Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Obaláři nesouhlasí s návrhem zákona o odpadech

01.04.2009  |  124× přečteno      vytisknout článek

Obaláři nesouhlasí s návrhem zákona o odpadech

České průmyslové sdružení pro obaly a životní prostředí,  Obalová Asociace SYBA a Potravinářská komora České republiky zásadně nesouhlasí s návrhem zákona o odpadech, který na začátku března předložilo Ministerstvo životního prostředí veřejnosti k připomínkám.

Návrh zákona měl být zásadní změnou v oblasti odpadového hospodářství, seriózní transpozicí rámcové směrnice Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 98/2008 ze dne 19. listopadu 2008 o odpadech a o zrušení některých směrnic.  Podnikům dotčeným tímto zákonem ulehčením a zjednodušením nakládání s odpady.Taková byla očekávání.

Ministerstvo  však předložilo naprosto nekoncepční návrh, který situaci v odpadovém hospodářství spíše zhorší a který zcela nerespektuje dosavadní připomínky odborných svazů, asociací a sdružení.

Vlastní text zákona nebyl při jeho přípravě dostatečně a řádně projednán s odbornou dotčenou veřejností. Návrh postrádá kvalitní a hodnověrné vypracování povinné části hodnocení analýzy dopadů tzv. RIA.

Největším nedostatkem navrhovaného zákona je však to, že nereflektuje na nebezpečnou krizovou situaci vzniklou na trhu s vytříděnými komoditami, a záměrně opomíjí fakt, že směrnice připouští v hierarchii nakládání s odpady tzv. jiné využití neboli spalování odpadů.

I přes stávající krizovou situaci v nakládání s vytříděnými odpady návrh zákona nařizuje další zajištění a zvýšení recyklace a počtu komodit třídění bez ohledu na jejich  minimální vliv ve výsledku třídění a  naopak enormní zvýšení celkových nákladů s tím spojených.

K tomuto zákonu  zcela chybí vypracování Koncepce odpadového hospodářství ČR, která by byla v souladu s legislativou ES a vycházela by z podmínek našeho státu.

Návrh zákona je ve své podstatě pouhým opětovným oprášeným předložením již jednou zcela odmítnuté novely stávajícího zákona o odpadech.

Je návrhem,  který všem přinese pouhé zvýšení nákladů a zdražení služeb bez patřičného třídícího a recyklačního efektu.

Předložený návrh zákona a jeho způsob projednávání je pro naši podnikatelskou sféru nepřijatelný.

Vyzýváme proto ministra životního prostředí, aby stáhl tento návrh z projednávání a přistoupil pouze k dílčí novele stávající právní úpravy, která bude implementovat pouze v míře nezbytné požadavky nové evropské legislativy.

České průmyslové sdružení pro obaly a životní prostředí, Potravinářská komora České republiky a Obalová asociace SYBA se zároveň připojují ke stanovisku obcí a krajů a Hospodářské komory.

Bc. Jan Bláha

tajemník  ČPSOŽP/CICPEN

www.cicpen.cz

Ing. Dana Večeřová
tisková mluvčí PK
www.foodnet.cz

Ing. Vlado Volek
tajemníka asociace SYBA
www.syba.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist