Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pitná voda z kohoutku

27.08.2009  |  149× přečteno      vytisknout článek

DEMA a. s. zmapovala názor veřejnosti ČR na nyní diskutované téma - pití vody z kohoutku včetně nabídky a poptávky po nebalené vodě v restauračních zařízeních.

 

Zvyk pít vodu z kohoutku

  • Téměř každý druhý občan České republiky starší 18 let (44%) je zvyklý běžně pít obyčejnou vodu, kterou lze natočit z vodovodního kohoutku. Více než třetina lidí takovou vodu sice také pije, ale buď pouze občas (25%) anebo zcela výjimečně (13%). Každý pátý občan obyčejnou vodu z vodovodu (18%) nepije vůbec.


Běžné pití vody, kterou lze natočit z kohoutku, je častější u žen (48%) než u mužů (41%). Současně však každá šestá žena (16%) a každý pátý muž (20%) sdělují, že vodu z vodovodu nepijí vůbec.

Celkově je zvyk pít obyčejnou vodu podmíněn věkem občanů. Platí: čím jsou občané starší, tím častěji pijí kohoutkovou běžně (činí tak 37% osob mladšího, 43% středního a 53%! staršího věku). Čím jsou lidé mladší, tím častěji prohlašují, že pro ně pití vody z kohoutku vůbec nepřichází v úvahu (jde o typické chování 15% seniorů, 17% osob středního a 23%! mladšího věku).

Proč občané běžně nepijí vodu z kohoutku

Více než polovina občanů ČR (56%) není zvyklá pít běžně vodu z kohoutku. Čím zdůvodňují své chování? Proč si vodu z kohoutku natočí jen někdy, výjimečně anebo vůbec ne?

  • V rámci vysvětlujících odpovědí nejčastěji zaznívá, že tito občané mají radši balenou vodu (27%), nebo dávají přednost různým jiným nealkoholickým nápojům (27%). Každý devátý místo vody preferuje pivo (11%). Podíl občanů, kteří považují vodu natočenou z kohoutku za zdravotně závadnou, je stejný (16%) jako těch, kteří jednoduše konstatují: "obyčejná voda mi nechutná" (15%). Objevují se i jiné než výše uvedené důvody (4%), např. ekonomické: "stojí to zbytečně peníze, protože voda se musí dlouho odtáčet kvůli chlóru nebo protože je teplá", zdravotní: "cítím ji z žaludku" nebo zcela osobní: "jsem líný; mít po ruce balenou vodu je pohodlnější"¨.


Voda z kohoutku v restauracích

V současné době se diskutuje o tom, zda by měla být pitná voda z kohoutku zdarma podávána v restauracích. Jak v tomto směru vypadá poptávka a nabídka?

  • Více než tři čtvrtiny občanů České republiky starší 18 let (78%) si myslí, že by v restauracích k jídlu měla být podávána pitná voda z kohoutku zadarmo. Zhruba každý pátý občan (22%) se zavedením takového nařízení nesouhlasí.
  • Každý osmý občan (13%) se již nejméně jednou setkal s tím, že mu v restauraci k objednávce obsluha sama nabídla nebo přinesla vodu z kohoutku zdarma. Většina občanů takovouto zkušenost nemá (87%).
  • Naprostá většina občanů sama nikdy v životě nepožádala v restauraci obsluhu o obyčejnou vodu (82%). Těch, kteří se kohoutkové vody alespoň jednou dožadovali, bylo 18% - z toho 8% dotázaných obsluha vodu přinesla bez řečí; 4% obsluha vodu přinesla, ale její chování bylo nepříjemné; 3% obsluha vodu přinesla, ale museli za ni zaplatit, jako kdyby si objednali vodu balenou; 3% obsluha vodu nepřinesla, požadavku zákazníka nevyhověla.


Co lze konstatovat...

Průzkum dokumentuje, jak silně konkuruje konzumaci obyčejné vody z vodovodu široká nabídka vod balených (jak neochucených, tak i v nejrůznějších příchutích), limonád (před vodou jim dává přednost především mladá generace) a piva (to vítězí nad vodou dominantně u mužů).

Natočit si v případě žízně sklenici vody není běžné. Samozřejmostí se stalo mít k dispozici vodu balenou. Kohoutková voda je mnohými občany považována za něco příliš obyčejného a nedobrého, nebo i zdravotně závadného. O kvalitě vody z vodovodu se totiž v minulosti hovořilo jen málo nebo povrchně, chyběla systematická, přesvědčivá a o argumenty opřená osvěta, včetně rad a doporučení ohledně potravinové hygieny a skladování pitné vody.

V domácnostech, ve firmách, ale i při návštěvě restaurace se vžilo pití vody balené, aniž by se nabízela alternativa v podobě čerstvě natočené vody. Bourat letitý, strategií obchodu a reklamy sycený zvyk a zaběhnutou nabídku restauračních služeb, není snadné. Potvrzují to i výzkumná zjištění: občané nejenže nevyvíjejí vlastní iniciativu ohledně požádání obsluhy restaurace o obyčejnou vodu, ale navíc dodávají "ani mne to nikdy nenapadlo". Možnost změny však vítají. Ve svých dovětcích k tematice průzkumu vyjadřují víru, že tlak zákazníků vyžadujících kohoutkovou vodu se promítne do větší vstřícnosti restauratérů podávat k objednanému jídlu i obyčejnou vodu ("tak, jak se to mnozí již naučili v případě kávy").

Aktivity ve prospěch kohoutkové vody v restauracích by měly jít ruku v ruce s celkovou propagací pití vodovodní vody. Důraz by měl být kladen jak na aspekty, týkající se zdraví a ceny, tak na vliv na životní prostředí - totiž že pití kohoutkové vody snižuje zátěž v podobě výroby PET lahví, stáčení a balení vod, jejich dopravu, skladování a také následnou likvidaci odpadu.

DEMA a. s. | Michalská 12 | Dům "U zlatého melounu" | 110 00  Praha 1

      kontaktní telefon: 224 225 659 | e-mail: info@dema-praha.cz

               blíže k tématu viz www.dema-praha.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist