Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Volební lídři k ekologickým problémům Brna

09.10.2010  |  45× přečteno      vytisknout článek

Ne dalším hypermarketům, ano nízkoemisní zóně, čistějším palivům i prachovým filtrům pro automobily

Z 16 oslovených lídrů kandidátek pro komunální volby v Brně 10 odpovědělo na dotazy k problémům životního prostředí, které jim zaslal Ekologický institut Veronica ve spolupráci s Centrem pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) v rámci programů ke zlepšení ovzduší a ochraně klimatu.

Z vyhodnocení odpovědí vedoucích osobností brněnských kandidátek vyplývá, že překvapivě mnoho z nich nebude podporovat výstavbu hypermarketů. Podporu má vznik nízkoemisní zóny, zavádění čistějších paliv v dopravě nebo prachových filtrů pro automobily s dieselovými motory, ale také zlepšení podmínek pro pěší a cyklisty.

"Ohodnotili jsme odpovědi politiků na každou z položených otázek v rámci pětibodové známkovací škály užívané ve školách, takže jsem získali nejen obrázek o postoji k jednotlivým problémům, ale průměrná známka je také indikátorem celkové politiky ve vztahu ke kvalitě ovzduší ve městě a globální ochraně klimatu. Záleží samozřejmě na voliči, jestli a jak shromážděné informace použije při svém rozhodování ve volbách." uvedla Yvonna Gaillyová z Ekologického institutu Veronica a dodala:
"Je dobrou zprávou, že mnozí brněnští politici jsou otevření zavádění v zahraničí již úspěšně odzkoušených opatření pro čistější ovzduší. Po volbách chceme nabídnout zvoleným zastupitelům podrobnější informace o konkrétních zkušenostech s nízkoemisními zónami, s prachovými filtry nebo zaváděním mýtného. Není důvod, aby se Brno nepřidalo k mnoha evropským městům, kde už taková opatření fungují," uvedl Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika z Centra pro životní prostředí a zdraví. "Jako nejlepší jsme vyhodnotili odpovědi Martina Andera (Strana Zelených) získali průmětno známku 1,4 a Pavla Strnada (Moravané s ČSNS 2005) 1,9. Nejhůře hodnoceny byly odpovědi Svatopluka Kalužíka (Sdružení soukromníků ČR) s 3,6 a Lubor Pospíchal (SPO Zemanovci) s průměrnou známkou 3,5.

Předvolební dotazování se uskutečnilo v rámci projektu "Dva v jednom" pro ochranu ovzduší a klimatu Ekologického institutu Veronica a mezinárodního projektu "Soot free for Climate", který v České republice koordinuje Centrum pro životní prostředí a zdraví. Podobné předvolební dotazování jako v Brně proběhla také v Českých Budějovicích, Brně a v Plzni.

Další informace:
RNDr. Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, tel.: 777 323 792,
e-mail: yvonna.gailly@veronica.cz
MUDr. Miroslav Šuta, Centrum pro životní prostředí a zdraví, tel.: 608 775 754,
e-mail: miroslav.suta@centrum.cz

V přílohách:
Otázky pro vedoucí osobnost kandidátních listin do zastupitelstva města Brna 2010 k problematice znečištění ovzduší.
Tabulka s hodnocení odpovědí lídrů kandidátek v Brně.Stáhněte si celou tiskovou zprávu 1: Tisková zpráva a tabulka s hodnocením odpovědí lídrů kandidátek v Brně
Stáhněte si celou tiskovou zprávu 2: Dotazník pro vedoucí osobnost kandidátních listin do zastupitelstva města Brna 2


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist