Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Příroda na Šumavě neví, co je státní hranice

11.06.2004  |  zdroj: Český rozhlas  |  123× přečteno      vytisknout článek

Příroda na Šumavě neví, co je státní hranice

Čeští a bavorští Zelení zveřejnili prohlášení, v němž se hlásí ke spolupráci a odsuzují pokusy o otevírání otázky Benešových. Mezi témata, která naopak považují za nosná pro vzájemnou spolupráci patří strategie rozvoje Národního parku Šumava.
Zveřejnění společné deklarace, kterou bavorští a čeští Zelení připravovali od počátku letošního roku, urychlily nedávné konfliktní výroky předsedy bavorské vlády Edmunda Stoibera na adresu Benešových dekretů. Předseda české Strany zelených Jakub Patočka a předseda bavorské Strany zelených Michael Bärmann v reakci na tento spor tvrdí, že téma je třeba odpolitizovat. Deklarace bavorských a českých zelených uvádí, že je nutno najít společný jazyk, který, jak vysvětluje Patočka: \"...to téma česko-německých vztahů odkazuje z politické roviny do roviny historicko-psychologické, v rovině politické ho má za vyřízené.\" Mezi témata, která naopak považují Zelení za nosná pro vzájemnou spolupráci, patří mj. další strategie rozvoje Národního parku Šumava.
Problém kácení v kůrovcem napadených oblastech utichl po odvolání bývalého ředitele. Jakou strategii ale nové vedení zvolí do budoucna? Publicista Vladimír Just říká, že na německé straně se o prales starají jinak než dosud na české straně: \"V souvislém jádrovém území se neasanuje a nedělají se žádné lidské zásahy, příroda se nechává plně napokoji a člověk je pokorný a ptá se, co v těch partiích příroda sama chce vytvořit, aniž by jí poroučel motorovou pilou. Naštěstí s novým vedením Aloise Pavlíčka, což je renomovaný přírodovědec, se skýtá naděje, že se managment obou parků sblíží. Protože příroda neví, kudy vede státní hranice a kdy jaký úředník jí velí, tak snad konečně do budoucna ten managment parků bude příbuzný a bude mít evropské standardy.\"
Jak si Jakub Patočka představuje konkrétní spolupráci s bavorskými kolegy?
\"Ta spolupráce je v tom, že společná pracovní skupina, o které se mluví a která snad vznikne, umožní vzájemnou výměnu údajů o dění a vzájemnou podporu v politických aktivitách. Když čeští Zelení podají nějaký podnět k ministerstvu životního prostředí a odvolají se v odůvodnění na mezinárodní instituce, tak hlas bavorských Zelených, kteří doloží, že v bavorském národním parku to funguje tak a tak a osvědčuje se to, tak může být velmi užitečný. Bavorští Zelení v obstarání mezinárodní podpory pro stanovisko českých Zelených mohou sehrát neobyčejnou roli.\"
Publicista Vladimír Just dodává:
\"Ta možnost konkrétní spolupráce tady je. Přece je nesmyslné, aby managmenty na obou stranách hranice v těch samých územích, ve stejné nadmořské výšce se chovaly k přírodě tak rozdílně. Ty nevládní organizace už spolupracují, nejen Patočka, nejen Zelení, ale doufám i vedení našeho parku bude daleko úžeji spolupracovat s bavorským parkem, doufám, že železná opona mezi managmenty padne. Už teď jsou pro to určité signály: obnovují se hřbitovy, bude se s německou účastí obnovovat kaplička na Knížecích pláních. Nejde jenom o managment přírody, nejde jenom o kůrovce, jde o společně sdílené hodnoty toho území a já doufám, že spolupráce možná je.\"


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist