Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sužovaná příroda v rozšiřované Evropě

04.05.2004  |  124× přečteno      vytisknout článek

Sužovaná příroda  v rozšiřované Evropě

WWF vydal k rozšíření EU  o dalších deset států prohlášení , ke kterému se připojuje  I ČSOP  Veronica jako  český  partner této organizace

Nové evropské státy nepřicházejí do EU s prázdnýma rukama. Spolu s rozšířením  přichází do EU nezanedbatelné přírodní bohatství ať již jde o Karpatské lesy, stepní formace v Pustě  či rozsáhlá rašeliniště v Polsku .Proces  rozšíření měl kladný vliv také na vstupující státy , zlepšili si svoji legislativu na ochranu přírody a provedli rozsáhlá šetření stavu  biologické rozmanitosti na svém teritoriu.

Evropská unie na summitu v Göteborgu si dala za cíl zastavit úbytek biologické rozmanitosti  do roku 2010 a k dosažení tohoto cíle vytvořila několik nástrojů z nichž  neúčinnější je znám pod jménem Natura 2000

Dr Claude Martin, generální ředitel celosvětové organizace na ochranu divoké přírody  k tomu řekl :

„Přes tyto výhody, zůstává otázkou, zda pro přírodu  v těchto nových státech  je rozšíření výhrou  nebo katastrofou.“

Rozšíření totiž přináší také nebezpečí. Jedním z příkladů je  společná zemědělská politika      (Common Agricultural Policy). Přibližně  50 miliard € (asi polovina rozpočtu EU)— proudí každoročně do zemědělství  Doposud tyto peníze  podporovaly intenzifikaci a obrovskou nadprodukci a zároveň  ničili drobné  farmy  a ekologicky příznivé hospodaření.

Pokud  má být zastavení úbytku biologické rozmanitosti  reálným cílem a nejenom frází  v ústech politiků, je reforma zemědělské politiky naprosto nezbytná. Místo  intenzifikace musí vzniknout podmínky pro moudré investování . Investování ne do produkce ale do rozvoje venkova, do prodeje místních produktů a do ekologického zemědělství.

Všechny  státy  “staré patnáctky”  udělaly chyby při  vyhlašování soustavy Natura 2000. Česká republika je na “ nejlepší cestě “ jejich špatného příkladu následovat. Naštěstí  v EU jsou vyvinuté četné opravné mechanismy, které vedou k postupné nápravě chyb. Stojí to nemalé úsilí a peníze.  Nevládní organizace  sledují pozorně počínání státních institucí při vyhlašování soustavy  Natura 2000 a  jsou připraveny   podílet se na odstraňování  chyb a tím pádem se spolupodílet na lepší ochraně naší (ale I Evropské) přírody. Nevládní organizace sdružené v tzv. Koalici pro Naturu  vytvořili svoji verzi, tzv. stínový seznam území, která mají být zařazeny do soustavy Natura 2000.

V příloze naleznete  některé příklady  chyb , které se členské státy dopustily.

Zdroje :

Dr Claude Martin, Director General for WWF : www.panda.org

Rošíření : http://www.panda.org/accession.

Natura : WWW,Natura 2000.cz, WWW.veronica.cz

Kontakty :

Mojmir Vlašín, ČSOP Veronica, Panská 9, tel : 542 422 573


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist