Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Povodí Odry buduje ochrannou hráz v Bohumíně-Vrbici

21.09.2012  |  218× přečteno      vytisknout článek

Povodí Odry buduje ochrannou hráz v Bohumíně-Vrbici

Státní podnik Povodí Odry zahajuje realizaci stavby ochranné hráze v Bohumíně-Vrbici. Hráz ochrání obyvatele, nemovitosti a infrastrukturu Bohumína-Vrbice před povodněmi na Odře a Orlovské Stružce. Bohumín a jeho místní část Vrbice byly zejména v roce 1997 a 2010 povodněmi silně poznamenány.

Výsledkem dlouhé a náročné přípravy projektu nazvaného "LB hráz na Orlovské Stružce - alternativa č. 2, Bohumín-Vrbice, km 0,000-2,000, stavba č. 5602" je návrh protipovodňové ochranné hráze, která ochrání zastavěnou část Bohumína-Vrbice před povodněmi na řece Odře a Orlovské Stružce do výše návrhové hladiny 201,74 m n. m. (odpovídá dnešní Q100) s převýšením 0,5 metru. "Současná míra ochrany Vrbice je na úrovni přibližně Q5-10. Trasa nové ochranné hráze začíná na levém břehu Orlovské Stružky u železniční trati z Bohumína do Ostravy, kopíruje levý břeh Stružky a poté se odklání podél břehu Vrbického jezera směrem na Ostravu a na konci zástavby Vrbice se zavazuje do násypu silnice II/647," říká k plánované realizaci stavby Radomír Doležel z investičního odboru s. p. Povodí Odry.

Samotná ochranná hráz je navržena jako zemní těleso s jílovým těsněním na návodní straně hráze, celková délka hráze je 1735 metrů. Šířka koruny hráze bude 3,5 metru se zpevněním, sklon svahů je 1:2-2,5, výška hráze je závislá na konfiguraci terénu a pohybuje se v rozmezí 0,5-2 metry, v místě sníženého břehu jezera na okraji Vrbice dosahuje výška až čtyř metrů. Na břehu Orlovské Stružky bude zemní hráz podél zástavby nahrazena v délce přibližně 100 metrů betonovou zídkou s hrazeným prostupem nad shybkou vodovodu. Pro přejezd přes hráz budou v místech křížení se stávajícími komunikacemi vybudovány zpevněné přejezdy.
Financování stavebních nákladů akce je zajištěno prostřednictvím programu Ministerstva zemědělství ČR "129 120 Podpora prevence před povodněmi II". Náklady na provedení stavby mírně převyšují částku 51 milionů Kč. Realizace stavby bude zahájena 18. září 2012, kdy bude staveniště předáno dodavateli, s plánovaným ukončením v srpnu příštího roku.


Bližší informace:
Ing. Čestmír Vlček
obchodní ředitel
Povodí Odry, státní podnik
Tel.: 724 273 444
E-mail: cestmir.vlcek@pod.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist