Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministr životního prostředí se zúčastnil 26. zasedání Řídící rady Programu OSN pro životní prostředí a Globálního fóra ministrů životního prostředí (GMEF)

25.02.2011  |  26× přečteno      vytisknout článek

Ministr životního prostředí se zúčastnil 26. zasedání Řídící rady Programu OSN pro životní prostředí a Globálního fóra ministrů životního prostředí (GMEF)

Ve dnech 22. - 23. února 2011 se v keňském hlavním městě Nairobi ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zúčastnil 26. zasedání Řídící rady Programu Organizace spojených národů pro životní prostředí (UNEP) a Globálního fóra ministrů životního prostředí (GMEF).

Letošní zasedání GMEF se zaměřilo na dvě aktuální témata současné politiky životního prostředí - zelenou ekonomiku a zefektivnění mezinárodní správy životního prostředí. Závěry jednání ministrů budou využity pro přípravu vstupů na Konferenci OSN o udržitelném rozvoji, tzv. konferenci Rio+20, která se uskuteční v červnu 2012 v Riu de Janeiro.

"Zelená ekonomika" představuje strategický ekonomický model založený na finančním ocenění přírodního kapitálu. Z krátkodobého hlediska má "zelená ekonomika" podle svých zastánců přispívat k zotavení z globální krize, ke zmírnění chudoby a k zajištění konkurenceschopného ekonomického rozvoje.

V rámci formální i neformální diskuze ministrů k tématu "zelené ekonomiky" ministr Chalupa zdůraznil pragmatický a racionální přístup ke vztahu ekonomického růstu a ochrany životního prostředí. Prosazování moderních technologií šetrných k ekosystémům a k obnovitelným i neobnovitelným přírodním zdrojům, k efektivní spotřebě energií by mělo patřit mezi samozřejmé principy fungování konkurenceschopné ekonomiky již několik desetiletí a nemělo by se stát pouze krátkodobým módním trendem. Pro úspěšnou implementaci principů "zelené ekonomiky" je nezbytné prosazení udržitelných způsobů financování, zvláště v nově dynamicky se rozvíjejících ekonomikách, v rozvojových státech a na místní úrovni, zajištění efektivní spolupráce mezi vládním a soukromým sektorem a zapojení výzkumných a vzdělávacích institucí.

Mezinárodní správa životního prostředí, resp. její racionalizace se týká problematiky reformy současných institucí v systému OSN, tak aby byla zajištěna účinná ochrana světového životního prostředí a umožněno efektivní řešení globálních a regionálních problémů. Ministr Chalupa podpořil proces posílení a zefektivnění mezinárodní správy životního prostředí v úzké provázanosti s probíhající reformou mezinárodní správy udržitelného rozvoje a s minimálními finančními a administrativními dopady.

Účasti na vrcholném jednání UNEP využil ministr Tomáš Chalupa k setkání se svými kolegy k výměně názorů na agendu UNEP a na současný stav dvoustranných vztahů. Ministr Chalupa se setkal s ministrem životního prostředí Švédska Andreasem Carlgrenem, se kterým posoudil možnosti dalšího vývoje politiky životního prostředí Evropské unie s ohledem na přípravu nové finanční perspektivy po roce 2013. Oba ministři se shodli na nutnosti provádět dlouhodobě vnitřní realistickou politiku životního prostředí EU i v kontextu globálního vývoje.

Jednání s moldavským ministrem životního prostředí Gheorghem Salaruem se soustředilo na priority české zahraniční rozvojové pomoci Moldavsku v oblasti životního prostředí, především s důrazem na řešení problémů nakládání s odpady, s odpadními vodami a také řízení ochrany přírody na úrovni municipalit. V zájmu další prezentace českých zkušeností a technologií moldavský ministr vykoná ve druhé polovině července tohoto roku pracovní návštěvu České republiky.

Ministr Tomáš Chalupa také přijal představitele Agentury životního prostředí Etiopie, která je v letech 2011 - 2017 prioritní zemí pro poskytování české rozvojové pomoci, kde oblast životního prostředí patří mezi nejdůležitější oblasti pomoci. Etiopské straně bylo doporučeno připravit kvalitní projekty, např. v oblasti ochrany biologické rozmanitosti či boje proti desertifikaci, a ucházet se o podporu z fondu české zahraniční rozvojové pomoci.

Jednání s výkonným tajemníkem Evropské hospodářské komise OSN (EHK OSN) Jánem Kubišem bylo věnováno současné úloze EHK OSN v procesu posilování mezinárodní správy životního prostředí a udržitelného rozvoje. Výkonný tajemník EHK OSN vysoce ocenil angažovanost České republiky v agendě EHK OSN, zvláště pak v mnohostranných smlouvách působících v gesci EHK OSN, kde ČR předává své zkušenosti dalším smluvním stranám, především ve státech jihovýchodní a východní Evropy, Kavkazu a střední Asie. Pozornost byla věnována přípravě 7. ministerské konference EHK OSN "Životní prostředí pro Evropu" v září 2011 v kazašské Astaně, kde se předpokládá privilegovaná účast České republiky jako zakladatele procesu "Životní prostředí po Evropu". Ministr Tomáš Chalupa a výkonný tajemník Ján Kubiš se shodli na potřebě aktivního zapojení ekonomických sektorů, jak veřejného, tak i soukromého, do astanského jednání a přijetí dlouhodobě realistických závěrů.

Ministr Tomáš Chalupa se také pozdravil s ministrem životního prostředí, ochrany přírody a bezpečnosti reaktorů Spolkové republiky Německo Norbertem Roettgenem. Dohodli se na přípravě společného setkání k podrobnějšímu projednání stavu a výhledu společné spolupráce v oblasti životního prostředí. Se státním tajemníkem životního prostředí maďarského ministerstva místního rozvoje Zoltánem Illesem, který na nairobském jednání koordinoval a prezentoval postoje členských států Evropské unie, si ministr Tomáš Chalupa vyměnil názory na průběh rokování UNEP a také na přípravu březnového setkání ministrů životního prostředí států Visegrádské skupiny v Bratislavě a na neformální zasedání Rady ministrů životního prostředí členských států EU v maďarském Gödöllö.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist