Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zásadní připomínky SCHP ČR k návrhu zákona

31.03.2008  |  123× přečteno      vytisknout článek

Zásadní připomínky SCHP ČR k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Příloha k čj. SCHP/34/08

ze dne 21. března 2008

 

Zásadní připomínky SCHP ČR k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

 

 1. Předložený návrh nevede ke snížení administrativní náročnosti procesu, což je proklamováno v důvodové zprávě. Je nepřehledný, převažuje represe nad prevencí. Návrh zákona nedoporučujeme v předloženém rozsahu dále projednávat. A to i s přihlédnutím k probíhajícímu schvalování Směrnic ES v oblasti odpadů a využití přírodních zdrojů.
 2. Zákon o odpadech by se měl zabývat jen odpady, tedy materiálem, který není využitelný. Využitím materiálů vytříděných, získaných zpětným odběrem výrobků… tedy věcí které mají definované složení a svojí hodnotu (cenu) by se měl zabývat zákon jiný!
 3. Za nedostatečné považujeme zapracování dílčích podnětů z jednání pracovní skupiny Brownfields ustavené k realizaci usnesení Bezpečnostní rady státu č.18/2007.
 4. Požadujeme zejména, aby do návrhu zákona byl zapracován úkol zabezpečující systém monitorování pohybu nebezpečných odpadů po území ČR v reálném čase.
  Tím by došlo k výraznému zvýšení prevence, péče o životní prostředí a kontrolovatelnosti jednotlivých subjektů, které s nebezpečnými odpady nakládají. Navrhovaná úprava by představovala výraznou pomoc pro posílení efektivnosti kontrolní činnost ČIŽP, i dalších orgánů státní i veřejné správy. Stačí jen „převodky“ neposílat na obce s rozšířenou působností, ale na ústřední orgán státní správy, nebo organizaci jím pověřenou. Vytvořit by bylo možné životaschopný sytém odpovídající požadavkům 3. tisíciletí a dosažené úrovni minimalizace vzniku nebezpečných odpadů.
 5. Zásadně nesouhlasíme se zpoplatněním energetického využití odpadů. Pokud má předkladatel problém s pojmem spalování, k jehož degradaci výrazně přispěl, nechť se zavede nový pojem energetické využití, který umožní další komunikaci v této oblasti.
 6. Poplatky všeobecně považujeme za nástroj překonaný a v okolních zemích vesměs nevyužívaný. Očekáváme, že v příštím návrhu zákona již nebudou.
 7. Nesrozumitelné jsou nově zaváděné pojmy, zejména soustřeďování a shromažďování.
 8. Ohlašovací povinnosti a termíny ohlašování by měly být v souladu se zákonem č. 25/2008 Sb. S ohlašovanými údaji by se mělo pracovat.
 9. Předloženo samozřejmě není ani hodnocení dopadů zbytečné regulace.

 Velký rozsah konkrétních připomínek členských organizací a výsledků auditu environmentální legislativy plně využijeme při přípravě návrhu nového zákona.

Jinak by připomínky byly rozsáhlejší než návrh novely samotné.

Z podkladů členských organizací připravil Ing. Ladislav Špaček, CSc.
sekretář pro zdraví, bezpečnost a životní prostředí
Svaz chemického průmyslu České republiky
Dělnická 12,170 00 Praha 7
tel. 266 793 574, fax 266 793 578, mobil 739 063 080


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist