadené rozhodnutí ve zkráceném přezkumném řízení podle ustanovení § 98 správního řádu zrušil a věc vrátil ministerstvu k novému projednání a rozhodnutí.

Z odůvodnění:
Mobilní zařízení ke sběru a výkupu odpadů definuje vyhláška v ustanovení § 3 jako sběrový prostředek schopný samostatného pohybu a splňující požadavky na zařízení ke sběru a výkupu odpadů stanovené zákonem, touto vyhláškou a požadavky na přepravu odpadů podle zvláštních právních předpisů. Vozy na svoz odpadů jsou buď přepravním prostředkem, k jehož provozu nemusí mít oprávněná osoba souhlas podle zákona o odpadech, anebo mobilním zařízením ke sběru a výkupu odpadů, provozuje-li je k tomu oprávněná osoba a má-li souhlas k provozu tohoto zařízení podle ustanovení § 14 odst. 1 zákona o odpadech. V prvém případě stačí, jsou-li dodrženy požadavky na přepravu odpadů (Evropská dohoda o mezinárodní silniční dopravě nebezpečných věcí (ADR), zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů), ve druhém případě musí být splněny navíc požadavky na zařízení ke sběru a výkupu odpadů podle ustanovení § 4 vyhlášky (včetně provozního řádu, dodržení podmínek přejímky do zařízení) a obecné požadavky na soustřeďování odpadů podle ustanovení § 6 vyhlášky (především vybavení shromažďovacími prostředky, jejich označování, údržba atd.). Dále pak i ze způsobu provádění svozu odpadů musí být rozpoznatelné, zda se jedná o sběr odpadu nebo o pouhou přepravu odpadu. Z tohoto hlediska budou nejčastější následující případy: A) Vozidlo objíždí obce, kde nějakou dobu na vyhrazeném místě stojí, a jeho osádka přejímá různé odpady od občanů, odděleně podle druhů odpadů je ukládá do shromažďovacích prostředků, které posléze naloží na vozidlo a odjede s nimi pryč. Tento případ lze hodnotit jako sběr a vozidlo je zařízením ke sběru odpadů. B) Vozidlo objíždí předem nasmlouvané původce odpadu, vybírá od nich postupně v rámci jedné jízdy různé odpady, třídí je, utříděné nakládá a odváží. Jedná se rovněž o sběr a vozidlo je zařízením ke sběru či výkupu odpadů. C) Přijede-li vozidlo k původci pro předem určené (smlouvou či objednávkou) množství konkrétního odpadu, naloží jej a odveze, o sběr se nejedná a toto vozidlo není zařízením ke sběru, a to bez ohledu na to, jestli se jedná o jednorázovou akci nebo jestli přijíždí pravidelně na základě dlouhodobé smlouvy. Při rozhodování, zda se jedná o zařízení ke sběru nebo výkupu odpadů, nebo pouze o přepravu odpadů, je třeba brát v úvahu: 1) technický stav vozidla, splnění požadavků zákona o silniční dopravě a ADR, 2) vybavenost vozidla – tedy alespoň možnost sbírat na vozidlo různé druhy odpadů a odděleně je v něm (na něm) soustřeďovat, přičemž shromažďovací prostředky musí být řádně označeny a musí splňovat požadavky technických norem a vyhlášky, 3) musí být předložen provozní řád a stanoveny podmínky pro přejímku odpadů do zařízení, 4) z provozního řádu musí být zřejmé, že sběr bude prováděn některým ze způsobů uvedených výše pod body A a/nebo B).

V Praze dne 11. září 2006
JUDr. Veronika Langrová, Ph.D., v.r.
ředitelka sekretariátu rozkladové komise


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist