Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Voda, co nás drží nad vodou

17.10.2009  |  258× přečteno      vytisknout článek

I když je to pro někoho úplně bezcenná samozřejmost, pro jiné to může být zajímavá investiční příležitost.

Je to stejně neobnovitelná komodita, jako je například ropa, ale její nedostatek už dnes pociťují miliony lidí na světě. I když je to pro někoho úplně bezcenná samozřejmost, pro jiné to může být zajímavá investiční příležitost. Voda.

Čistá voda je pro většinu z nás něco naprosto samozřejmého. Otočíme kohoutek a voda teče, kdykoli se nám zachce. Pijeme ji, myjeme se s ní, zaléváme kytky a myjeme nádobí nebo svého čtyřkolého miláčka apod. Máme ji prakticky neomezené množství a její cenu si uvědomíme snad jen tehdy, když dostaneme roční zúčtování z vodáren s několikatisícovým nedoplatkem.

Miliony lidí po celém světě ale takové štěstí nemají. Mnoho zemí tzv. třetího světa, zejména na africkém kontinentu, dnes a denně bojují s nedostatkem pitné, resp. jakékoli vody. Voda se v těchto zemích stává doslova strategickou komoditou. Nedostatek čisté pitné vody ale v poslední době není pouze "výsadou" nejchudších afrických zemí.

I v v rozvinutých zemích  se stává nedostatek nezávadné vody velkým problémem. Příkladem mohou být Spojené státy americké, které stále ještě patří mezi nejrozvinutejěí země světa, ale podle článku "Clean Water Laws Are Neglected, at a Cost in Suffering" v New York Times již dnes jedna desetina Američanů pije vodu, která je kontaminována nebezpečnými chemikáliemi. A až 19,5 milionů lidí ročně v USA onemocní kvůli pití vody nakažené parazity, bakteriemi a viry.
Voda nad zlato

Voda je doslova životodárnou tekutinou a s trochou nadsázky by se dalo tvrdit, že je mnohem dražší a vzácnější než jakákoli komodita, která je dnes středobodem investorů po celém světě. Docela trefně na toto téma poznamenal Steve Smith ve svém článku "Are Water Stocks More Valuable than Gold?": "Jako trosečník na moři bych měl po ruce radši trochu vody, než libru zlata."

Voda sice zabírá většinu povrchu zeměkoule, ale až 97 % z toho tvoří slaná mořská voda a jen 0,3 % celkového množství vody lze využít jako zdroj pitné vody. Zatím jsme se nedostali do fáze, která je tématem různých katastrofických scénářů o fatálním nedostatku a polovině lidstva bez jakékoli vody, nebo dokonce válkách kvůli vodě. A nejspíše se do podobné situace tak brzy nedostaneme. Na druhé straně si ale musíme uvědomit, že tyto scénáře stavějí na poměrně reálných základech.

Neobnovitelnost a zmenšující se zdroje pitné vody, rostoucí spotřeba související s rychlou industrializací například v Asii, a také klimatické změny, které na jedné straně zeměkoule způsobují záplavy a na té druhé katastrofické sucho. To všechno zdůrazňuje stále rostoucí význam managementu vodního hospodářství, který by řešil vzrůstající problém nedostatku čisté pitné vody.

Všechny tyto aspekty se pak snaží využít ve svůj prospěch enviromentalisté nebo vlády, v jejichž programech hraje voda významnou roli. A využít danou situaci mohou také investoři, kteří hledají vhodné příležitosti. Zní to možná trochu jako rouhání, ale proč ne?
Voda jako investice

Sociálně odpovědné investování s důrazem na životní prostředí je již několik let považováno za hit mezi investory, takže až taková novinka to zase není. Voda a vodní hospodářství, jako samostatný segment tohoto trhu je však stále jaksi přehlížena a nedoceněna a tak trochu mimo zájem investorů a investičních společností.

Právě to by ale z akcií společností v tomto segmentu (water stocks) může dělat zajímavou investiční příležitost. Jedním z důvodů, proč zařadit water stocks do svého portfolia, může být nízká korelace s jinými trhy, což je základem dobré diverzifikace.

Další důvody již prakticky byly zmíněny a právě způsoby, jak získávat čistou a pitnou vodu z jiných, než sladkovodních zdrojů se v budoucnosti mohou stát kromě vyřešení mnoha problémů také zlatou žílou pro investory. Odsolování, zpracování, čištění a úprava odpadních vod jsou obory, které jsou ještě stále tak trochu v plenkách a mají mnoho nedostatků (velké množství skleníkových plynů produkovaných při odsolování apod.), ale rozvoj v této oblasti může znamenat další příležitosti.

Jednou z možností, jak problémy s nedostatkem vody řešit, je efektivnější využívání omezených zdrojů. Splachování záchodů a zalévání zahrádek pitnou vodou je pro mnohé úplnou samozřejmostí a přinutit je to nedělat bude možná problém. Alternativ je dostatek, ale praktické využití je stále většinou pouhou teorií (problémem jsou například distribuční a rozvodné sítě, které jsou v mnoha případech velmi zastaralé a mají na svědomí velké ztráty). Právě tato skutečnost však vytváří další příležitosti k velkým investicím, které mohou mít v budoucnu pozitivní vliv na výnosnost akcií v tomto segmentu trhu.

"Vodním akciím" se před krizí vcelku dařilo porážet trhy, po propadu na konci minulého roku by se však opět mohly vrátit na výsluní. I zde je však, podobně jako v jiných zajímavých odvětvích, potřeba vybírat rozumně a opatrně. Zdání, že jde o jedinečnou možnost k dosažení nadprůměrných výnosů bez rizika, může totiž v konečném důsledku vést k velkému zklamání. Problémy související s nedostatkem vody jsou dost často poněkud přehnané a mnoho technologických novinek skončí přes velká očekávání neúspěchem.

investujeme.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist