Pátek, 29. března 2024

Za poškození 17 lip uložili inspektoři ČIŽP pokutu 250 tisíc korun

Za poškození 17 lip uložili inspektoři ČIŽP pokutu 250 tisíc korun

Společnost Severočeské vodovody a kanalizace a. s. nechala v loňském roce ve Vratislavicích nad Nisou ořezat 17 kusů vzrostlých dřevin - lip věku 60-80 let, které rostly v lipové aleji v ulici Sladovnická. Podle inspektorů České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Liberce se jednalo o poškozující ořez, který nezachoval základní vzhled stromů a vznikly tak plošně velké řezné rány. Za správní delikt byla subjektu uložena pokuta 250 tisíc korun.

Ořezem ve výšce cca 10 - 12 m byla u všech dřevin odstraněna téměř veškerá koruna, tzn. 90 - 100 % asimilační plochy, ponechány byly pouze pahýly kosterních větví. ,,Provedeným radikálním redukčním řezem až na torza byly stromy prokazatelně poškozeny. Byl snížen věk jejich dožití, a pokud přežijí, tak budou náchylnější k dřevokazným chorobám. Už nikdy nebudou mít korunu typickou pro zdravou lípu, do budoucna dojde jednoznačně ke zmenšení objemu a velikosti koruny a tím i k redukci zeleně v městské zástavbě," komentovala případ Hana Kolářová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Liberci.

Při stanovení výše pokuty přihlédli inspektoři i k tomu, že se jedná o zásah do většího počtu stromů rostoucích v aleji. Provedený ořez korun, tak, jak byl proveden, představuje nevhodný příklad péče o dřeviny pro obecnou veřejnost.

Právní subjekt, který ořez nechal provést, argumentoval ve správním řízení mimo jiné sníženým zdravotním stavem předmětných dřevin ještě před zásahem a nutností zajistit bezpečný provoz na přilehlé komunikaci. Neprofesionální a radikálně provedený řez u daných dřevin však podle inspektorů jen zhorší situaci. ,,Upozorňujeme, že především při ořezu nemocných a oslabených stromů je třeba postupovat velmi opatrně a s odbornou znalostí. Redukovat maximálně 20-30 % koruny a řez případně rozložit na více etap po dvou až třech letech," řekla Kolářová.

P4220043.jpg

P4220018.jpg

P4220006.jpg

Zdroj: ČIŽP

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů