Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vláda rozhodne, jestli zachrání unikátní přírodní bohatství

24.01.2016  |  48× přečteno      vytisknout článek

Vláda rozhodne, jestli zachrání unikátní přírodní bohatství

Třináctileté úsilí Arniky a dalších neziskových organizací se může zúročit v pondělí 25. ledna, kdy bude vláda rozhodovat o doplnění Národního seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000 (1). Dočkají se cenná přírodní území po třinácti letech otálení patřičné ochrany, nebo budou ponechána napospas betonářům a kontroverzním stavbám? Pokud vláda rozhodne správně, přispěje k zachování mizejících přírodních klenotů a zároveň otevře cestu k snazšímu čerpání financí z Evropských fondů. Zásadní roli při vzniku aktuálního návrhu sehrála stížnost Evropské komisi, kterou nevládní organizace podaly v roce 2010.

 

,,Na velmi podrobných podkladech tehdy spolupracovalo mnoho odborníků z nevládních organizací volně sdružených v Koalici pro Naturu 2000. Těší nás, že jejich práce nebyla zbytečná a že většina argumentů byla akceptována jako oprávněná. Nyní je na vládě, aby ukázala, zda ochranu nejcennějších míst v přírodě nepodceňuje" říká Ing. Jana Vitnerová, vedoucí programu Ochrana přírody ve sdružení Arnika.

 

Ministerstvo životního prostředí připravilo návrh na doplnění stávajícího národního seznamu evropsky významných lokalit, který představuje důslednější ochranu 27 typů přírodních stanovišť a 10 druhů vzácných rostlin a živočichů. Vláda tak má jedinečnou možnost odstranit dva největší nedostatky českého seznamu, a vyhlásit ochranu evropsky významných lokalit Porta Bohemica (2) a Slavíkovy ostrovy (3). Opakovaně nebyla jejich ochrana navržena jen proto, aby mohly snáze ustoupit kontroverzním stavbám - plavebnímu stupni Děčín a kanálu u Přelouče.

 

 ,,Pro vyhlášení ochrany celoevropsky cenných území jsou zásadní biologické poznatky, a ne ekonomické záměry úzké skupiny investorů. Vláda by měla ctít zákony i mezinárodní dohody, ke kterým se připojila," míní Vitnerová.

 

Při navrhování lokalit však došlo i k některým pochybením. Příkladem je Kaolínový lom u Vidnavy (4), který byl z obav o omezení možností těžby kaolínu z návrhu vyňat a nahrazen lokalitou Stará Červená Voda - lesní komplex. Důvodem ochrany lokality je žabka kuňka žlutobřichá, což je druh narušených stanovišť. Těžba kaolínu by jejímu výskytu paradoxně prospívala, kdežto navrhovaný lesní komplex je pro její život méně vhodný. Na seznamu chráněných územních celků také stále chybí cenná lesní lokalita Ždánický les (5), která patrně ustoupí těžbě dřeva a především ropy.

 

Nevládní organizace sdružené v Koalici pro Naturu 2000 provedly v roce 2009 analýzu novelizovaného národního seznamu evropsky významných lokalit. Na jejím základě došly k závěru, že požadavky na doplnění nebyly splněny dostatečně a během doplňování došlo k porušení legislativně závazných principů výběru těchto lokalit. Odborníci a neziskové organizace proto zaslali v květnu 2010 Evropské komisi stížnost na nedostatečnost národního seznamu. Na základě této stížnosti se Evropská komise začala problémem nedostatečné ochrany lokalit soustavy Natura 2000 v České republice zabývat.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist