Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

SDĚLENÍ Sekretariátu rozkladové komise

02.05.2007  |  zdroj: MŽP  |  128× přečteno      vytisknout článek

o usnesení Krajského soudu v Hradci Králové k pravomoci rozhodovat o nároku na náhradu újmy podle § 58 zákona č. 114/1992 Sb.

 a o zrušení části III výkladu přijatého výkladovou komisí ministra č. 4/2005, publikovaného ve Věstníku MŽP č. 5/2005

Krajský soud v Hradci Králové ve svém usnesení ze dne 7. 8. 2006, č. j. 21 Co 382/2006-44 (a stejně i v dalším usnesení), rozhodl tak, že "rozhodování o nároku na finanční náhradu za ztížení zemědělského nebo lesního hospodaření podle ustanovení § 58 zákona č. 114/1192 Sb. je v pravomoci občanskoprávních soudů, neboť jde o nárok vyplývající z občanskoprávního vztahu, o němž podle zákona nerozhodují jiné orgány ve smyslu ustanovení § 7 odst. 1 o. s. ř."

Soud dále uvedl, že žádné ustanovení zákona č. 114/1992 Sb. upravující působnost orgánů ochrany přírody nesvěřuje výslovně rozhodování o nárocích podle ustanovení § 58 tohoto zákona do působnosti správních orgánů a že opak nelze dovodit ani z ustanovení § 90 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb.

Z odůvodnění:

Krajský soud pokládá za správný závěr okresního soudu v tom, že je dána pravomoc soudu k projednání a rozhodnutí věci, neboť jde o nárok vyplývající z občanskoprávního vztahu, o němž podle zákona nerozhodují jiné orgány (§ 7 odst. 1 o. s. ř.). K odůvodnění okresního soudu dodává pouze následující:

Nárok na náhradu újmy podle § 58 zák. č. 114/1992 Sb. je svou povahou soukromoprávního charakteru, neboť vztah mezi účastníky se vyznačuje rovným postavením, nejde o vztah nadřízenosti a podřízenosti, v němž by jedna strana byla oprávněna ukládat druhé straně jednostranně povinnosti a autoritativně rozhodovat o právech a povinnostech vyplývajících z tohoto vztahu. Vztah mezi subjektem, jemuž vznikla újma, a orgánem státní správy podle § 58 cit. zák., nemá znaky veřejnoprávní regulace. Ust. § 58 zák. č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny ani žádné jiné ustanovení tohoto zákona, zejm. pak ust. § 75 a násl. upravující působnost orgánů ochrany přírody nesvěřuje výslovně rozhodování o nárocích podle § 58 cit. zák. do působnosti správních orgánů (§ 7 odst. 1 o. s. ř.). Nárok na náhradu újmy podle § 58 odst. 2 vzniká - jak již uvedl okresní soud - přímo ze zákona, aniž by k tomu bylo zapotřebí rozhodnutí orgánů státní správy o výši náhrady. Opak nelze dovodit ani z ust. § 90 odst. 1 cit. zák., které vylučuje postup podle obecných předpisů o správním řízení v řízeních tam uvedených. Ze skutečnosti, že mezi těmito řízeními není uvedeno řízení o nárocích podle § 58, nelze dovozovat, že o těchto nárocích má probíhat správní řízení. To, že o nárocích má probíhat správní řízení, nelze dovodit ani z ust. § 58 odst. 3 a 4 cit. zák. upravující postup při uplatnění nároku a z jakých prostředků a který orgán náhradu poskytuje.

S přihlédnutím k právnímu názoru Krajského soudu v Hradci Králové se ruší část III výkladu č. 4/2005, publikovaného ve Věstníku MŽP, ročník 2005, částka 5, s tím, že nadále nebude o poskytnutí finanční náhrady podle ustanovení § 58 zákona č. 114/1992 Sb. rozhodováno ve správním řízení.

V Praze dne 15. ledna 2007

JUDr. Veronika Langrová, Ph.D., v. r.

ředitelka sekretariátu rozkladové komise


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist