Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologická poradna Veronica míří do ulic

01.11.2010  |  46× přečteno      vytisknout článek

Ekologická poradna Veronica míří do ulic

Pozvánka na tři interaktivní pouliční stánky
1. - 3. listopadu 2010, Brno, spodní část ulice Panská, 9 - 16 h

Největší a nejstarší česká ekologická poradna Veronica míří v prvních listopadových dnech představit své služby i řešená téma blíže brněnské veřejnosti. Na tři dny opustí svoji stabilní adresu v Domě ochránců přírody na Panské 9 a promění se v interaktivní pouliční stánek s nabídkou zábavy i poučení. Každý den mezi 1. a 3. listopadem, vždy od 9 do 16 h se bude poradna prezentovat na rohu Panské a Masarykovy ulice. A každý den se zaměřením na jiné aktuální téma.

"Na našich stáncích bude jak možnost konzultací se zkušenými poradci a poradkyněmi, tak jedinečná příležitost vyzkoušet si zábavný vědomostní eko-poradenský kvíz a projít si mapu Brna optikou sběrných dvorů, správkáren, zdrojů pitné vody z kohoutku či odběrných míst tzv. bio-bedýnek." popisuje program stánků organizátorka Romana Košťálová z Ekologického institutu Veronica, provozovatele ekologické poradny Veronica.

Ta existuje a rozvíjí svoji nabídku od roku 1991 a zhruba od roku 1997 i jako služba Zelený telefon města Brna. Tentokrát tedy na ulici, kdy každý den bude pouliční eko-poradenský stánek pokrývat jedno aktuální téma:

Pondělí 1/11: Nápady, ne odpady!

Třídění odpadů se stalo pro většinu z nás synonymem pro ekologické chování. Překvapivým faktem se ale může stát, že tato vytříděná množství odpadů v ČR tvoří pouhých 13 % celkového vyprodukovaného množství odpadu na jednoho českého občana a rok. Zbytek odpadu je skládkován či pálen. Přitom např. v Rakousku už dnes materiálově využívají kolem 50 % komunálního odpadu. Všichni ze své zkušenosti víme, že už při samotném nákupu můžeme velmi ovlivnit množství odpadků končící v odpadkovém koši či třídících kontejnerech. Leckdo z kolemjdoucích proto může být v pondělí překvapen reakcí poradců "Třídíte odpad? Ano? Tak to je špatně!" apelující na to, že nejlepším přístupem k odpadům je ten, aby žádný odpad nevznikl.

Úterý 2/11: O vodě bez obalu

"S otázkou 'Kupujete si balenou vodu?' budeme oslovovat brněnskou veřejnost a chceme diskutovat proč. Ve většině případů tím totiž jen zbytečně zatěžujeme životní prostředí dopravou a odpadem, obtěžujeme se s nošením těžkého nákupu a plýtváme penězi. Voda z obchodu totiž není zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku." popisuje úterní záměr pouliční ekologické poradny poradkyně Monika Vokálová. Na informačním poradenském stánku se bude též probírat kde lze v okolí Brna najít studánky, kde si natočit kojeneckou vodu či ve kterých restauracích nabízejí čistou vodu z vodovodu. "Doufáme, že se s námi lidé podělí i o svoji zkušenost, kam pro pitnou vodu v brněnských ulicích." doplňuje Vokálová.

Středa 3/11: Chytrá energie - prima klima.

Globální změna klimatu je aktuálním, ale pro mnohé nesrozumitelným a abstraktním tématem. Jeho osvětlování široké laické i odborné veřejnosti se věnuje i Ekologický institut Veronica. V praxi ekologického poradenství zejména ve spojení s využitím úspor energie a obnovitelných zdrojů. "Klimatické změny se totiž jasně projevují i na lokální úrovni a kromě důrazu na odpovědná politická opatření musíme podporovat i drobnější kroky jako je snižování spotřeby energie v domácnostech či stavitelství," vysvětluje ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová. Mottem stánku bude "Víme jak ochránit klima na úrovni jednotlivce, obce, regionu i republiky. Přidejte se." Aktivity na stánku nabízené budou zaměřené krom jiného např. na porovnávání rozdílu spotřeby elektřiny běžné žárovky a ledky či kolik emisí oxidu uhličitého vyprodukuje při dopravě bedna banánů z Equadoru a bedna jablek z moravského sadu.

"Od roku 1991 se Veronica stala nejstarší ekologickou poradnou v České republice. Od počátku je naším cílem preventivní ochrana životního prostředí. Nabízíme rady, analýzy i dlouhodobější konzultace." popisuje ekologickou poradnu Veronica její vedoucí, Petr Ledvina.

Poradna má otevřeno má všechny pracovní dny. Od pondělí do čtvrtka od 9 do 18 hodin. V pátek od 9 do 14. Dotazy lze klást osobně (Dům ochránců přírody, Panská 9), telefonicky (542 422 750) i emailem (veronica@veronica.cz).

Návštěvníci a návštěvnice mají k dispozici rozsáhlou knihovnu a studovnu s bezdrátovým připojením na internet. "Součástí naší ekoporadny je i obchůdek se širokou nabídkou začínající tématickými knihami, pokračující přes mošty a čaje z Bílých Karpat a zdaleka nekončící u hraček z chráněných dílen, ptačích budek či třeba domácího kompostéru." popisuje doplňkovou aktivitu ekologické poradny Veronica poradkyně Vendula Tomková a dodává: "V listopadu v ekoporadně otevřeme ekologický antikvariát Zelený sysel."

Kromě všeobecného poradenství Veronica nabízí i specializované poradny zaměřené na přírodní zahrady, studánky, ekologické stavění, pasivní domy, dotační program Zelená úsporám a udržitelný rozvoj. Specializované poradny jsou součástí tématicky zaměřených projektů podpořených několika donory. Ekologická poradna Veronica splňuje standardy Sítě ekologických poraden (STEP) a je partnerem projektu Síť environmentálního poradenství v Jihomoravském kraji, který je spolufinancován Jihomoravským krajem, Státním fondem životního prostředí, Ministerstvem životního prostředí ČR.

Kontakt:
Romana Košťálová, organizátorka akce, tel.: 777 323 762
Petr Ledvina, vedoucí ekologické poradny, tel.: 542 422 757


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Bureau VeritasRENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist