Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odstraňování povodňových škod v regionu působnosti SVS

24.01.2011  |  42× přečteno      vytisknout článek

Odstraňování povodňových škod v regionu působnosti SVS

Povodeň, která v srpnu 2010 zasáhla většinu Libereckého kraje a některé okresy Ústeckého kraje, způsobila rozsáhlé škody na vodárenské infrastruktuře Severočeské vodárenské společnosti a. s. (SVS). Severočeská vodárenská společnost jako vlastník a Severočeské vodovody a kanalizace, a. s. (SčVK) jako provozovatel vyčíslili povodňové škody souhrnně na 143 milionů korun. Do konce roku 2010 se podařilo odstranit necelé dvě třetiny škod.

Největší škody byly vyčísleny v lokalitách Chrastava, Hrádek nad Nisou a Cvikov v Libereckém kraji a v lokalitách Děčín, Hřensko, Česká Kamenice, Varnsdorf a Dolní Podluží v Ústeckém kraji. Na rok 2010 bylo naplánováno odstranění škod v objemu cca 91 milionů korun, na rok 2011 v objemu cca 52 milionů korun. Na realizaci i financování likvidace škod se dohodli vlastník SVS i provozovatel SčVK. Cca 10 milionů korun z celkového objemu představují opravy pojištěného majetku, což jsou budovy a strojní zařízení.

Do konce roku 2010 SVS financovala rekonstrukce v objemu 51 milionů korun. Jednalo se o 26 samostatných staveb, z nichž většina měla jako termín dokončení konec roku 2010. Pro sedm z těchto staveb se podařilo získat dotaci Ministerstva zemědělství ve výši 60% z realizačních nákladů, což v souhrnu představuje přibližně 20 milionů korun. Společnost SčVK do konce roku 2010 uskutečnila opravy za 23 milionů korun a dalších 5 milionů korun představovaly náklady na čištění a náhradní zásobování obyvatel pitnou vodou.

Skutečnost 2010
Rekonstrukce financované SVS
51,0 mil. Kč
Opravy pojištěného majetku financované SVS
10,0 mil. Kč
Celkem financování SVS v roce 2010
61,0 mil. Kč
 
Opravy majetku financované SčVK
23,0 mil. Kč
Náklady na čištění, náhradní zásobování vodou
5,0 mil. Kč
Celkem financování SčVK v roce 2010
28,0 mil. Kč
V roce 2011 proběhnou zbývající rekonstrukce financované SVS v objemu cca 43 milionů korun a opravy financované SčVK za cca 11 milionů korun. Tím budou do poloviny roku 2011 odstraněny veškeré následky loňských srpnových povodní v regionu působnosti SVS.
Plán 2011
Rekonstrukce financované SVS
43,0 mil. Kč
Opravy majetku financované SčVK
11,0 mil. Kč
Celkem v roce 2011
54,0 mil. Kč


Ing. Miroslav Harciník, generální ředitel SVS, dodává:"S ohledem na potřebu dokončit v tomto období strategické investice v oblasti čištění odpadních vod byla povodeň citelným zásahem do našich investičních plánů. S provozovatelem jsme však vyřešili postup i způsob financování oprav a rekonstrukcí. Velice oceňujeme také vstřícný přístup Ministerstva zemědělství, kde se v posledních týdnech loňského roku podařilo získat pro některé naše stavby dotace."

Za provozovatele vodohospodářské infrastruktury dodává Ing. Bohdan Soukup, generální ředitel společnosti SčVK: "V období povodní bylo pro nás prioritou obnovení dodávky vody v postižených lokalitách. Pracovali jsme na zprovoznění dodávek pitné vody a odkanalizování. Na pomoc přijeli i zaměstnanci a mechanismy ostatních vodárenských společností, kterým se Liberecký kraj stal na tři týdny bydlištěm. Pomoc směřovala i do oblastí, které SčVK neprovozuje. Chyběla pitná voda, proto společnost zajistila do těchto oblastí dodávku balené vody. Frýdlantsku přijeli kolegové z Pražských vodovodů a kanalizací, a. s. (PVK) na pomoc se dvěma kombinovanými tlakovými vozy. Do Nové Vsi PVK také poskytly dvě cisterny na pitnou vodu. Poškozeným obcím se dodaly i vysoušeče, zapůjčené u zahraničních kolegů v rámci skupiny Veolia Voda v Německu a Rumunsku."


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist