Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odpor proti dálnici přes Český ráj roste

18.08.2003  |  123× přečteno      vytisknout článek

Odpor proti dálnici  přes Český ráj roste Zastupitelstva osmi obcí ležících na trase plánované rychlostní komunikace přes Český ráj se zavázala ke společnému postupu proti záměru Libereckého a případně i Královéhradeckého kraje zakotvit do svých územních plánů tzv. severní koridor rychlostní komunikace R 35. Obce se zároveň zavázaly, že se nebudou účastnit separátních jednání s Krajem a odsunovat R 35 na území sousedící obce. Oficiální podpis této smlouvy starosty osmi obcí se bude konat v úterý 19.8.2003 v 19.00 na Obecním úřadě v Újezdě pod Troskami. Proti záměru výstavby nové čtyřproudé rychlostní komunikace mezi dvěma částmi Chráněné krajinné oblasti Český ráj vystupují již řadu měsíců občanská sdružení, která se spojila v koalici S.O.S. Český ráj. Na stranu odpůrců se postupně přidaly i obce ležící na trase plánované dálnice. „V průběhu prázdnin se konala zasedání jednotlivých zastupitelstvev dotčených obcí. Jejich výsledkem je skutečnost, že obce jsou proti záměru Libereckého kraje směřovat jakoukoliv variantu „dálnice“ R 35 koridorem ohraničeným Ještědsko-kozákovským hřbetem a Hruboskalským skalním hřebenem (tzv. severním koridorem), a požadují po Libereckém kraji důkladné vyhodnocení tzv. jižní varianty R 35 vedoucí kolem Mnichova Hradiště, Kněžmostu a Sobotky, včetně odborného porovnání obou variant. V tomto duchu se vyjádřily všechny obce od Turnova po Ktovou a v sousedním Královéhradeckém kraji další 3 obce“ upřesnila současný stav celé kauzy Markéta Kovaříková, předsedkyně občanského sdružení “Pro Ktovou“ . „Podařilo se nám získat stanovisko Ministerstva životního prostředí ČR ke Konceptu územního plánu. Ministerstvo v něm požaduje doplnění a přepracování Konceptu (zejména studie SEA – Posouzení vlivů koncepce na životní prostředí) ve vztahu k R 35 a předložení Konceptu k novému veřejnému projednání. Požadováno je zejména vyhodnocení všech známých variant R 35, tedy severní i jižní, za spolupráce všech tří dotčených krajů“ doplnila předsedkyně občanského sdružení „S drakem rval se Michael“ Mgr. Martina Pokorná. Přes uvedené skutečnosti doporučila Rada Libereckého kraje schválit jako nejpřijatelnější variantu R 35 vedoucí přes Turnov, Roudný, Žernov - Podtýn a Rovensko pod Troskami. Toto rozhodnutí Rada učinila 3 dny před uplynutím zákonné lhůty pro připomínkování konceptu územního plánu, přestože již musela vědět o požadavku MŽP ČR na vyhodnocení obou hlavních variant. „Ze strany politických představitelů Kraje je cítit značná nechuť k jakýmkoli úvahám o variantách, které by vedly mimo území Libereckého kraje. Myslím, že stanovisko Ministerstva životního prostředí se proto bude snažit smést ze stolu a příliš o něm nediskutovat. Chystáme se proto MŽP oslovit a upozornit ho na to, jak Kraj postupuje. Podle stavebního zákona se totiž musí zpracovatel ÚP před vydáním Souborného stanoviska dohodnout s dotčenými orgány státní správy, to znamená i s MŽP“ uzavřela Simona Jašová z Dětí Země.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist