Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nahlédnutí pod pokličku: Centrální dispečink Brněnských vodáren a kanalizací

29.07.2012  |  75× přečteno      vytisknout článek

Nahlédnutí pod pokličku: Centrální dispečink Brněnských vodáren a kanalizací

Centrální vodohospodářský dispečink si lze představit jako nervové centrum složitého organismu, které přijímá různé impulsy zvenčí a sbírá provozní data z interního monitorovacího systému brněnské vodárenské soustavy, reaguje na ně a vysílá zpětné signály tak, aby tento složitý mechanismus fungoval jak má a jak se od něj očekává.

Centrální vodohospodářský dispečink Brněnských vodáren a kanalizací, a.s., který je umístěn v úpravně vody v Brně-Pisárkách, je ve velkém množství případů prostředníkem styku naší společnosti s veřejností. Zajišťuje nepřetržitou 24 hodinou službu jak ve všední dny, tak i o sobotách, nedělích a o svátcích. Zákazníci - občané města Brna, organizace, úřady nebo i policie se obracejí na centrální vodohospodářský dispečink v případech, když potřebují pomoc nebo informaci související se zásobováním vodou a odváděním odpadních vod (výpadky vody, nízký tlak, prosakování potrubí). V případě, že jde o poruchu námi poskytovaných služeb, má centrální vodohospodářský dispečink povinnost podniknout konkrétní kroky k jejich odstranění. Pokud jde o dotaz nebo stížnost nespadající do rámce činností zajišťovaných dispečinkem, je zákazníkovi poskytnuta rada, kam se obrátit. Rozhovory se zákazníky vyžadují na obsluze dispečinku značnou dávku diplomacie a trpělivosti - např. když je třeba přesvědčit zákazníka, že kapající kohoutek u dřezu mu vymění za úhradu instalatér, nikoliv zdarma naše společnost.

Třísměnný provoz dispečinku je zajišťován pěti pracovníky - dispečery, mezi jejichž hlavní činnost patří zejména: řízení uzavírání potrubí při poruchách na síti, stanovení důležitosti poruch a pořadí jejich oprav, zajišťování náhradního zásobování vodou v případě poruchy, zajišťování osvětlení vodovodních a kanalizačních výkopů v noci a jejich kontrola, v naléhavých případech mobilizování pohotovosti k nástupu na opravu i mimo denní směnu, vedení evidence o veškerých činnostech prováděných na vodovodní a kanalizační síti, a to nejen našimi zaměstnanci, ale i dodavatelskými firmami.

Důležitou složkou činnosti dispečinku je sledování a řízení distribuce vody v celé brněnské vodárenské soustavě - dodávky vody do cca 55 vodojemů na vodovodní síti, udržování předepsaných hladin, řízení provozu cca 30 bezobslužných čerpacích stanic a sledování průtoků a tlaků na důležitých monitorovaných místech vodovodní sítě. S tím souvisí i nárokování potřebné dodávky vody ze zdrojů - podzemního zdroje v Březové nad Svitavou, úpravny vody Švařec, případně rezervního zdroje úpravny vody Pisárky.

Centrální vodohospodářský dispečink byl vybudován v 70. letech a původní zařízení již bylo morálně zastaralé a neumožňovalo jeho další rozšíření a rozvoj. Proto bylo rozhodnuto o pořízení zcela nového, monitorovacího a řídícího systému a současně s tím i fonického radiového systému. Nový dispečink byl realizován v letech 1995 - 1997. Dodatečně bylo rozhodnuto o začlenění do tohoto centrálního vodohospodářského dispečinku i řízení nově postaveného Vírského oblastního vodovodu, který původně měl mít dispečink samostatný.

Objemově i finančně nejobsáhlejší částí stavby nového centrálního vodohospodářského dispečinku je vlastní monitorovací a řídící systém. Při jeho návrhu a realizaci se vycházelo z těchto hlavních požadavků a předpokladů:

  • zachovat a zlepšit stávající technologické vazby mezi jednotlivými druhy objektů vodárenské a kanalizační sítě
  • nahradit různé druhy spojení mezi jednotlivými objekty vodárenské a kanalizační sítě vzájemně a do centra homogenní radiovou datovou sítí
  • vzhledem k rozsahu systému a počtu objektů zachovat v co nejvyšší míře ověřený a dosud funkční systém místních automatik chodu čerpacích stanic a doplnit jej pouze tak, aby přechod na plné řízení mohl být prováděn následně dle kapacit Brněnských vodáren a kanalizací, a.s.
  • výrazně povýšit monitorovací část systému za účelem zvýšení informovanosti centrálního vodohospodářského dispečinku a další obsluhy o stavu vodárenské a kanalizační soustavy
  • zajistit možnost dálkového ovládání čerpacích stanic a nejdůležitějších armatur z centra
  • zajistit nouzové režimy chodu v případě výpadků spojení, tj. při přerušení technologických vazeb
  • povýšit a zjednodušit úroveň vedení záznamů, vykazování a bilancování
  • zajistit možnost střídavého řízení a monitorování kanalizační soustavy mezi centrálním vodohospodářským dispečinkem v Pisárkách a podružným kanalizačním dispečinkem v Modřicích
  • zajistit maximální spolehlivost celého systému.

Součástí akce bylo i vybudování nových prostor pro centrální vodohospodářský dispečink, včetně jeho technického a dalšího zázemí, které vytvářejí ucelenou prostorovou jednotku o ploše 356 m2 se selektovaným přístupem. Srdcem tohoto prostoru je místnost technického zázemí, ve které jsou umístěny hlavní centrální technické prostředky centrálního vodohospodářského dispečinku a vlastní dispečerský sál.

Hlavním cílem obnovy technických zařízení sloužících pro zajištění funkce centrálního vodohospodářského dispečinku bylo zajistit spolehlivou dodávku vody do všech zásobovaných oblastí, včetně vedení příslušných záznamů a statistik o této činnosti a o evidenci veškeré činnosti probíhající na vodárenské a kanalizační infrastruktuře s dopadem na dodávku služeb a ke spokojenosti všech našich zákazníků.

ZDROJ: BVK a.s.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist