Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Z rozkladové komise MŽP

30.04.2007  |  zdroj: MŽP  |  145× přečteno      vytisknout článek

K prokázání odborných znalostí podmiňujících vydání rozhodnutí o autorizaci podle zákona č. 86/2002 Sb.

k § 15 zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších předpisů

k § 19 odst. 3 písm. b), § 20 vyhlášky Ministerstva životního prostředí č. 356/2002 Sb., kterou se stanoví seznam znečišťujících látek, obecné emisní limity, způsob předávání zpráv a informací, zjišťování množství vypouštěných znečišťujících látek, tmavosti kouře, přípustné míry obtěžování zápachem a intenzity pachů, podmínky autorizace osob, požadavky na vedení provozní evidence zdrojů znečišťování ovzduší a podmínky jejich uplatňování

k § 64 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění zákona č. 413/2005 Sb.

Podle ustanovení § 19 odst. 3 písm. b) vyhlášky Ministerstva životního prostředí č. 356/2002 Sb. se rozsah znalostí podmiňujících vydání osvědčení o autorizaci prokazuje předložením dokladů, ne starších než 4 roky, o úspěšném absolvování odborného kurzu podle ustanovení § 20 této vyhlášky. Z hlediska citovaného ustanovení je relevantní datum vydání osvědčení, a nikoliv jeho platnost. (Rozhodnutí ministra životního prostředí ze dne 20. října 2006, č. j. 5720/M/06, 70484/ENV/06, sp. zn. P/1876)

Rozkladem napadeným usnesením ministerstvo přerušilo správní řízení o žádosti odvolatele o prodloužení autorizace k měření účinnosti spalovacího zdroje a vypouštěných látek a ke kontrole spalinových cest podle ustanovení § 64 odst. 1 písm. b) správního řádu, neboť dospělo k závěru, že odvolatel nepřiložil ke své žádosti platné potvrzení o úspěšném absolvování kurzu podle ustanovení § 20 vyhlášky Ministerstva životního prostředí č. 356/2002 Sb., kterou se stanoví seznam znečišťujících látek, obecné emisní limity, způsob předávání zpráv a informací, zjišťování množství vypouštěných znečišťujících látek, tmavosti kouře, přípustné míry obtěžování zápachem a intenzity pachů, podmínky autorizace osob, požadavky na vedení provozní evidence zdrojů znečišťování ovzduší a podmínky jejich uplatňování (dále jen "cit. vyhláška"). Ministerstvo posoudilo žádost odvolatele jako novou žádost o vydání rozhodnutí o autorizaci, neboť odvolatel nepožádal o prodloužení autorizace ve lhůtě stanovené podle ustanovení § 15 odst. 12 zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších právních předpisů.

Ministerstvo dospělo k závěru, že odvolateli nelze vydat rozhodnutí o autorizaci k měření účinnosti spalovacího zdroje a vypouštěných látek a ke kontrole spalinových cest podle ustanovení § 15 odst. 1 písm. b) zákona o ochraně ovzduší, neboť podle názoru ministerstva nelze odvolatelem předložené osvědčení Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, Výzkumného energetického centra, ze dne 4. 9. 2002 považovat za platné potvrzení o úspěšném absolvování kurzu podle ustanovení § 20 cit. vyhlášky.Proti předmětnému usnesení ministerstva podal odvolatel rozklad. Odvolatel připustil, že zmeškal lhůtu stanovenou zákonem o ochraně ovzduší pro podání žádosti o prodloužení autorizace. Upozornil však, že po celou dobu platnosti autorizace provedl více než 250 měření účinnosti spalovacího zdroje, a tak získal dostatečnou praxi, jakož i odborné znalosti nad rámec kurzu podle ustanovení § 20 cit. vyhlášky. Požadoval, aby jeho žádost byla posouzena jako žádost o prodloužení autorizace.

Na základě návrhu rozkladové komise ministr napadené usnesení ministerstva zrušil.

Z odůvodnění:

Usnesení ministerstva bylo vydáno s nesprávným odkazem na ustanovení § 64 odst. 1 písm. b) správního řádu. Pokud se ministerstvo domnívalo, že k žádosti odvolatele nebylo přiloženo platné potvrzení o úspěšném absolvování kurzu podle ustanovení § 20 cit. vyhlášky, mělo ministerstvo přerušit správní řízení podle ustanovení § 64 odst. 1 písm. a) správního řádu s výzvou k odstranění nedostatků podle ustanovení § 45 odst. 2 správního řádu.V dané věci však nenastaly důvody pro přerušení správního řízení podle ustanovení § 64 správního řádu, jak se nesprávně domnívá ministerstvo. Podle ustanovení § 19 odst. 3 písm. b) cit. vyhlášky se rozsah znalostí podmiňujících vydání osvědčení o autorizaci prokazuje předložením dokladů, ne starších než 4 roky, o úspěšném absolvování odborného kurzu podle ustanovení § 20 cit. vyhlášky. V dané věci je nutné za takový doklad považovat předložené osvědčení Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, Výzkumného energetického centra, ze dne 4. 9. 2002, neboť z hlediska citovaného ustanovení je relevantní datum vydání osvědčení, a nikoliv jeho platnost omezená do 4. 9. 2005. Jelikož žádost o prodloužení autorizace byla odvolatelem podána dne 31. 3. 2006 a uvedené osvědčení bylo vydáno dne 4. 9. 2002, tj. toto osvědčení nebylo v době podání žádosti starší než 4 roky, je nutné konstatovat, že odvolatelem přiložené osvědčení nebrání vydání rozhodnutí o autorizaci, jak nesprávně tvrdí ministerstvo.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist