Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kormoráni se vrátili na Labe, rybáři jsou z nich zoufalí

05.01.2004  |  166× přečteno      vytisknout článek

Kormoráni se vrátili na Labe, rybáři jsou z nich zoufalí

Strom celý bílý od ptačího trusu a na něm majestátní černí ptáci - takový obrázek se v těchto dnech naskytne lidem, kteří projíždějí podél Labe z Ústí do Děčína. Na pravém břehu, naproti Neštědicím a Povrlům- Roztokům, se na zimu opět usadili kormoráni velcí. Z návratu přísně chráněných ptáků jsou nadšeni ochránci přírody, protože tento druh se u nás léta nevyskytoval. Těžkou hlavu naopak dělá rybářům, kterým ničí jejich práci. \"Největší škody nám kormoráni dělají na Ohři pod Nechranickou přehradou, kam ročně vysazujeme 60 až 70 tisíc pstruhů a lipanů. Když přehrada zamrzne, ptáci se stahují na volnou řeku. V té je přes zimu málo vody a kormoráni ryby, které se navíc drží v hejnech, dobře vidí a mohou je snadno ulovit. Na jaře je pak řeka úplně prázdná,\"stěžuje si Jan Šmíd, jednatel Českého rybářského svazu na severu Čech. Jediný, kdo od státu dostane náhradu za škody způsobené kormorány, jsou majitelé chovných rybníků. Ryby v řece jsou až do okamžiku, kdy je uloví rybář, majetkem státu a nárok na náhradu škod tady neexistuje vůbec. Na severu Čech se přitom problém týká téměř výhradně řek a ztráty jdou do milionů korun. \"Od Štětí po Hřensko je jen na Labi více než tisíc kormoránů. Jeden pták sežere asi 40 dekagramů ryb denně, všichni tedy více než 400 kilogramů. Přilétají obvykle v říjnu a jsou tu až do března,\"upozorňuje Šmíd, který připouští, že rybáři si za problém mohou částečně sami tím, že ryby do řek intenzivně vysazují. Pro kormorány je to pozvánka k prostřenému stolu. Pomoci rybářům nemohou ani myslivci. \"Kormorán vůbec není ve výčtu zvěře v zákonu o myslivosti , navíc je to přísně chráněný druh. Kdyby se některý z myslivců neudržel a ptáka zastřelil, přijde o zbraně a přestal by být myslivcem. Odstřel povoluje výhradně ministerstvo životního prostředí, a to jen na chovných rybnících,\"uvedl Miroslav Machala, předseda mysliveckého spolku v Ústí nad Labem. Kormoráni se k nám začali vracet v osmdesátých letech. Jejich návrat usnadnila jejich přísná ochrana, stavba přehrad na řekách, které tak nezamrzají, již zmíněné vysazování ryb a zákaz jedů, jako jsou například DDT či polychlorované bifenyly. V současnosti u nás hnízdí několik set párů, jedno z hnízdišť je právě na Ohři. Naši ptáci obvykle odlétají na zimu do Středomoří. V té době je ale nahradí tisíce kormoránů z Pobaltí, kteří naopak tráví chladné měsíce roku u nás.

Zdroj: Mladá fronta Dnes


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Název: Rybáři! Tak proč ty ryby nechráníte?
Rybáři fňukají, protože kormorán zcela decimuje dlouhé kilometry řeky. Například horní Ohře od Chebu do Perštejna je mělká, kormoránů, kteří jsou výborní plavci a ještě lepší lovci, jsou tam nejméně desítky. Statisíce korun, které rybáři dávají ze svého do rybích násad, jsou prožírány kormorány. A shodneme se, že tekoucí vody takovým způsobem chránit nelze. Ty nelze chránit nijak.
vloženo: 27.12.2009 17:12     vložil: Křižák Reagovat 
Název: Rybáři! Tak proč ty ryby nechráníte?
Rybáři tradičně fňukají nad škodami, které jim způsobují kormoráni, ale jediné řešení je pro ně odstřel nebo ničení hnízd. Přitom ryby zůstávají v rybnících naprosto nechráněné. Velká plocha rybníku, ale i sádek bez jakéhokoli zastínění je pro kormorány ideální loviště. Přitom třeba k ochraně sádky stačí tak málo: Nasekáte pár keřů trnek nebo něčeho podobně pichlavého a ty klacky prostě zabodnete do dna. Ještě líp to funguje, když se předtím trochu provážou dohromady. Malé ryby se mají kam schovat a neznám kormorána, který by tímhle proletěl nebo proplaval.
vloženo: 04.11.2005 13:22     vložil:  Autor: Petr Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist