Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Podaří se ozelenit pouště?

02.01.2016  |  209× přečteno      vytisknout článek

poušťV novele Muž, který sázel stromy lze pozorovat vztah mezi člověkem a prostředím. Muž proměnil vichrem a suchem sužovanou pustinu v úrodný kraj, který se dovedl stát místem pro život...

Mohly za to stromy, které vytrvale sázel; ty pak zastínily zemi. Ta nebyla vysušena ostrým Sluncem, vítr se zpomaloval o koruny stromů, a voda mohla zasakovat podél jejích kořenů. Namísto nuzného života posledních odolávajících, se sem lidé rádi stěhovali.

Podobně tvrdé podmínky nalezneme na pouštích, kde je nutno o životodárné zdroje bojovat. Životodárné zdroje, tak jako to dokázal ElzéardBouffier, jdou však i podporovat a šířit. Zásoba podzemní vody je na pouštích různá, čeho však mají pobřežní oblasti opravdu dostatek je slaná voda. Energie větru je zde přítomná a intenzita Slunce je asi 2,5x větší než v našich končinách. Protože jde obě energie transformovat, při jejich správném využití sluneční energie zajistí sladkou vodu a vítr ji přečerpá, a zemi zavlaží.

poušť

Potřebné zařízení musí být technicky nenáročné, účinné a levné. Technicky nenáročnou metodou odsolení je možnost využití principu vodního cyklu. Voda se ohřeje, přejde do plynného skupenství a při ochlazení zkondenzuje jako sladká voda. Čím méně tepla se ze zařízení ztratí, tím více bude využito k přeměně na páru a posléze sladkou vodu. Elegantní technická varianta slunečního destilátoru proto obnáší vakuum, kterým se teplo špatně šíří a to v jeho horní části. V meziprostoru dvojitého zasklení. Aby sklo sneslo tento podtlak, resp. atmosférický tlak, jsou v něm co 10 cm sloupky. Dolní plochou zařízení bude pára odcházet přes protiproudý tepelný výměník. To znamená, že venkovní vzduch přebere teplo páry, čímž ta zkondenzuje, a předehřán, neochlazujíc vodní hladinu, znova přebere páru, čímž se proces tokem hmoty a energie uzavírá. Proto se teplo téměř neztrácí a pára intenzivně kondenzuje vlivem rozdílu teplot mezi venkovním vzduchem a párou.

Tu přečerpá větrem poháněné čerpadlo do fóliovníku, kde roste bambus, nebo do rybníčku, kde rostou vodní řasy. Procesem pyrolýzy se biomasa bambusu promění na tzv. biouhel a procesem tlení se vodní řasy změní na kompost. Smísením těchto surovin s pískem pouště, vznikne zemina, kterou lze zavlažovat potrubím z dutých stonků bambusu. Ten tvoří i konstrukci fóliovníku, nebo odsolovací stanice. Teoreticky lze získávat sklo pomocí elektrické pece, poháněné fotovoltaickou elektrárnou. Tato soustava tedy rozšiřuje sama sebe a mění poušť v zahradu.

žízeň

To by mohlo být východiskem v dnešní situaci masové migrace obyvatel. Kdy problém pitné vody hraje ve světě stále větší roli, tak jako potravinová bezpečnost. Zúrodněné plochy by mohly nabídnout perspektivu pro místní obyvatele i potraviny, kvůli nimž se dnes vypalují velmi cenné deštné lesy.

Aby bylo odsolovací zařízení parametricky a aerodynamicky bezchybně navrženo, bude zapotřebí vytvořit jeho digitální model. To bude krokem k realizaci této hypotézy. K uskutečnění projektu lze model sponzorovat. Podporou mohou získat všichni. Dovězme se optimální parametry zařízení. S podporou lze nabýt technické řešení, vláhu a nakonec oázu, jako originální zdroj tropického ovoce, dovolené, nebo řešení humanitárních a potravinových obtíží současného světa.

Podpořit lze tady: https://www.indiegogo.com/projects/cfd-design--2#/

Autor: Ing Zdeněk Zátopek


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist