Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Arnika pomáhá bránit neopodstatněnému kácení stromů

05.03.2004  |  128× přečteno      vytisknout článek

Arnika pomáhá bránit neopodstatněnému kácení stromů

PRAHA – Plánovaná likvidace lipové aleje v Neratovicích či masové kácení stromů v Ostravě Porubě – to jsou první z případů, kterými se zabývá nový projekt Arniky „Zachraňme stromy“. Jeho cílem je poskytnout užitečné rady a pomoc občanům, kteří chtějí bránit neopodstatněnému kácení či poškozování stromů ve svém okolí. K tomu dochází nejčastěji v souvislosti s výstavbou různých objektů nebo při rekonstrukcích parků a alejí. V mnoha případech přitom zničení stromů není nutné.

„Každoročně se na nás na konci zimy obracejí desítky občanů z celé republiky a upozorňují nás na kácení stromů v parcích a alejích. Mnoho z těchto akcí je zbytečných, stromy by při troše vůle mohly dál růst,“ říká Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Nejvíce případů souvisí s rekonstrukcí ulic a parků a s novou výstavbou. Jak investoři, tak i mnohé úřady, vidí v plošném skácení stromů nejsnazší řešení. Stromy ve městech jsou ale důležité pro čištění vzduchu i jako estetický prvek. Kácet by se mělo jen v takových případech, kdy jsou stromy na konci životnosti nebo ve špatném zdravotním stavu a ohrožují okolí, vysvětluje Skalský.“

Jedním z aktuálních případů je boj za záchranu lipové aleje v ulici 28. října v Neratovicích. Stromy chce kácet Městský úřad kvůli uvažovanému rozšiřování vozovky. Místní Sdružení občanů Neratovic usiluje o to, aby se z ulice v centru města stala zklidněná jednosměrka nebo pěší zóna a lípy, vysázené na oslavu konce druhé světové války, zůstaly zachovány. Podobně bojovalo několik let za záchranu stromů v Lysé nad Labem Občanské sdružení Lysin. „V průběhu doby se nás Městský úřad naučil respektovat jako partnera a kácení stromů ve městě výrazně ubylo,“ říká předsedkyně sdružení Hana Marcaníková. Jejich největší starostí je teď úsilí chránit památné stromy na „Řehačce“.

Podle vedoucího oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí Praha RNDr. Vladimíra Marka, CSc, jsou za neoprávněná či neopodstatněná kácení stromů často zodpovědní úředníci státní správy. „Chybně vydaných povolení ke kácení je mnoho. Vinu na tom nese nedostatečná úroveň úředníků. Zejména na obecních úřadech pracují často lidé, kteří nejsou kompetentní posoudit opodstatněnost kácení a vydat rozhodnutí v souladu s předpisy. Až na výjimky nepracují na obecních úřadech odborníci,“ uvedl Vladimír Marek.

Arnika doporučuje občanům, aby se v případech podezřelého kácení stromů obrátili na příslušný obecní úřad a vyžádali si kopii povolení. Pokud se kácí bez povolení nebo v rozporu s ním, měli by se lidé obracet na Českou inspekci životního prostředí, která může nepovolené kácení zastavit a udělit za něj vysokou pokutu. I v případě, že je kácení stromů povoleno, je možné stromy zachránit. Povolení totiž často neodpovídají zákonu. „Úřad je při povolování kácení povinen vyhodnotit funkční a estetický stav dřevin, na což se často zapomíná. Pokud rozhodnutí takové vyhodnocení neobsahuje, je možné se domáhat jeho zrušení,“ říká Martin Skalský. Pokud se někde plánují rozsáhlejší úpravy zeleně, měli by místní obyvatelé založit občanské sdružení a přihlásit se za účastníky správních řízení.

Neopodstatněné kácení stromů se týká všech míst České republiky. Mezi nejznámější pražské kauzy se řadí kácení v Oboře Hvězda, úpravy parku na Karlově náměstí nebo někdejší spor Občanského sdružení Cibulka v Praze 5 s Metrostavem, který nezákonně vymýtil dvě stovky stromů kvůli stavbě bytů. Velký úspěch loni zaznamenali občané Ostravy-Poruby, kterým se podařilo zachránit stovky stromů v parcích a alejích, které měly padnout za obět radničnímu plánu „estetizace a humanizace zeleně“.

Kontakty

·        RNDr. Vladimír Marek, CSc.

Česká inspekce životního prostředí, tel. 266 793 371, marek@ph.cizp.cz

·        Hana Marcaníková

Občanské sdružení Lysin, tel. 604 750 206, e-mail: romana.smolikova@worldonline.cz

·        Anna Spěváčková

Sdružení přátel Neratovic, tel. 737 988 356, spevackova@seznam.cz, www.neratky.cz

Nové internetové stránky o kácení stromů:

www.stromy.arnika.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist