Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pitná voda - co dělat když?

15.10.2012  |  513× přečteno      vytisknout článek

Pitná voda - co dělat když?

Co dělat v případě překročení limitních hodnot ukazatelů pitných vod (nejčastěji se jedná o mikrobiologické ukazatele a obsah železa) v nové přípojce veřejného vodovodu?

 • V případě, že se jedná o novou přípojku veřejného vodovodu a nevyhovující bakteriologické ukazatele CPM 22° a 36°C, event. obsah železa, nebylo nové potrubí dostatečně vypláchnuté - nutno proplachovat např. malým proudem přes noc a požádat o nový odběr a kontrolu vzorků vody.

Co dělat v případě překročení limitních hodnot mikrobiologických ukazatelů pitných vod v soukromé studni?

 • V případě, že se jedná o soukromou studnu a překročení limitních hodnot mikrobiologických ukazatelů CPM 22°C a 36°C, pravděpodobně pomůže jednorázová desinfekce Savem nebo Sagenem, po desinfekci a odčerpání vody ze studny je opět potřeba požádat o nový odběr a kontrolu vzorku vody. V případě, že se jedná o překročení limitních hodnot koliformních bakterií, doporučuje se mechanické vyčištění studny, desinfekce a odčerpání vody, nový odběr a kontrola vzorku vody. V případě, že se objeví Escherichia Coli a enterokoky, jednorázová desinfekce s největší pravděpodobností nepomůže. Je nutné posouzení studny na místě odborníkem, zda je možné zamezit nátoku znečišťujícího fekálního znečištění do studny, nutná je i celková sanace atd., kontinuální dezinfekce u větších zdrojů a pod., opět s následujícím novým odběrem a kontrolou vzorků vody.

Co dělat v případě překročení limitních hodnot chemických ukazatelů pitné vody (nejčastěji obsahu železa a dusičnanů) u soukromých studní?

 • V případě překročení obsahu železa u staré studny a starého potrubí je pravděpodobná příčina v silné korozi původně pozinkovaného čerpadla a potrubí. V tomto případě je nutná výměna čerpacího zařízení a potrubí a opět nový odběr a kontrola vzorků vody. V případě překročení obsahu dusičnanů u soukromých studní se doporučuje přepojení na veřejný zdroj vody. Malé filtry sloužící k jejich odstranění nejsou příliš vhodné řešení. U velkých zdrojů je možná technologická úprava prostřednictvím firmy EMPLA.

Mohu si odebrat vzorek pitné vody ze studny sám?

 • Pokud chcete výsledek jen pro vlastní informaci, můžete. Je ale nutné si v laboratoři vyzvednout potřebné vzorkovnice (zejména včetně sterilní lahve na mikrobiologii). Dozvíte se, jak máte odběr provést a vzorek uchovat, aby byl vzorek reprezentativní. V případě předkládání výsledku úřadům (např. při kolaudačním řízení) bude požadován nezávislý odběr školeným vzorkařem, např. odběrovou skupinou firmy EMPLA.

Co se skrývá pod zkratkou CHSK-Cr v protokolu o analýze odpadních vod a čím mohlo být způsobeno překročení její limitní hodnoty (např. limit kanalizačního řádu).

 • CHSK-Cr - je chemická spotřeba kyslíku jako míra znečištění organickými látkami (v restauraci se jedná např. nefunkční lapol, příliš vysoké množství mycího prostředku na nádobí, příliš vysoké množství pracího prostředku a pod.).
 • Analýzy vám zajistí např.:

  EMPLA AG spol. s r. o. - ochrana životního prostředí

  • EMPLA spol. s r. o. byla založena v roce 1991 a zabývá se výzkumem, vývojem a realizací technologií pro ochranu životního prostředí a zdraví. Společnost vlastní moderně vybavené Ekologické laboratoře č. 1110, akreditované národním akreditačním orgánem ČIA o.p.s. dle požadavků normy ČSN EN ISO/IEC 17025.
   V rámci zkvalitnění a rozšíření ekologických služeb byly veškeré odborné činnosti společnosti EMPLA spol. s r. o. od 1. 6. 2009 převedeny na novou společnost EMPLA AG spol. s r. o., která poskytuje služby v ochraně životního prostředí v plném rozsahu.
   Pořádání odborných seminářů a kurzů zajišťuje nadále společnost EMPLA spol. s r. o.
  • Poskytujeme komplexní služby v ochraně životního prostředí:
   - autorizované měření emisí, měření imisí a pachových látek
   - ekotoxikologické testování chemických látek a chemických přípravků Reach
   - posudky v oblasti analýzy znečištění ovzduší (rozptylové studie, odborné posudky)
   měření hluku, měření vibrací, hlukové studie, protihlukové opatření, měření faktorů pracovního prostředí
   - rozbory, odběry a analýzy vod a potravin
   - rozbory krmiv a rozbory hnojiv
   - rozbory zemin, sedimentů, odpadů a pevných materiálů
   - hodnocení nebezpečných vlastností odpadů, ekotoxikologické testování výluhů
   - zpracování žádosti o vydání integrovaného povolení (IPPC)
   - studie posuzování vlivů na životní prostředí (EIA, SEA), hodnocení zdravotních rizik
   - projektování, výroba a realizace ČOV a úpraven vod
   - školící a vzdělávací semináře, rekvalifikační kurzy
   - poradenství v oblasti ochrany životního prostředí a zaměřené obecně na životní prostředí
  • Společnost patří ve svém oboru ochrana životního prostředí , v poskytování služeb, k předním pracovištím nejen v České republice, ale daří se jí získávat dobré odborné renomé i ve státech EU a zámoří. Je jedinou společností v České republice, která poskytuje ekologické služby v tak komplexním rozsahu. Životní prostředí a jeho ochrana jsou pro nás prvořadé.

ZDROJ: Empla.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist