Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nezapomínejte na energetické audity

19.01.2009  |  125× přečteno      vytisknout článek

Energetický audit je vhodné použít i pro energetické systémy a budovy, které nepodléhají povinnosti dle zákona 406/2000 Sb.

Povinnost zpracování energetického auditu dle zákona č.406/2000 Sb. o hospodaření energií vzniká pro každý subjekt, pokud celková roční spotřeby energie přesahuje tyto limity:

  • Organizační složky státu, krajů a obcí a příspěvkové organizace - 1 500 GJ;
  • Fyzické a právnické osoby - 35 000 GJ;
  • Budovy a areály samostatně zásobované - 700 GJ.

Výstupy energetického auditu poskytují objednateli tyto informace:

  • hodnocení současné úrovně provozovaného energetického hospodářství a budov,
  • celkovou výši technicky dosažitelných energetických úspor,
  • návrh vybrané varianty projektu energetických úspor doporučené k realizaci,
  • závěrečný posudek energetického auditora,
  • posouzení ekonomické výhodnosti využití obnovitelných zdrojů energie.

Energetické audity jsou oprávněny provádět pouze osoby zapsané do Seznamu energetických auditorů vedeného Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.

Energetický audit je vhodné použít i pro energetické systémy a budovy, které nepodléhají povinnosti dle zákona 406/2000 Sb., neboť energetický audit reprezentuje účinný nástroj pro snižování energetické náročnosti průmyslové výroby a provozu budov.

Energetický audit je rovněž důležitou složkou dokumentace Žádostí o integrované povolení (IPPC) a žádostí o dotace z Operačních programů EU.

Energetický audit jako účinný nástroj odhalování úspor energie je vhodné využívat opakovaně minimálně po 5 letech nebo při relevantních změnách konstrukčního řešení budov či energetického hospodářství. Aktualizace energetického auditu zvyšuje pravděpodobnost identifikace dalších úsporných opatření.

Průkazy energetické náročnosti budov

V souladu se směrnicí EU byl v ČR zahájen proces hodnocení energetické náročnosti budov. Tento proces se řídí zákonem č.406/2000 Sb. v platném znění a prováděcí vyhláškou č.148/2007 Sb. o energetické náročnosti budov.

Základním hodnotícím ukazatelem energetické náročnosti budovy ( ENB) je celková roční dodaná energie, která je chápána jako množství energie dodané do budovy, vč. energie vyrobené v budově obnovitelnými zdroji energie a spotřebované v budově. Pro vzájemné porovnání energetické náročnosti budov stejného typu se stanovuje měrná roční spotřeba energie budovy stanovená jako poměr mezi celkovou roční spotřebou energie a celkovou podlahovou plochou budovy.

Vlastní hodnocení ENB provádíme v těchto postupových krocích:

1.krok - Stanovení potřeby energie
2.krok - Stanovení spotřeby energie a celkové dodané energie do budovy na bázi vypočtené potřeby energie budovy
3.krok - Stanovení energetické třídy budovy – stávající stav
4.krok - Doporučení technicky a ekonomicky vhodných opatření pro snížení energetické náročnosti
5.krok - Vyhodnocení budovy po provedení doporučených opatření
6.krok - Vyhotovení průkazu energetické náročnosti budovy

Vypracování průkazů může provádět pouze energetický auditor resp. autorizovaný inženýr a technik činný ve výstavbě přezkoušený MPO ČR.

ZDROJ:wwww.tebodin.com


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist