Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Porubská radnice ignoruje názor občanů na úpravy parku

10.03.2004  |  128× přečteno      vytisknout článek

Porubská radnice ignoruje názor občanů na úpravy parku

OSTRAVA-PORUBA – Koncem roku 2001 schválila radnice Ostravy-Poruby rozsáhlý plán na „estetizaci a humanizaci zeleně“, který předpokládal plošné kácení parků a stromořadí. Koncepce zahrnovala i park na Havlíčkově náměstí, kde měla být zničena téměř polovina z 358 stromů. Plány vyvolaly masivní odpor veřejnosti, proti se postavila i Česká inspekce životního prostředí, která kácení v dubnu 2002 zastavila. Radnice se zavázala, že projekty přepracuje a bude je konzultovat s veřejností. Svůj slib však nesplnila. Ačkoliv bylo nedávno zahájeno nové správní řízení o úpravách Havlíčkova náměstí, žádná konzultace s občany dodnes neproběhla.

Jednou z věcí, kterou občané od počátku odmítali, je stavba dalších hřišť v parkové ploše. To se však příliš nezměnilo ani v novém projektu. „Radnice zřejmě nepochopila, že diskusí s občany může jedině získat. Prosazováním projektů, které lidem nevyhovují, bude úřad narážet na stížnosti a odvolání. Konflikty mohou rekonstrukci parku oddálit i o řadu let,“ říká Martin Skalský z Centra pro podporu občanů. „Porušení vlastního slibu je arogantní. Je vidět, že úřad nemá nejmenší zájem na komunikaci s občany a jejich názory jej nezajímají.“

„Nový projekt rekonstrukce Havlíčkova náměstí je lepší v tom, že místo původně navržených 134 stromů jich bude pokáceno „jen“ 18 (dalších 34 bylo skáceno již v loňském roce). Nicméně stále hrozí stavba nových hřišť a psích záchodků přímo v parku, s čímž místní obyvatelé nesouhlasí. K budování nových hřišť mají výhrady také památkáři, odborníci z Agentury pro ochranu přírody a krajiny ČR a České inspekce životního prostředí,“ říká zástupkyně místních občanů Helena Váňová. Občané chtějí prosadit, aby park zůstal zachován v původním architektonickém řešení, neboť tato část Poruby má od září loňského roku status památkové zóny. Hřiště by podle obyvatel měla být opravena v zanedbaných vnitroblocích přilehlých obytných domů.

„Rekonstrukce porubských parků jsou značně nákladné. Vzniká podezření, že cílem je pouze proinvestovat peníze,“ říká Lenka Daňhelová z ostravské pobočky Arniky. „Požadavky porubské radnice na zásahy do zeleně jsou sporné. Jasně to ukazuje nový projekt na rekonstrukci Havlíčkova náměstí. Ačkoliv ještě v roce 2002 úřad tvrdil, že je nezbytné vykácet 134 stromů kvůli jejich kritickému stavu, dnes se jich má kácet jen 18. Podobné je to s hřišti, která uprostřed promenádního parku ve skutečnosti nikdo nechce.“ Podle Daňhelové je nezbytné otevřít diskusi o tom, jak mají porubské parky vypadat třeba za deset či dvacet let a ne prosazovat jen dílčí projekty.

Ostravská pobočka Arniky a Centrum pro podporu občanů předložily porubské radnici již v květnu 2003 svůj návrh pro regeneraci parku na Havlíčkově náměstí. Součástí studie byl i soubor opatření, která by radnice měla provést pro kvalitní informování a konzultování s veřejností. Na zpracování rámcové studie se podílelo několik odborníků, úřad však nic z navržených metod nerealizoval a na studii nereagoval.

Zdroj: Arnika


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist