Pátek, 29. března 2024

Nelegální skládka z Hůr zmizí za dva až tři měsíce

Nelegální skládka z Hůr zmizí za dva až tři měsíce

Za dva až tři měsíce zmizí nelegální skládka v Hůrách na Českobudějovicku, kde se nachází 6000 tun odpadu. Její likvidace začne v nejbližších dnech. Společnost AVE, která bude ekologickou zátěž odstraňovat, odveze denně zhruba 250 tun toxické hmoty. Odpad různého druhu se nachází na ploše jednoho hektaru. Skládku, jejíž provozovatel před časem zkrachoval, loni v létě zasáhl velký požár. Podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly (ČSSD) představuje odpad v Hůrách jednu z největších ekologických zátěží v regionu.

"A jsem proto velice rád, že se skládku podaří zlikvidovat. Doufáme, že brzy z kraje zmizí i další velké ekologické zátěže ze Lhenic a Milevska," řekl ČTK Zimola. Ve Lhenicích na Prachaticku se nachází tisíce tun toxických látek v podobě pesticidů a herbicidů. V Milevsku na Písecku se zase nachází ekologická zátěž, kterou po sobě před téměř 25 lety zanechala bývalá obalovna živičných směsí.

Skládku v Hůrách provozovala firma dovážející materiál hlavně z Německa. Po roztřídění jej chtěla distribuovat dál, ale v roce 2007 objekt opustila. Společnost pak následně zkrachovala. Loni v srpnu nahromaděný odpad, který dosahuje výšky několika metrů, někdo zapálil. Hasiči požár likvidovali řadu dní. Obec Hůry začala jednat o odstranění skládky, ale celý proces mimo jiné komplikovaly vlastnické vztahy. "Ten pozemek má víc majitelů. Patří nám, armádě, státu a několika soukromým subjektům," uvedl starosta Hůr Jiří Borovka.

"Nejprve budeme sbírat veškeré pneumatiky, které se tady povalují, a budeme je dávat do speciálních kontejnerů. Následně odvezeme všechny slisované balíky a potom i další odpad. Ten odvezeme do centra pro nakládání s odpady v Čáslavi, kde se bude separovat na třídící lince," uvedla mluvčí společnosti AVE Jana Vondráková. Dodala, že výzkum neprokázal poškození spodních vod.

Náklady na likvidaci skládky činí osm milionů korun. Z 80 procent je uhradí Státní fond životního prostředí, dále se pak na placení podílí Hůry, město České Budějovice a Jihočeský kraj.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů