Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Z historie brněnských vodovodů

18.07.2012  |  109× přečteno      vytisknout článek

Z historie brněnských vodovodů

Město Brno leží na soutoku řek Svratky a Svitavy na okraji Dyjskosvrateckého úvalu. Podle archeologických pramenů bylo toto území osídleno již v dávné minulosti a procházely tudy důležité obchodní cesty. Nejstarší dochované historické záznamy hovoří o brněnském hradu založeném knížetem Břetislavem v letech 1021 až 1034 na skalnatém ostrohu Petrova a písemná zmínka o Brně je již v zakládací listině kláštera benediktinského v Rajhradě z roku 1048. Pod hradem se usazovali lidé, a tak se podhradí rychle rozšiřovalo a již po roce 1200 se vyvinulo v město. Hospodářské, politické a právní postavení města upevnil král Václav I., který udělil Brnu v lednu roku 1243 první privilegium. V roce 1356 bylo již Brno s 8 700 obyvateli třetím největším městem českého království.

Starodávné Brno nemělo o vodu nouzi. Všude bylo dostatek studní, které byly bohatě napájeny vodou ze štěrkových naplavenin řeky Svratky. K zásobování vodou sloužily nejen studny domácí, ale byly zřizovány i studny v ulicích a na náměstích k obecnému užívání. Potíže s vodou nastaly koncem 12.století. S rozšiřováním města se kvalita vody ve studních zhoršovala. Kanalizace nebyla a domovní žumpy, často přeplněné a netěsné, zamořovaly okolí. Obsah žump prosakoval i do studní, které byly mnohde v jejich těsné blízkosti. Středověké Brno sužovaly časté a ničivé požáry. Většina domů byla ze dřeva nebo hrázděná a když vypukl požár, lehly popelem mnohdy i celé městské čtvrtě. A právě nedostatek požární vody byl podnětem ke zřízení prvních brněnských vodovodů.

Nejstarším vodovodem byl užitkový vodovod z řeky Svratky. Největší zásluhu na jeho postavení měl konšel Václav Haze, který postavení vodovodu financoval a na výstavbu uzavřel 2.prosince 1415 smlouvu s kutnohorským mistrem a stavitelem vodovodu Prokopem Peyskem. Smlouvu na vybudování vodovodu potvrdil 3.července 1416 i sám král Václav IV. a udělil městu Brnu právo na věčné časy odvádět vodu ze Svratky přes Puhlík (Petrov) do dvou kašen na Dolním a Horním trhu (nám.Svobody a Zelný trh) s možností zavádět vodu do pivovarů a dvou městských sladoven. Olověné vodovodní přípojky byly povolovány jen vysokým představitelům města, šlechty, kléru a klášterům. Ostatní obyvatelstvo bylo odkázáno na kašny.

Vodárna sdílela s městem jak jeho rozvoj, tak i všechny svízele válečných let. Byla několikrát vypálena a nejhůře poškozena Švédy, kteří ji při odchodu úplně zničili. Brzy však byla obnovena, neboť město vodu nutně potřebovalo. Značného rozšíření a modernizace doznal vodovod v roce 1853, kdy čerpací zařízení dávalo průměrně až 20 000 věder nefiltrované říční vody denně. Avšak ani toto rozšíření vodárny nebylo konečné. Vodovod z řeky Svratky se i přes jeho rozšíření stával nedostatečný a nevyhovoval potřebám rostoucího města, jak po stránce množství dodávané vody, tak i po stránce její kvality a problém se zásobováním města vodou musel být řešen.

Dosavadní snahy, jak levně získat pro Brno vodu, vyzněly naprázdno, a tak v roce 1863 byla vypsána soutěž na výstavbu nového vodovodu. Ze čtyř nabídek pak v roce 1869 bylo přijato nejvýhodnější řešení podle projektu londýnského stavitele Thomase Docwry. Se stavbou úpravny vody v Pisárkách se započalo na podzim roku 1869 podle nejlepších anglických zkušenosti s úpravou vody a stavba byla dokončena v roce 1872. Surová voda z řeky Svratky byla odebírána nad jezem v Kamenném mlýně a byla čištěna na třech otevřených biologických filtrech o celkové ploše 2 940 m2. Voda z Pisárek byla čerpána do dvou tlakových pásem. První, nižší, mělo vodojemy na Žlutém kopci, vyšší pásmo pak vodojem na Špilberku. S výstavbou pisárecké úpravny došlo i k rozšiřování vodovodní sítě. Jen v letech 1870 - 1874 bylo položeno 1 800 metrů potrubí. Další výstavba vodovodní sítě pak již z finančních důvodů pokračovala pomaleji.

Právě k roku 1872, kdy byla postavena pisárecká úpravna vody, se datuje historie založení našeho předchůdce - Brněnské vodovodní akciové společnosti.


Historie řízení vodovodů a kanalizací města Brna:
1872 - 1902 Brněnská vodovodní akciová společnost
1902 - 1949 Městské vodárny v Brně
1950 - 1952 Krajská vodohospodářská služba
1953 - 1958 Zásobování vodou a kanalizace
1958 - 1960 Krajská správa zásobování
1960 - 1976 Vodohospodářská správa města Brna
1977 - 1989 Jihomoravské vodovody a kanalizace, odštěpný závod Brno - město
1990 - 1992 Brněnské vodárny a kanalizace, státní podnik
1992 Brněnské vodárny a kanalizace, a.s.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist