Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Česko může do roku 2020 přijít až o 40 miliard dotací do vody

23.11.2012  |  zdroj: HN  |  161× přečteno      vytisknout článek

vodaPříliš drahá voda. Kvůli chaosu v regulaci hodlá EU zarazit přísun dotací do českého vodárenství. To opět zvýší cenu vody

V České republice příští rok opět zdraží voda, v průměru o 7,5 procenta. Místy ale o 15 až 20 procent. A důvod je již několik let stále stejný. Obce, které jsou vlastníky infrastruktury, vybírají od provozních společností příliš nízké nájmy. Pokud tedy chtějí obce provést větší investice, musejí zvyšovat ceny vodného a stočného.

Nyní navíc obcím hrozí, že přijdou i o evropské dotace. V letech 2013 až 2020 by to mohlo být až 40 miliard korun. Podle Evropské komise je totiž v Česku nedostatečná a zmatená regulace. O tu se nyní starají čtyři ministerstva.
"Pokud se bavíme o čerpání peněz pro vodárenství, musíme co nejdříve přijít s nějakým řešením," říká první náměstek ministerstva životního prostředí Martin Frélich. Jenže nyní to spíše vypadá, že české úřady již tak netrpělivou Evropskou komisi ještě více rozezlí.

Změna k horšímu

Podle komise se v Česku dotace do vodárenství v mnoha případech rovná spíše podpoře soukromých firem než obcí. Do konce letošního roku ještě u některých projektů přimhouřila oko, po roce 2013 bez systémových změn již tak shovívavá nebude.

Příkladem špatných smluv jsou třeba Pražské vodovody a kanalizace, které vlastní francouzská Veolia. Podle Transparency International prodala Praha svůj podíl pod cenou a navíc za podivných podmínek prodloužila firmě smlouvu na pronájem až do roku 2028. A zisky Veolie jsou o řád vyšší než Prahy.

I kvůli tomu žádala EU lepší vymezení přiměřeného zisku. To dodnes prakticky neexistovalo a vše záviselo na pohledu krajských finančních ředitelství. Ministerstvo financí tedy připravilo nový cenový výměr platný od roku 2013. Počítá se v něm se sedmiprocentní roční návratností kapitálu.

Ale podle studie, kterou si nechalo ministerstvo životního prostředí vypracovat od společnosti Grant Thornton Advisory a kterou mají HN k dispozici, přemrštěné zisky vodárenských společností neomezuje, spíše je legitimizuje. "Na jednu stranu se výpočet zdánlivě přiblížil tomu, co po Česku EU dlouhodobě požaduje," říká jeden z autorů zprávy. "Na druhou stranu je neuvěřitelně benevolentní. Provozovatel si totiž po dohodě s vlastníkem může návratnost investice počítat z majetku obce, do které nijak neinvestoval."

Co vlastně EU chce?

Pro vysvětlenou - pokud firma investuje 50 milionů korun do provozní společnosti, může se dohodnout s obcí, jejíž infrastrukturu provozuje a která má hodnotu pěti miliard korun. A i z toho si počítá návratnost, tedy výši svého přiměřeného zisku.

"Pokud se cenový výměr neupraví, může to podle našeho názoru velmi negativně ovlivnit vnímání českého vodárenství u Evropské komise, což ovlivní i případné dotace v dalším programovacím období," dodává jeden z autorů studie.

Náměstek Frélich studii příliš komentovat nechce. "Uznáváme, že výměr může být místy problematický, nyní ale musíme o problému jednat," říká. Podle ministerstva financí ale žádné problémy nehrozí.

Firmy se regulace nebojí, své zisky nicméně hodlají bránit. "Pokud by měla změna pravidel regulace zcela zásadní dopad na hospodaření společností, pak by samozřejmě musela být nastolena otázka ochrany investic," říká finanční ředitel Veolie Petr Mrkos.

V regulaci nechávala EU prozatím Česku volnou ruku, nyní nicméně po letech liknavosti poprvé podmínila zisk dotačních peněz také vznikem nezávislého regulátora. A české úřady nejen že ho nezřídily, dokonce se ani neshodují na tom, jestli ho komise vůbec chce. Podle Frélicha ano, ministerstvo zemědělství již ale nesouhlasí.

Města se začínají bránit

Firmy nyní mění strategii a tvrdí, že evropské peníze nejsou potřeba. "Podmínky dotací často nutí obce k drahým a předimenzovaným řešením," řekl nedávno HN předseda sdružení provozovatelů SOVAK František Barák. Firmy tak místo úprav smluv raději městům na investice půjčují samy.

Některým městům a obcím ale začíná docházet trpělivost. Příští rok končí Veolii v Praze provozní smlouva vodních zdrojů Želivka a Káraný. A Praha je chce provozovat sama. Náměstek primátora za TOP 09 Tomáš Hudeček chce také prověřit stále rostoucí cenu vody a konstantní platby PVK městu.

Kvůli evropským dotacím chce změnu smlouvy čtyři roky před jejím vypršením i město Plzeň, tu to ale přijde na stovky milionů korun. "Dohodli jsme se na tom, že od nás provozní společnost v roce 2015 odkoupí. Je to oboustranně výhodný obchod," říká šéf Veolie Voda Martin Bernard.


Pokud by měla změna pravidel regulace zcela zásadní dopad na hospodaření společností, pak by samozřejmě musela být nastolena otázka ochrany investic.
Petr Mrkos
finanční ředitel, Veolia

AUTOR: Petr Lukáč
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Česko může do roku 2020 přijít až o 40 miliard dotací do vody
Globální problém pitná voda je řešitelný,ale není
zájem o řešení amatérem.Jsem schopen to dokázat i
evropskému parlamentu.Kdo mi pomůže,pomůže 2 miliardám lidí bez pitné vody-stojí to zato.Děkuji
za pozornost tel:723731197
vloženo: 06.04.2013 18:35     vložil: Eduard Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist