Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na úbytku motýlů se podílelo používání chemických přípravků

04.03.2004  |  zdroj: Děčínský deník  |  130× přečteno      vytisknout článek

Na úbytku motýlů se podílelo používání chemických přípravků České Švýcarsko - Na území Českého Švýcarska bylo již prokázáno více než 1000 druhů motýlů. Druhové spektrum motýlů je nápadné tím, že v sobě zahrnuje komplex druhů teplomilných a druhů podhorských či horských. Za to může především různorodost zdejšího klimatu, které je přímo závislé na proměnném reliéfu zdejší oblasti.
Teplomilné druhy motýlů navštěvují především pískovcové skály s jižní expozicí či čedičové vrchy, chladnomilné druhy motýlů můžeme naopak zastihnout v chladných údolích skalních měst či podél vodních toků. K těmto druhům patří například hrotnokřídlec kapradinový, drobníček Stigmella myrtillella či chrostíkovník Micropterix osthelderi.
Mimochodem, posledně jmenovaný druh motýla nemá sosák jako ostatní druhy, ale vyvinutá a plně funkční, byť drobná kusadla! Živí se požíráním pylových zrn.
V reliktních borech na rašelinných enklávách žije řada tyrfobiontních druhů, tedy druhů, které jsou svým vývojem vázány na rostlinu rojovník bahenní. K těmto druhům patří zejména drobníček Stigmella lediella či pouzdrovníček Coloephora ledi.
Mnohé uvedené druhy jsou velmi významné z hlediska studia historického vývoje rašelinných biotopů v oblasti celého Českosaského Švýcarska. Všechni patří k velmi malým až miniaturním motýlkům šedavé či jinak nevýrazné barvy a bohužel většinou nemají ani české jméno. Nikterak to však nesnižuje jejich vysokou biologickou hodnotu.
Z dalších významných druhů je možné jmenovat hnědáska chrastavcového, žijícího na vlhkých a bahnitých loukách, nehojného otakárka fenyklového, v Čechách velmi vzácného soumračníka černohnědého, ostruháčka jilmového, žijícího jednotlivě v teplých listnatých lesích, či nehojného okáče třeslicového.
Zajímavý je výskyt běláska ovocného. Poslední výskyt tohoto druhu v Čechách a na Moravě byl zaznamenán v roce 1983, z území Českého Švýcarska však pochází několik nálezů ze současnosti.
Bohužel mnoho krásných a významných motýlích druhů z naší přírody mizí a mnohé jsou již dnes opravdovou vzácností. K těmto druhům patří především perleťovec stříbropásek, který dříve býval hojným druhem a v současné době ve zdejší oblasti téměř vymizel, v celé České republice nehojný okáč třeslicový, či velmi vzácný soumračník černohnědý. Ohroženy jsou také další četné druhy našich okáčů, zejména okáč ječmínkový, okáč prosíčkový, či okáč poháňkový, jakož i mnohé další druhy denních motýlů, zejména z čeledi modráskovitých, jako např. modrásek krušinový. Stále vzácnější jsou také některé druhy našich babočkovitých motýlů, např. hnědásek jitrocelový.
Na úbytku mnohých druhů motýlů se v dřívějších dobách podílelo především nadměrné používání chemických přípravků v zemědělství. Dnes je již situace v tomto směru mnohem příznivější. Některým motýlům však bude trvat ještě velmi dlouhou dobu, než se jejich populace přiblíží k dřívějším stavům.
autor je pracovníkem Oddělení výzkumu a ochrany přírody Národního parku České Švýcarsko


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist