Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Síť ekologických poraden podporuje rozvoj ekoporadenství v Moravskoslezském kraji

29.11.2012  |  67× přečteno      vytisknout článek

Síť ekologických poraden podporuje rozvoj ekoporadenství v Moravskoslezském kraji

Úspěšné případy, kdy ekologické poradny pomohly s ochranou životního prostředí, prezentované na výstavě Sítě ekologických poraden ve vybraných městech Moravskoslezského kraje. Nově vytvořený vzdělávací program Environmentální poradenství pro začínající i pokročilé ekoporadce ze severomoravského regionu odrážející potřeby organizací poskytujících informace o ochraně životního prostředí. Vytváření regionálních partnerství a síťování s cílem výměny zkušeností a odborného růstu. To vše naplňuje cíl Sítě ekologických poraden, podpořit formou vzdělávání, informační a metodické pomoci stávající i nově vznikající ekoporadenská centra v Moravskoslezském kraji.

Ekoporadenství se v České republice začalo rozvíjet v letech 1990-91, kdy první zájemci využili nabídky studijních pobytů ve Francii a Rakousku, kde měly tyto aktivity již desetiletou tradici. Od roku 1995 spolupracovaly ekologické poradny na společném projektu, zaměřeném na vzájemnou komunikaci a společné vzdělávání, v září 1997 pak byla založena Síť ekologických poraden České republiky (STEP). První dokument, který se ekoporadenství věnuje systematicky na vládní úrovni, vznikl v roce 2008 - je jím Rozvojový program environmentálního poradenství v České republice pro období 2008-13.

V současné době ekologické poradny v České republice zodpoví ročně tisíce dotazů. S nárůstem počtu řešených případů je zapotřebí také profesionalizovat činnost ekoporaden, a to i proto, že poradenství mnohdy přesahuje jednorázové zodpovězení dotazu a znamená dlouhodobou činnost, vedení projektů či zprostředkování specifických služeb. Součástí ekoporadenství se často stává i komunikace se státními organizacemi, samosprávou či vědeckými institucemi. Výhodou ekoporadenství je přímá komunikace s klientem a nabídka objektivních rad, které pomohou při řešení klientova dotazu či situace. Pro současné ekoporadenství je také charakteristická profesionalita, týmová práce, nezávislost, zaměření na preventivní ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj, důraz na pilotní řešení a provázanost s regionem.

"Díky projektu Rozvoj aktivit Sítě ekologických poraden v Moravskoslezském kraji financovaného z Programu švýcarsko-české spolupráce má možnost naše organizace podstatně intenzivněji podpořit i region, ve kterém má výkonnou kancelář a kde v porovnání s celorepublikovým průměrem ekoporadenství zaostává," říká Ing. Kamila Kameníková, výkonná ředitelka STEP. "Projekt nám umožní prezentovat výstavu Úspěšných příkladů ekoporadenství, vytvořit vzdělávací program šitý na míru poradcům v regionu, oslovit řadu organizací, které mohou následně využívat další služby poskytované STEP jako je například metodická pomoc, sdílení informací či získat know-how, vytvořeného našimi renomovanými ekoporadnami z celé České republiky," dodala Kamila Kameníková.

Výstava Úspěšné příklady ekoporadenství, zpřístupněna v těchto dnech (19. - 30.11.2012) v nové aule VŠB-TUO, představuje 11 úspěšných příkladů z praxe, kdy ekologické poradny pomohly občanům s ochranou životního prostředí. Na výstavě se představí například Ekologický právní servis a jeho činnost zaměřená na omezování znečišťování ovzduší z ostravských hutí Arcelor Mittal, aktivity Arniky, týkající se skládky v Pozďátkách a provozu jihlavského Kronospanu, projekt Ekologického Institutu Veronica zabývající se sběrem hliníku v Brně, dále aktivity ZO ČSOP Vlašim, Vzdělávacího a informačního střediska Bílé Karpaty, sdružení Calla, organizace Rosa - Společnost pro ekologické informace, Ekocentra Brno, Hnutí DUHA Olomouc a Ekoinfocentra Jihlava.

Vzdělávací program Environmentální poradenství obsahuje 4 moduly s jednotlivými odbornými environmentálními tématy. Každý z třídenních modulů je doplněn o soft skills dovednosti, které souvisí s ekoporadenskou praxí. "Absolventi programu získají nejen odborné znalosti o metodice v ekoporadenství, udržitelné spotřebě domácností, zeleném úřadování či ochraně ovzduší, ale prohloubí si i znalosti v komunikaci, vyjednávání či předcházení konfliktů, které jsou nezbytné pro práci ekoporadce", upřesňuje Mgr. Šárka Hermannová, metodička programu. Ve dnech 21.,22. a 28.11.2012 se uskuteční poslední čtvrtý modul Ochrana ovzduší, který byl vytvořen speciálně pro potřeby moravskoslezského regionu.

Přílohy a další informace:
Stránky Sítě ekologických poraden STEP: www.ekoporadna.cz
Úspěšné příklady ekoporadenství: www.ekoporadna.cz
Vzdělávací program Environmentální poradenství: www.ekoporadna.cz
Projekt Rozvoj aktivit Sítě ekologických poraden v Moravskoslezském kraji: www.ekoporadna.cz

Podpořeno z Projektu švýcarsko - české spolupráce.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.Bureau Veritas
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist