Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologické organizace nabízejí ministru Chalupovi věcnou spolupráci

11.01.2011  |  66× přečteno      vytisknout článek

Ekologické organizace nabízejí ministru Chalupovi věcnou spolupráci

Ekologické organizace nabízejí novému ministrovi životního prostředí věcnou a korektní spolupráci při hledání praktických řešení ke zlepšení zdraví a kvality života. Ekologické organizace od designovaného ministra očekávají, že bude chránit české lesy a veřejnou zeleň (1), prosadí nový zákon o ovzduší, usnadní lidem třídění odpadu nebo zajistí pokračování programu Zelená úsporám. Naopak by měl stopnout snahy o zneprůhlednění kontroly znečišťovatelů Českou inspekcí životního prostředí (2) nebo práce na omezování veřejné kontroly rozhodování stavebních úřadů (3). Měl by také prosazovat snižování emisí oxidu uhličitého, trvale udržitelnou státní energetickou koncepci a zastat se občanů proti plánům na změkčení hlukových limitů či se zasadit o splnění koaličního závazku, že bude zrušena možnost vyvlastňovat domovy lidí kvůli těžbě uhlí. Hlas ministra životního prostředí by měl znovu získat ztracenou váhu.


Kontakty:

Martin Skalský, předseda sdružení Arnika
Tel.: +420 775 168 026, e-mail: martin.skalsky@arnika.org

Michal Křivohlávek, Auto*Mat - iniciativa pro lepší život ve městě
Tel: 776.237.562, e-mail: michal.krivohlavek@auto-mat.cz

Edvard Sequens, Calla - Sdružení pro záchranu prostředí
Tel: +420 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz

Miroslav Patrik, předseda Dětí Země
Tel: + 420 603 574 289, e-mail: miroslav.patrik@ecn.cz

Martin Fadrný, vedoucí programu Odpovědný stát, Ekologický právní servis
Tel: +420 775 154 079, e-mail: martin.fadrny@eps.cz

Michal Komárek, programový ředitel Greenpeace ČR
Tel: 603 488 474, e-mail: michal.komarek@greenpeace.org

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA
Tel: 777 308 113, e-mail: petr.machalek@hnutiduha.cz
Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica
Tel: +420 777 323 792, e-mail: yvonna.gailly@veronica.cz

Kateřina Ptáčková, ředitelka Zeleného kruhu
Tel: +420 724 11 27 82, e-mail: katerina.ptackova@zelenykruh.cz


Poznámky:

(1) Ministerstvo již více než rok odkládá vydání připravené vyhlášky, která má chránit populární aleje a stromy ve městech před živelným kácením. Nyní lze bez povolení a bez náhrady libovolně kácet většinu stromů, které rostou v městských parcích, u dětských hřišť, na náměstích či ve stromořadích.

(2) Ex-ministrem Drobilem pověřený ředitel ČIŽP připravil návrh zrušení zákonné povinnosti trestat znečišťovatele. Napříště mají jednotliví inspektoři s provinilci vyjednávat o uložení nebo neuložení pokuty. Taková změna by vytvořila prostor pro korupci a politické tlaky na odpuštění pokuty velkým podnikům.

(3) Ministerstva pro místní rozvoj a životního prostředí připravují novelu stavebního a dalších zákonů. Pracovní verze návrhu počítá s radikálním omezením veřejné kontroly rozhodování stavebních úřadů a je tak v přímém rozporu s deklarovaným cílem nového ministra životního prostředí i s veřejným závazkem jeho politické strany. V případě jejího schválení hrozí vyloučení veřejnosti z územních i stavebních řízení u projektů, u kterých neproběhlo plné posouzení vlivů na životní prostředí. K nejznámějším takovým příkladům patří pražský tunel Blanka nebo projekt Plzeňské spalovny. Občanům má být zabráněno také v účasti ve stavebních řízeních, kde se rozhoduje o konkrétní podobě stavby nebo o provozu nákladní dopravy na staveništi. Před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny zaslal Zelený kruh politickým stranám otázku: "Odmítáte všechny návrhy na omezení práva občanů efektivně se podílet na rozhodování o věcech veřejných, připomínkovat vznik nových kamenolomů, skládek, továren či jiných velkých projektů v jejich okolí?". Všechny současné parlamentní strany bez výjimky odpověděly kladně.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist