Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Čerstvá voda teče z kohoutku

11.10.2008  |  137× přečteno      vytisknout článek

Čerstvá voda teče z kohoutku

CHUTNÁ, ČISTÁ, BEZPEČNÁ. Z VODOVODU Kvalita vody, kterou Jihomoravanům dodávají vodárenské společnosti, je velmi dobrá. „Natočte si raději plnou sklenici z kohoutku, nekupujte zbytečně balené vody,“ radí hygienici. Čerpá se většinou z podzemí.

Jižní Morava - Není moc témat, u nichž by si notovali ekologové, podnikatelé a úředníci. V otázce, jestli je lepší pít na jihu Moravy vodu balenou v lahvích, nebo tu, která teče z vodovodního kohoutku, mají jasno.

„Jedině voda z kohoutku. Tím, že ji lidé neustále upouštějí, v trubkách stále proudí. Je tedy neustále čerstvá. Navíc je levná a pod neustálou kontrolou,“ argumentuje Anna Žádníková z jihomoravské krajské hygienické stanice.

Máte doma vodu z pramene, nebo z nádrže?

Neznamená to však, že všude v kraji pijí lidé vodu stejné kvality. Sklenice čiré tekutiny natočená z kohoutku v Brně, na Blanensku a ve Znojmě se může lišit. A to nejen v množství látek, které obsahuje, ale i chuťově.

„Záleží na tom, z jakého zdroje pochází. Obecně platí, že podzemní voda je tvrdší, a tedy i chutnější, jak někteří lidé soudí,“ vysvětlil Václav Mergl, technolog pitných vod Vodárenské akciové společnosti. Ta v kraji dodává vodu do kohoutků na Blanensku a na Znojemsku. Není to ale voda stejná. Zatímco v Blansku pochází veškerá pitná voda z podzemních zdrojů, lidé ve Znojmě pijí vodu ze zdroje povrchového – ze Znojemské přehrady.

Znojmo je však v kraji výjimkou. Alespoň část vody ve většině kraje obvykle z podzemních zdrojů pochází. Jako například v Brně. „Převážně jde o podzemní vodu z prameniště v Březové. Šest až sedm procent z celkové dodávky do města je však voda z vírské nádrže, respektive z úpravny Švařec,“ popsal Jaroslav Jandl z Brněnských vodovodů a kanalizací.

I když obecně je voda z podzemních zdrojů považována za kvalitnější než ta z povrchových nádrží, má i horší vlastnosti.

Bezohlednost zemědělců za bývalého režimu totiž způsobila vysoký obsah dusičnanů v půdě v okolí prameniště. Ty pronikly i do spodních vod. „Voda samozřejmě naprosto vyhovuje limitu, který je v případě dusičnanů 50 miligramů. Ale nesplňujeme normu na vodu kojeneckou, u níž nesmí dusičnany vystoupat nad 15 miligramů na litr,“ vysvětlil Jandl.

O vhodnosti vody z kohoutku pro kojence však má vždy rozhodovat lékař miminka.

Brněnská vodárenská firma má vytipováno padesát stálých odběrných míst u koncových uživatelů, kde pravidelně sleduje kvalitu vody vytékající do dřezu či umyvadla. Dalších padesát míst každý měsíc losuje.

Kvalitu vody, která teče z konkrétního vodovodního kohoutku, však neovlivňuje pouze to, odkud ji dodavatel přivádí a jakým způsobem ji čistí, ale i stav potrubí na konci celého řetězce – tedy přímo v domě. „U vody platí to co u piva. Aby byla dobrá, musí procházet čistými trubkami,“ konstatovala Žádníková.

Je pod kontrolou a nevytváří odpad Proč by měli lidé na jihu Moravy dávat přednost vodě z vodovodu před tou, která je zabalená v lahvích? Prvním argumentem je neustálá kontrola. A to nejen v průběhu zpracování takzvané surové vody, ale i na konci celého řetězce.

Kromě vodárenských společností, které kontrolují kvalitu svého „výrobku“ jednou za měsíc, dělá namátkové kontroly v domácnostech i hygiena.

Dalším důvodem je kvalita vody z vodovodu i její cena. „Za svůj produkt ručíme. Jsme lepší a jednoznačně levnější než vody balené v PET lahvích. Voda, kterou dodáváme, splňuje ty nejpřísnější parametry,“ podotkl ředitel hodonínských vodovodů a kanalizací Pavel Koubek. A další důvod přidávají ekologové. Omezení spotřeby balených vod by výrazně snížilo množství plastového odpadu.

* Odkud se bere? Blanensko Vodárenská akciová společnost: Veškerá voda pochází z chráněných podzemních zdrojů v okrese. Brno Brněnské vodárny a kanalizace: Převážná část vody pochází z prameniště podzemní vody Březová, asi šest až sedm procent vody je do potrubí doplňováno z úpravny vody Švařec. Do ní voda přitéká z přehrady Vír. Břeclavsko Vodovody a kanalizace Břeclav: Pouze podzemní voda z desítky pramenišť. Hodonínsko Vodovody a kanalizace Hodonín: Společnost čerpá celkem ze tří zdrojů. Povrchovou vodu z vodárenské nádrže v Koryčanech, podzemní vodu z kvarteru řeky Moravy mezi Bzencem a Uherským Ostrohem a z podzemních zdrojů poblíž Moravské Nové Vsi. Vyškovsko Vodovody a kanalizace Vyškov: Voda pochází z většího množství zdrojů, tři jsou však hlavní. Povrchová voda pochází z úpravny vody ve Lhotě, podzemní z prameniště v Drnovicích a poblíž Dědic. Znojemsko Vodárenská akciová společnost: V různých částech okresu je různý poměr podzemní a povrchové vody, výjimkou je jen město Znojmo, které využívá pouze povrchový zdroj – Znojemskou přehradu.

Pijete vodu z vodovodu?

Jaroslav Jandl vedoucí odboru generálního ředitele Brněnské vodovody a kanalizace Samozřejmě piju naši vodu. Tedy tu, která v Brně teče z kohoutku. Balenou vodu nesnáším. Zvlášť pro lidi, kteří žijí v Brně, to považuji za naprosté vyhazování peněz. Myslím si, že tak kvalitní vodu jako Brno má v okolí málokdo.

Pavel Koubek ředitel Vodovody a kanalizace Hodonín Ve většině případů piju vodu z vodovodu. I když máme například valnou hromadu, nabízíme akcionářům naši vodu ve džbáncích. Domů někdy kupujeme vodu balenou, ale vždycky jde o minerální vody. Je to na výslovné přání mých synů, kteří jsou sportovci.

Václav Mergl technolog pitných vod Vodárenská akciová společnost Brno Vodu natočenou z kohoutku a se sirupem piju už od malička. A mám ji rád. Bydlím v Brně a tady je voda dobrá, vůbec v tom nevidím problém. Vody balené a především vody minerální podle mě zbytečně zanášejí ionty do těla. Nekupujeme je ani v práci.

Vladimír Kramář ředitel Vodovody a kanalizace Vyškov Piju vodu z vodovodu, ale musím se přiznat, že kupuji i tu balenou. Sice se za to tak trochu stydím, ale stejně jako u mnoha ostatních spotřebitelů ve mně voda ošetřená kysličníkem vyvolává pocit čerstvější chuti.

Anna Žádníková Vedoucí odboru komunální hygieny Krajská hygienická stanice Brno Piju jedině vodu z vodovodu. Důvod je prostý. Tam, kde je vodovod, lidé vodu pravidelně nabírají. To znamená, že v trubkách dlouho nestojí, a když ji natočím, je čerstvá. Mám větší jistotu, že je kvalitní, než u vody balené. U ní na výslednou kvalitu působí mnoho faktorů. Kromě toho, odkud pochází a kdy byla do lahve stočená a jak byla ošetřená, třeba i to, jak dlouho čekala v obchodě, až si ji koupím.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist