Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Aktuální předpověď od 18:00

05.06.2013  |  30× přečteno      vytisknout článek

Aktuální předpověď od 18:00

Informace povodňové služby Ministerstva životního prostředí o hydrometeorologické situaci dne 5.6.2013 k 18:00 hodin.

Meteorologická situace:

Od západu zasahuje nad naše území nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Východ území bude zpočátku ovlivňovat mělká tlaková níže nad východní Evropou.

Předpověď na noc

V Čechách polojasno až oblačno. Na Moravě a ve Slezsku oblačno až zataženo, v Jeseníkách a Beskydech místy, jinde jen ojediněle přeháňky nebo i bouřky. Ojediněle mlhy. Nejnižší teploty 11 až 7 °C.

Počasí ve čtvrtek:

Oblačno, přechodně místy i polojasno. Ráno ojediněle mlhy. Na většině území přeháňky, místy bouřky, zejména v odpoledních hodinách ve východní polovině území. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C.

Předpověď počasí je pro nasycené povodí příznivá.

Hydrologická situace:

Na dolním toku Labe proběhla (Mělník) nebo během dnešní noci a zítřka budou probíhat (Ústí nad Labem, Děčín) kulminace, kulminuje střední tok Lužnice. Očekávané srážkové úhrny již nejsou v povodněmi zasažených oblastech významné.

Dosažené SPA 18:00 (PDF, 40 kB )

Přehled exponovaných profilů:

Profil Vltava - Malá Chuchle 2360 m3/s 432 cm 17:50

Profil Labe - Mělník 3550 m3/s 901 cm 16:50 (odhad)

Profil Labe - Ústí 3660 m3/s 1066 cm 16:50

Profil Labe - Děčín 3820 m3/s 1058 cm 16:50

Závěr

Na horních úsecích toků hladiny klesají. K 5. 6. 2013, 18:00 hod. bylo v povodí Vltavy, Ohře, Labe a Dyje 18x 3. SPA a 19x 2. SPA. Průtoky vodních toků v závěrovém profilu povodí Vltavy v Chuchli a Vraňanech klesají, dolní tok Labe stoupá, kulminace proběhla v Mělníku a kulminační průtok postupuje po dolním toku Labe. Střední tok Lužnice kulminuje a lze zde očekávat dlouhou dobu zvýšené stavy hladin. Morava a Slezsko nejsou významněji zasaženy s výjimkou toku Dyje, kde byl dosažen 2. SPA v profilu Travní Dvůr.

Pracovníci hlásné a předpovědní služby ČHMÚ, MŽP a dispečinky Podniků Povodí spolupracují s aktivními povodňovými komisemi. Všechna vodní díla ve správě podniků Povodí Vltavy, Ohře, Labe a Moravy jsou v provozu a funkční.

Praha a povodí Vltavy:

Přítok do Orlíka je na poklesu. Dolní tok Sázavy je též na poklesu. Klesají i všechny toky v povodí Berounky včetně Berounky. Průtok Vltavy v Praze a na dolní Vltavě bude velmi zvolna klesat v závislosti na poklesu Berounky, Sázavy a přítoku do VD Orlík. Zároveň se bude podle možností (a ve snaze nezhoršovat situaci na toku pod vodními díly) prázdnit retenční prostor Vltavské kaskády.

Povodí Labe:

Kritická situace je na celém dolním toku Labe od Mělníka po státní hranice na úrovni hladiny nižší než Q100. Vzhledem k transformacím probíhajícím na Mělnicku a Litoměřicku s velkými rozlivy povodňové vlny do plochy území lze očekávat částečné snížení úrovně původně očekávaných kulminačních průtoků.

V Mělníku je stav v 17:50 hod. 901 cm a průtok lze odhadnout na 3550 m3/s . Kulminaci v Ústí nad Labem očekáváme dnes v nočních hodinách při dosažení 1100 až 1130 cm, tj. 3900 až 4120 m3/s (k 17:50 hod. je průtok 3660 m3/s a stav 1066 cm.). V Děčíně očekáváme kulminaci zítra ráno na úrovni cca 4000 až 4220 m3/s, aktuální stav v 17:50 hod. je 3820 m3/s a 1058 cm. Hodnotu odtoku Labe v závěrovém profilu v Hřensku lze odhadnout ve výši 4300 m3/s. Tyto hodnoty budou pravděpodobně ovlivněny rozlivy na velké části dolního toku Labe. Z tohoto důvodu lze předpokládat delší dobu pro zklidnění situace oproti ostatním tokům.

Morava a Slezsko:

Na Moravě a ve Slezsku je aktuálně pouze 1x 2. SPA na Dyji v profilu Travní Dvůr. Situace na tocích v Čechách vzhledem k příznivému vývoji počasí se již uklidňuje kromě dolního toku Labe, kde je stále kritická.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist