Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nový zákon o ochraně ovzduší č. 201/2012 Sb.

05.11.2012  |  zdroj: Verlag Dashöfer - www.enviprofi.cz  |  1263× přečteno      vytisknout článek

vzduchDne 1. září 2012 nabyl účinnosti dlouho připravovaný zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, který zrušil zákon č. 86/2002 Sb. a jeho prováděcí právní předpisy.

V textu naleznete shrnutí hlavních změn, které s sebou přináší.

Nový zákon společně se svými prováděcími právními předpisy plně nahrazuje dosavadní legislativu v oblasti ochrany ovzduší. Upravuje pouze problematiku ochrany ovzduší, zatímco problematika nakládání s tzv. regulovanými látkami a fluorovanými skleníkovými plyny, která byla součástí zákona č. 86/2002 Sb. je nyní upravena v samostatné právní úpravě - v zákoně č. 73/2012 Sb., o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech, a v jeho prováděcím předpise.

Nový zákon v mnohém navazuje na zákon č. 86/2002 Sb., avšak některé dosavadní nástroje, které představovaly přílišnou zátěž na provozovatele nebo na orgány ochrany ovzduší se v něm již neobjevují. Hlavním cílem nového zákona je snížit úroveň znečištění, tam kde je kvalita ovzduší již špatná a udržet a nezhoršit ji tam, kde je dobrá. Zákon proto zavádí některé nové nástroje a reviduje nástroje stávající. Snahou nového zákona je individuální přístup ke zdrojům, v závislosti na tom, v jakém území se nacházejí, nebo do jakého území budou umisťovány.

Zákon transponuje evropskou právní úpravu - nově zejména směrnice č. 2010/75/EU, o průmyslových emisích (ve vztahu k velkým spalovacím zdrojům, v ostatních oblastech bude transpozice provedena novelou zákona o integrované prevenci) a směrnice č. 2008/50/ES, o kvalitě vnějšího ovzduší a čistším ovzduší pro Evropu (nově upravené imisní limity pro částice PM2,5).

Níže jsou uvedeny hlavní změny, které s sebou nový zákon o ochraně ovzduší přináší. Tato témata budou podrobněji rozpracována v následujících příspěvcích. 

Hlavní změny

1. Důležité části, které byly dříve obsažené v prováděcích předpisech k zákonu č. 86/2002 Sb., přesunuty přímo do zákona:

 • Imisní limity (Příloha č. 1)
 • Stanovení zón a aglomerací (Příloha č. 3)
 • Základní povinnosti v měření emisí(§ 6, Příloha č. 4)
  • Stanovena povinnost provozovatele zjišťovat emise u znečišťující látky, pro kterou má stanoven specifický emisní limit, emisní strop nebo technickou podmínku provozu.
  • Způsob zjišťování množství emitovaných látek: měřením (kontinuálním nebo jednorázovým) nebo výpočtem (pouze ve stanovených případech a na základě rozhodnutí krajského úřadu nebo ve specifických případech uvedených v prováděcím předpise).
  • Četnost jednorázového měření bude stanovena v prováděcím předpise, případy, kdy je stanovená povinnost provádět kontinuální měření, jsou v příloze č. 4 k zákonu.

2. Nové nástroje:

 • Nízkoemisní zóny pro města a obce
 • Kompenzační opatření
  • Obecně to znamená, že správní orgán nebude moci vydat kladné závazné stanovisko k umístění nového zdroje, pokud by došlo v daném místě k překročení některého z imisních limitů nebo pokud je tento imisní limit již překročen.
  • Nový zdroj bude možné povolit pouze při současném uložení opatření zajišťujících alespoň zachování dosavadní úrovně znečištění (tzv. kompenzační opatření).
  • Kompenzační opatření bude budoucí provozovatel nového zdroje moci provést na stávajících zdrojích nebo i jiným způsobem zajišťujícím snížení úrovně znečištění.
  • Fakticky se jedná o zmírnění zákonné konstrukce nepřekročitelnosti imisního limitu.
  • Kompenzační opatření bude součástí závazných podmínek povolení nového zdroje a případně zdroje, na kterém se bude kompenzovat.
  • Zpřísnění emisních limitů a technických požadavků na provoz zdrojů vyjmenovaných v programu zlepšování kvality ovzduší
   • U zdrojů, u kterých bude při zpracování Programu zlepšování ovzduší identifikován významný příspěvek k překročení imisního limitu v daném místě, krajský úřad prověří povolení provozu.
   • Krajský úřad rozhodne o změně povolení, pokud zjistí, že to "umožní prokazatelně snížit úroveň znečištění bez vynaložení nepřiměřených nákladů ze strany provozovatele".
   • Flexibilita v přístupu ke zdrojům 
    • Odklon od dosavadního způsobu kategorizace zdrojů - nově jsou vyjmenovány kategorie zdrojů v zákoně (Příloha č. 2).
    • Uplatnění kombinace emisních limitů a emisních stropů.

3. Revize některých nástrojů:

 • Programy zlepšování kvality ovzduší
  • Nově je bude zpracovávat Ministerstvo životního prostředí pro území zóny nebo aglomerace ve spolupráci s příslušnými kraji nebo obcemi.
  • Zrušení vazby "stavební řízení a povolení orgánu ochrany ovzduší"
   • Povolení provozu je podle nového zákona samostatným správním rozhodnutím bez vazby na řízení podle stavebního zákona, je možné jej také samostatně měnit.
   • Tato úprava se týká především nových zdrojů, které nepotřebují mít stavební povolení (a dříve tak nemusely mít povolení provozu od orgánů ochrany ovzduší), a změn na zdrojích, které nevyžadují změnu stavebního povolení.
   • Povinná revize povolení k provozu zdroje
    • Zákon upravuje změnu povolení v případě podstatné změny okolností (okolností vnějších - kvalita ovzduší, i změny na zdroji) rozhodných pro stanovení závazných podmínek provozu.

Autor: Mgr. Pavla Bejčová


Zdroj: Verlag Dashöfer - www.enviprofi.cz


Enviprofi Celý článek najdete v databázi odborných článků Enviprofi,
kterou provozuje společnost
Verlag Dashöfer, nakladatelství, spol. s r. o..

Více informací jak získat přístup do této databáze »»

Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist