Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Společná příroda versus prezidentovy sjezdovky

02.04.2004  |  124× přečteno      vytisknout článek

Společná příroda versus prezidentovy sjezdovky

Libor Ambrozek musí odmítnout politický nátlak a chránit vzácnou přírodu, kterou mu občané svěřili, před privátními podnikatelskými projekty – takový vzkaz má Hnutí DUHA pro ministra životního prostředí před jeho dnešní schůzkou s prezidentem. Očekává, že se na Hradě bude debatovat o plánech na vybudování dvou gigantických lyžařských areálů na Šumavě.

Ambrozek se dnes odpoledne sejde s prezidentem Klausem \"k diskuzi o využívání některých přírodních lokalit v Jihočeském kraji\" [1]. Mluvit patrně budou o kontroverzním projektu sjezdovek, který by zničil pralesovité porosty na hoře Smrčina – v jedné z nejvzácnějších částí šumavského národního parku [2]. Týdeník Respekt začátkem března napsal, že prezident a někteří prominentní politici ODS chtějí tento záměr místního podnikatele Vladimíra Šlégra prosadit [3]. Přítomnost ministra obrany potvrzuje, že dalším tématem bude vybudování podobně sporného obrovského lyžařského areálu v unikátních lesích nedalekých Boletic [4].

Václav Klaus v roce 2001 označil rozhodnutí tehdejšího ministra Miloše Kužvarta nepovolit provoz jednoho z šesti lyžařských vleků v národní přírodní rezervaci na Pradědu v Jeseníkách za \"konec světa\". Průzkum veřejného mínění posléze ukázal, že mezi českými občany v tomto sporu převažují obhájci ochrany přírody nad zastánci sjezdovek v poměru 65 ku 17 procentům. Drtivou převahu měli i mezi obyvateli kraje.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:

\"Pralesovité porosty na Smrčině a dochované lesy a květnaté louky v boletickém prostoru patří mezi nejvzácnější klenoty nejen jihočeské, ale vůbec české přírody. Postavit zde kvůli osobnímu rozmaru prezidentské sjezdovky je srovnatelné s nápadem postavit namísto Karlštejna tenisové kurty, aby měl pan prezident kde hrát. Sjezdovky přece mohou být i jinde, tak proč si je politici musí prosazovat právě doprostřed nejhodnotnějších přírodních rezervací? Ministr životního prostředí musí pečovat o přírodu, kterou mu občané svěřili, a odmítnout politický nátlak. Průzkum za průzkumem potvrzují, že česká veřejnost od státu očekává, že bude naši vzácnou přírodu před podobnými podnikatelskými projekty chránit.\"

Kontakt:

Jaromír Bláha, telefon 602-440508, jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Tisková zpráva Kanceláře prezidenta republiky, 31.3.2004

[2] Smrčina patří mezi nejvzácnější části šumavského národního parku. Českou stranu hory u hranice s Rakouskem pokrývá unikátní pralesovitý porost buků, jedlí, javorů a smrků s 250 let starými stromy. Jde o jedno z mála míst u nás, kde se v takovém rozsahu zachoval víceméně původní les, jehož složení se přirozeně vyvíjí s měnící se nadmořskou výškou. Jinde totiž lze pozorovat pouze jediný výškový výsek původních lesů – třeba na Boubíně bučinu nebo v Trojmezenském pralese smrčinu.

[3] Respekt 5.3.2004

[4] Boletice tvoří horský masív na druhé straně Lipna, který byl desítky let vojenským prostorem – ale devastované jsou jen velmi malé části. Většinu pokrývají unikátní, převážně bukové lesy včetně zbytků pralesovitých porostů a bohaté květnaté louky. Domov zde má řada ohrožených druhů včetně tetřeva, tetřívka, jeřábka, čápa černého či několika vzácných sov. Významem se mohou srovnávat s místy zařazenými do kteréhokoli do čtyř českých národních parků.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist