Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Od skládky k zelené vesnici

05.02.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

Od skládky k zelené vesnici

Vranová Lhota - Přestože vesnice leží v údolí mezi zalesněnými stráněmi a mimo průmyslové aglomerace, není zde kvalita veřejné zeleně a úroveň ekologické stability samozřejmostí. I zde se v minulosti projevily negativní civilizační vlivy.
Veřejné biocentrum
V posledním čase se nejčastěji hovoří o vybudování biocentra Lovisko, které by se mělo stát jakýmsi centrem ekologického snažení. Připravený projekt měl být realizován již v loňském roce, částečně letos, ale vzhledem k finančním obtížím byl přesunut až na rok 2005.
\"Centrum bude významné nejen jako krajinotvorný a rekreačně sportovní prvek, ale také z hlediska protipovodňového. Třebůvka nás totiž při velké vodě dokáže pořádně potrápit a větší vodní plocha společně s dalšími dílčími opatřeními, jako je údržba koryta a břehových porostů nás této starosti může zbavit,\" uvedl starosta obce Václav Schreiber.
Součástí projektu je i rozvoj místní vodácké loděnice, která by měla být modernizována, rozšířena a dovybavena potřebným mobiliářem a sloužit více jako oáza odpočinku pro občany i projíždějící turisty, kteří se budou na Lovisku rekreovat, případně rybařit. Byť se při seštíhlení projektu muselo upustit od výstavby protierosních hrázek na sousedních kamenitých stráních, myšlenka zcela nezapadla.
\"Chtěli jsme využít vytěžený materiál, nyní budeme hledat náhradní zdroje, ale věřím, že dříve nebo později k akci přistoupíme,\" poznamenal starosta.
Zeleň a květiny
V nejbližším období se počítá i s akcemi, které nejsou tak náročné na finance. Jedná se především o výsadbu nových stromů a okrasných keřů v katastru obce i místní části Hraničky. Úpravou projdou veškerá veřejná prostranství a zastupitelé budou v tomto směru vyvíjet větší tlak i na samotné občany.
\"Lidi chceme motivovat například soutěží o nejlepší předzahrádku, která se osvědčila v jiných obcích. Obec bude ze svého rozpočtu přispívat na sazenice, hodláme pořídit nové, stylové květinové nádoby a podobně. Barvami by měla ožít i netypická místa, jako například sloupy veřejného osvětlení, schodiště ke hřbitovu, některé kanálové poklopy či těleso mostu přes řeku,\" uvedl starosta Vranové Lhoty.
Součástí ekologické výchovy občanů bude i dokončení naučné stezky v lokalitě historických štol, kam byly některými firmami v minulosti ukládány toxické odpady.

Zdroj: Noviny Svitavska


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist