Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Bobr způsobuje škody v lužním lese v Lanžhotě

14.01.2004  |  131× přečteno      vytisknout článek

Bobr způsobuje škody v lužním lese v Lanžhotě

Břeclav Škody, které hlavně v zimě způsobuje v lužním lese bobr, jdou podle lesníků do statisíců. Chutnají mu nejen mladé dubové porosty, ale dokáže zlikvidovat i vzrostlé topoly, jak v letošní zimě zaznamenali lesníci z polesí Soutok v Lažhotě na Břeclavsku.
\" Největší škody vznikají právě v našem polesí. Je to tím, že územím polesí Soutok protékají řeky Kyjovka, Dyje i Morava a protíná je síť kanálů. Je to pro ně mimořádně výhodné území, mají tu ideální podmínky: vodu, kanály, dřeviny. Ve vodních tocích se bobr u nás usídlil a podle škod je vidět, že jeho stavy se každoročně zvyšují,\" řekl vedoucí polesí Jiří Švirga. Svoje tvrzení doložil vyčíslením škod. V roce 2002 byly škody v polesí Soutok odborníky odhadnuty na 35 tisíc korun. Za sedm měsíců loňského roku to bylo již skoro 300 tisíc korun.
\" V současné době vyčíslujeme škody za druhé pololetí roku 2003,\" dodal Jiří Švirga a ukázal část lužního lesa, který před osmi lety zalesnili. \" Každý lesník musí trpět, když vidí, jak nám bobři tento mladý porost začali letos v zimě likvidovat. Doslova vyčistili část mladého lesa kolem vodního kanálu. V jiné lokalitě polesí se letos pustili do vzrostlých topolů a kácejí jeden za druhým. Problém se zvětšuje a nikdo ho neřeší, protože bobr patří mezi zvláště chráněné živočichy.\"
Zatímco lesníci tvrdí, že v polesí Soutok je přebobrováno, ochránci přírody jsou jiného názoru. Lesníci stav bobrů v polesí Soutok odhadli na 150 kusů, ochránci přírody argumentují třiceti kusy. Ze zákona jsou chráněna přirozená i umělá sídla bobrů i jejich biotop. Bobr totiž skoro na sto let z naší přírody vymizel. Vrátil se k nám v polovině 70. let a tehdy logicky všichni jásali. Bobr v naší přírodě nemá přirozeného nepřítele.
Lesní závod Židlochovice, pod který polesí Soutok náleží, přizval k řešení otázky bobrů řadu odborníků z řad ochránců přírody, státní správy i lesníků. \" Podle zákona máme povinnost do 48 hodin po zjištění škod nahlásit je orgánu státní správy, u nás je to Městský úřad Břeclav. Jejich pracovník osobně ověří všechny škody a sepíše protokol. Ten pak předá krajskému úřadu. Dohodli jsme se, že nyní škody budeme sledovat měsíčně a hlásit je státní správě,\" konstatoval Jiří Švirga. Jaké řešení lesníci navrhují? \" Uplatnil bych u bobra stejný systém jako u zvěře. Máme stanoveny normované stavy zvěře pro naši oboru a musíme sledovat únosnost obory, aby zvěř nezpůsobovala škody na porostech. I pro bobra by mohli odborníci stanovit únosný počet. Zbývalo by vyřešit otázku, co s bobry, kteří budou nad normované stavy. To by byl úkol pro ministerstvo životního prostředí,\" předkládá svůj návrh Jiří Švirga.

Zdroj: Zlínské noviny


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist