Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Co nového v odpadech v roce 2011

11.01.2011  |  692× přečteno      vytisknout článek

legislativaZásadní změny přináší zákon č. 154/2010 Sb., kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, a který zapracovává příslušné předpisy EU.

V oblasti odpadového hospodářství byl rok 2010 bohatý na novinky, a vstup do roku 2011 může být pro někoho plný nečekaných překvapení. Na co se tedy zaměřit?

Zásadní změny přináší zákon č. 154/2010 Sb., kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, a který zapracovává příslušné předpisy EU. Tato novela, platná od 1. 7. 2010, upravuje pravidla pro předcházení vzniku odpadů a pro nakládání s nimi, a to s ohledem na dodržování ochrany životního prostředí, ochrany lidského zdraví a trvale udržitelného rozvoje.

Podstatné změny jsou už při vlastním definování pojmů odpadového hospodářství. Upraveny jsou oblasti působnosti zákona, dále je nově definován vedlejší produkt výroby, kdy odpad přestává být odpadem a stává se výrobkem, stejně jako jsou nově definovány jednotlivé, a to i dílčí, způsoby nakládání s odpady. Z hlediska posuzování nebezpečných vlastností odpadů se aktuálně posuzuje patnáct nebezpečných vlastností - nově byla přidána Senzibilita (H13).

Novela rovněž upravuje hierarchii způsobů nakládání s odpady, a to v posloupnosti:

  • předcházení vzniku odpadů
  • příprava k opětovnému použití
  • recyklace odpadů
  • jiné využití odpadů (např. energetické využití)
  • odstranění odpadů (skládkování)


Změny, plynoucí z tohoto zákona, se dotkly zejména firem, které provozují zařízení k využívání, odstraňování, sběru nebo výkupu odpadů. Tato zařízení mohou být provozována pouze na základě platného rozhodnutí příslušného krajského úřadu a musejí mít schválen provozní řád. Provozovatelé skládek musejí také nově zajistit odborné nakládání s odpady prostřednictvím odborně způsobilé osoby a zpracování odborného znaleckého posudku, který určí možné škody plynoucí z provozu skládky, jejich rozsah a výši nutných nákladů na jejich odstranění. Rovněž jsou povinni finančně zajistit první fázi provozu skládky.

Nicméně rok 2010 nepřinesl jen změny plynoucí z vlastního zákona o odpadech, ale i změny související se zákony č. 25/2008 Sb., o integrovaném registru znečišťování ŽP a integrovaném systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti ŽP, a č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Z těchto zákonů vyplývají pro původce odpadů další ohlašovací povinnosti prostřednictvím IRZ a ISPOP, které se podávají elektronicky do 31. 3. následujícího kalendářního roku.Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist