Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Bursík smetl frakci. Zelení vyloučili Kuchtovou a spol.

10.03.2009  |  zdroj: HN  |  176× přečteno      vytisknout článek

Bursík smetl frakci. Zelení vyloučili Kuchtovou a spol.

Poslankyně Jakubková a Zubová i jejich kolegové z vnitrostranické frakce Kuchtová a Čáslavka byli v neděli vyloučeni ze Strany zelených.

Republiková rada Strany zelených v neděli odhlasovala vyloučení všech čtyř "rebelů" kolem vnitrostranické frakce Demokratická výzva ze strany. Vedle poslankyň Věry Jakubkové a Olgy Zubové k nim patří ještě bývalá místopředsedkyně SZ Dana Kuchtová a Martin Čáslavka.

"Musím s politováním konstatovat, že Dana Kuchtová odmítla nabídku, kterou jsem jí jménem předsednictva strany učinil," řekl předseda SZ Martin Bursík.

Rada podle něj nejprve hlasovala o napomenutí, které by vylučovalo možnost vyloučení, a následně v tajné volbě přímo o vyloučení.

Pro odchod poslankyně Zubové se vyslovilo 21 z 25 hlasujících členů republikové rady, Jakubkovou a Čáslavku si ve straně nepřálo 20 z nich. O odchodu Kuchtové rozhodlo 18 hlasů. Republiková rada tak po napjatém jednání, které bylo plné emocí, pískotu, potlesku a bučení na řečníky, vyslyšela doporučení stranické revizní komise z pátku.

"Pro nikoho z nás toto nebyl příjemný moment, snažili jsme se tomu vyhnout. Strana zelených jede dál, máme velmi dobrý základ stranického programu, sestavili jsme velmi silnou kandidátku a věříme, že tento nepříjemný moment nám umožní znovu se nadechnout a oslovit veřejnost a získat podporu veřejnosti," dodal Bursík

Během brífinku, na kterém byly závěry republikové rady oznámeny, se opět pískalo a z kuloárů se ozývala nelichotivá označení Bursíkova vedení. "Tento den se smutně zapíše do historie jako den, kdy skončila demokracie ve Straně zelených," řekla novinářům Zubová.

"To vyloučení bylo provedeno v atmosféře strachu. Martin Bursík cítí, že se mu Strana zelených drolí pod rukama a snaží se docílit svého," dodala Jakubková.

Čtěte více

Během nedělního jednání nabídl předseda strany Martin Bursík Kuchtové a Čáslavkovi ještě možnost, za jakých podmínek by mohli ve straně zůstat. Museli by zrušit vnitrostranickou frakci, přestat vystupovat v médiích, vyjádřit respekt k výsledkům stranického sjezdu a respektovat vyloučení obou neposlušných poslankyň. To ale Kuchtová s Čáslavkou odmítli.

Podle Bursíka byl hlavním argumentem pro vyloučení Zubové a Jakubkové fakt, že se loňským podzimním vystoupením z poslaneckého klubu fakticky distancovaly od stranické politiky.

"V parlamentu vystupují proti klubu strany a také proti ministrům za SZ, vystupují v rozporu se stanovami jako poslankyně frakce," řekl Bursík novinářům. Připomněl také, že se obě poslankyně údajně snažily lobbovat, aby "jejich lidé" získali křesla na ministerstvu dopravy a obrany.

Obě poslankyně podle svých slov se svým vyloučením počítaly. Už před nedělním jednáním pohrozily vyjádřením nedůvěry vládě, pokud premiér Mirek Topolánek nepopře Bursíkova slova o tom, že kabinet vydírají.

Zubová zdůraznila, že i bez stranické legitimace bude v parlamentu vykonávat svůj poslanecký mandát v souladu se svým svědomím a i nadále se hodlá hlásit k Demokratické výzvě.

"My jsme i nadále koaličními poslankyněmi," uvedla Zubová. Je prý však na vládě samotné, zda bude mít i nadále zájem o spolupráci. Premiér Topolánek a ministři by ale podle ní měli popřít Bursíkova slova v médiích, že poslankyně "drží vládu pod krkem".

"Pokud by tak neučinil, byl by to pro mne samotnou důvod, abych přemýšlela o tom, zda vyjádřit nedůvěru této vládě. Nepotřebuji k tomu žádnou opozici, žádné další rady," zdůraznila Zubová.

Vizitky vyloučených členů SZ

Martin Čáslavka (30) - Spolupředseda frakce, do založení výzvy nepříliš známý člen strany, výrazněji se začal angažovat loni na podzim. Pracuje jako manažer, působí také jako poradce poslankyně Olgy Zubové pro zdravotnictví a sociální politiku. Podílel se například na vyjednávání o nové podobě poplatků ve zdravotnictví. Vystudoval andragogiku a personální management na Filozofické fakultě University Karlovy. V neziskovém sektoru se podílel na projektech občanského sdružení Bolíto, které pomáhá dětem překonávat následky popálenin. Je svobodný a bezdětný.

Věra Jakubková (44) - Poslankyně, dosud byla také členkou republikové rady strany. Loni v listopadu spolu s Olgou Zubovou vystoupila z poslaneckého klubu SZ. Za důvod označily dlouhodobé spory s vedením strany. Jakubková nesouhlasí s vedením strany například v otázce umístění amerického radaru, předloni pak jako jediná z koaličního tábora nepodpořila rozpočet. Vystudovala gymnázium a sociálně-právní nástavbu. Před vstupem do sněmovny byla vedoucí Středisek ekologické výchovy, spoluzakladatelkou občanského sdružení Vita a externí lektorkou na Ostravské univerzitě. Členkou SZ se stala až po zvolení do parlamentu. Je vdaná a má dvě děti.

Dana Kuchtová (47) - Bývalá ministryně školství a do loňského podzimního sjezdu, na kterém neúspěšně kandidovala do čela SZ, první místopředsedkyně strany. Je nejvýraznější představitelkou opozice vůči Bursíkovi, kterému vytýká posun doprava i způsob řízení strany. Spolupředsedá Demokratické výzvě. Její odstoupení z postu ministryně školství kvůli problémům s evropskými fondy v říjnu 2007 se stalo jedním ze spouštěčů konfliktů uvnitř strany. Nyní vede dětský domov v Klánovicích, její vítězství v konkurzu ale vzbudilo podle tisku pochyby. Vystudovaná učitelka se začala veřejně angažovat v roce 1992, kdy spoluzaložila ekologické hnutí Jihočeské matky, které dlouhá léta vedla. Členkou SZ se stala v roce 2003. Je rozvedená, má dceru.

Olga Zubová (49) - Poslankyně a do rezignace loni v listopadu předsedkyně republikové rady strany. Spolu se Jakubkovou tehdy také vystoupila z poslaneckého klubu. Po neúspěchu strany v říjnových senátních a krajských volbách požadovala sebereflexi vedení strany. Zubová na sebe upozornila už koncem roku 2007, když váhala s podporou koaličního kabinetu, nakonec ale hlasovala pro rozpočet i vládu samotnou. Během loňské volby prezidenta pak Zubovou tvrdě kritizovali Bursík a tehdejší šéfka klubu Kateřina Jacques, protože ze zdravotních důvodů chyběla při druhé volbě. Loni figurovala také v kauze bývalého poslance ODS Jana Moravy, který chtěl Zubovou údajně vydírat pomocí fotografií její dcery. Do SZ vstoupila Zubová v roce 2005, předtím byla členkou ČSSD, ze které vystoupila kvůli příklonu strany doleva. Zubová je vdaná, má syna a dceru.

Výběr událostí ve Straně zelených

3. června 2006 - Strana se poprvé dostala do Poslanecké sněmovny. Ve volbách získala 6,29 procenta hlasů, což stačilo na šest poslaneckých mandátů.

9. ledna 2007 - V koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS) získala SZ čtyři ministerská křesla, včetně postu ministra zahraničí, na nějž nominovali nestraníka Karla Schwarzenberga.

18. února 2007 - Na stranickém sjezdu obhájil předseda SZ Martin Bursík svůj post. Funkci první místopředsedkyně znovu získala i Dana Kuchtová. Sjezd poznamenaly vnitrostranické spory kvůli plánované radarové základně USA v ČR.

25. září 2007 - Zelená ministryně školství Dana Kuchtová oznámila odchod z funkce. Zdůvodnila to tím, že kvůli politickému napětí kolem čerpání evropských fondů nemá prostor na řešení situace v resortu. Zastánci Kuchtové kritizovali Bursíka za to, že se za ministryni dostatečně nepostavil. Kuchtová se následně stala jedním z nejvýraznějších představitelů vnitrostranické opozice.

23. listopadu 2007 - Poslankyně SZ Olga Zubová a Věra Jakubková prohlásily, že uvažují o tom, že nepodpoří návrh státního rozpočtu a že si nejsou jisté ani tím, zda by vládu podržely při hlasování o nedůvěře.

15. února 2008 - Zelení při volbě prezidenta hlasovali pro Jana Švejnara. Při druhé volbě ale ze zdravotních důvodů chyběla poslankyně Zubová, za což ji Bursík spolu s šéfkou sněmovního klubu Kateřinou Jacques tvrdě kritizovali.

25. února 2008 - Poslankyně Zubová dostala od Bursíka omylem hrubý mail, v němž byla mimo jiné nazvána "krávou". Bursík se za to Zubové omluvil.

5. dubna 2008 - Republiková rada SZ nepřijala návrh na vyslovení nedůvěry ministru zahraniční Karlu Schwarzenbergovi a předsedovi Bursíkovi. Širší vedení strany také odmítlo vyzvat ministry za zelené k odchodu z vlády.

6. června 2008 - Poslankyně Jakubková oznámila, že zvažuje odchod z poslaneckého klubu SZ.

16. června 2008 - Kateřina Jacques odstoupila z funkce šéfky poslaneckého klubu zelených. Podle svých slov tak chtěla přispět k uklidnění situace uvnitř klubu.

23. července 2008 - První místopředsedkyně Kuchtová oznámila, že na zářijovém sjezdu bude kandidovat na funkci předsedy.

6. září 2008 - Na mimořádném stranickém sjezdu v Teplicích uhájil Bursík svůj post a do předsednictva strany prosadil své lidi. Převahu získal i v širším vedení SZ. Bursíkova protikandidátka Dana Kuchtová z vedení strany vypadla.

Říjen 2008 - Senátní a krajské volby skončily pro zelené debaklem. Strana nezískala žádného senátora a její kandidáti se nedostali ani do zastupitelstev krajů.

22. listopadu 2008 - Poslankyně Zubová a Jakubková vystoupily z poslaneckého klubu. Za důvod uvedly spory s vedením. Zubová odstoupila také z funkce předsedkyně republikové rady strany.

31. ledna 2009 - Kritici vedení strany založili v Pardubicích vnitrostranickou frakci pod názvem Demokratická výzva.

28. února 2009 - Republiková rada strany vybrala kandidáty pro volby do EP. Na prvních pěti místech není podle Kuchtové nikdo z signatářů Demokratické výzvy.

4. března 2009 - Šéf krajské organizace SZ v Liberci Jan Vondrouš vystoupil ze strany kvůli sporům s vedením, které kritizoval za nedemokratické jednání a odklon od programu.

6. března 2009 - Ústřední revizní komise SZ navrhla vyloučení poslankyň Zubové a Jakubkové a dalších dvou členů včetně Kuchtové ze strany.

8. března 2009 - Republiková rada strany vyloučila ze strany 4 členy.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist