Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Lze vyhlásit zvláště chráněné území a ochranné pásmo k tomuto území formou nařízení kraje?

18.05.2004  |  zdroj: Moderní obec  |  126× přečteno      vytisknout článek

Lze vyhlásit zvláště chráněné území a ochranné pásmo k tomuto území formou nařízení kraje? Podle § 77a odst. 3 písm. d) zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, krajské úřady ve svém správním obvodu, nejde-li o území národního parku nebo chráněné krajinné oblasti nebo jejich ochranného pásma, vyhlašují přírodní rezervace a přírodní památky, jejich ochranná pásma, stanoví jejich bližší ochranné podmínky a zajišťují péči o ně.

Podle mého názoru není výše uvedené ustanovení zákonným zmocněním k vydání nařízení kraje o vyhlášení zvláště chráněného území a ochranného pásma k tomuto území. Nařízení kraje je svojí povahou derivativním (odvozeným) pramenem práva. K jeho vydání musí být kumulativně dána existence tří podmínek stanovených v čl. 79 odst. 3 Ústavy ČR, kterými jsou: zákonný základ, zákonné meze a výslovné zákonné zmocnění.

Posuzované ustanovení neobsahuje formulaci typu: \"vydá nařízení, kterým vyhlásí...\" nebo \"ve svém nařízení vyhlásí...\" či alespoň \"nařídí...\" apod. Jako příklad zákonného zmocnění pro vydání derivativního normativního správního aktu mohu ostatně uvést i odst. 2 cit. ustanovení, podle něhož kraje mohou vydávat nařízení o zřízení přírodního parku a stanovit omezení využití jeho území. Mám za to, že pokud by zákonodárce vyžadoval, aby akty kraje vydávané podle § 77a odst. 3 písm. d) měly podobu právního předpisu kraje, formuloval by toto ustanovení obdobně, jako je tomu u § 77a odst. 2.

Jako podpůrný důvod pro podporu tohoto tvrzení mohu uvést i rozdílné označení subjektů pro vydání daných správních aktů (kraj - krajský úřad). I s tím vědomím, že zákonodárce není vždy důsledný při rozlišování pojmů kraj - krajský úřad, je nutné zdůraznit, že nařízení kraje vydává vždy kraj, nikoliv krajský úřad.

AUTOR: Mgr. Jan Břeň
právník


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist