Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Správní rozhodnutí ministra životního prostředí

23.11.2007  |  zdroj: MŽP  |  123× přečteno      vytisknout článek

K postavení žadatele o vydání povolení podle ustanovení § 17 odst. 1 písm. c) zákona o ochraně ovzduší

k § 17 odst. 1 písm. c) zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších předpisů

Pokud provozovatel zdroje znečišťování ovzduší není rovněž jeho vlastníkem, není to důvodem pro nevyhovění žádosti tohoto provozovatele o vydání povolení podle § 17 odst. 1 písm. c) zákona o ochraně ovzduší. Doložení vlastnických vztahů je věcí příslušného stavebního úřadu, který rozhoduje o následném stavebním povolení, neboť až na základě pravomocného stavebního povolení může dojít k zásahu do vlastnického práva.

(Rozhodnutí ministra životního prostředí ze dne 19. ledna 2007, č. j. 100/M/07, 1192/ENV/07, sp. zn. R/1917)

Rozhodnutím podle ustanovení § 97 odst. 3 správního řádu ministerstvo zrušilo pravomocné rozhodnutí M. (dále jen „magistrát“), ze dne 10. 8. 2005, č. j. MHMP-158498/2005/OOP-III-Nov/R-3288, kterým bylo na základě žádosti odvolatele, zastoupeného Ing. P., vydáno povolení podle ustanovení § 17 odst. 1 písm. c) zákona o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších právních předpisů, ke změně stavby středního zdroje znečišťování ovzduší – instalaci dvou kotlů V. o celkovém výkonu 450 kW v rámci rekonstrukce kotelny v domech v ulici N. Podle ministerstva bylo rozhodnutí magistrátu ze dne 10. 8. 2005 vydáno v rozporu s právními předpisy, protože bylo vydáno na základě žádosti podané Ing. P., který však k tomu podle ministerstva nebyl zmocněn všemi spoluvlastníky předmětné kotelny.Proti rozhodnutí ministerstva podal odvolatel rozklad. Odvolatel nesouhlasí s argumentací napadeného rozhodnutí ministerstva.
Upozorňuje, že většina spoluvlastníků předmětné kotelny zmocnila Ing. P. k podání žádostí o povolení ke stavebním změnám předmětné kotelny dodatečně a že plné moci od těchto spoluvlastníků jsou k dispozici na příslušném stavebním úřadě. Odvolatel upozorňuje, že postupoval v dobré víře, měl všechna potřebná povolení a výměna kotlů proběhla bez nejmenších problémů. Odvolatel také uvádí, že všichni spoluvlastníci byli o plánované výměně kotlů informováni. Na základě návrhu rozkladové komise ministr napadené rozhodnutí ministerstva ze dne 16. 10. 2006 (vypraveno dne 17. 10. 2006) zrušil a přezkumné řízení zahájené ministerstvem zastavil.

Z odůvodnění:

K argumentaci rozhodnutí ministerstva ze dne 16. 10. 2006, že rozhodnutí magistrátu ze dne 10. 8. 2005 bylo nesprávně vydáno na základě žádosti menšiny spoluvlastníků plynové kotelny, resp. jednotky č. 434/101, bez zmocnění většiny spoluvlastníků této kotelny, jsem nucen konstatovat, že ze správního spisu vyplývá, že žádost o povolení podle ustanovení § 17 odst. 1 písm. c) zákona o ochraně ovzduší ke změně stavby podal provozovatel plynové kotelny, kterým je podle odborného posudku Ing. M. z července 2005 odvolatel (prostřednictvím svého statutárního orgánu). Pokud odvolatel jako provozovatel zdroje (plynové kotelny) není rovněž jejím vlastníkem, není to důvodem pro nevyhovění žádosti tohoto provozovatele o vydání povolení podle § 17 odst. 1 písm. c) zákona o ochraně ovzduší. Doložení vlastnických vztahů je věcí příslušného stavebního úřadu, který rozhoduje o následném stavebním povolení stavebních změn, k nimž vydal orgán ochrany ovzduší povolení, neboť až na základě pravomocného stavebního povolení může dojít k zásahu do vlastnického práva spoluvlastníků dané kotelny, kteří zřejmě nedali souhlas se stavebními úpravami kotelny. V dané věci se proto jedná zejména o pochybení příslušného stavebního úřadu, který povolil provedení stavebních změn na objektu, k němuž však stavebník nedoložil svoje vlastnické právo, resp. souhlas většiny spoluvlastníků plynové kotelny, resp. jiného nebytového prostoru, jehož vybavením je plynová kotelna. Z ustanovení § 139 odst. 2 občanského zákoníku totiž vyplývá, že o hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist