Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Skalním městem z písku

19.08.2004  |  zdroj: Lidové noviny  |  126× přečteno      vytisknout článek

Skalním městem z písku 60 nejkrásnějších míst Česka: Českosaské Švýcarsko

Za poněkud neobvyklý název vděčí Českosaské Švýcarsko malíři Adrianu Zinngovi a rytci Antonu Graffovi. Ti přijeli v 18. století ze Švýcarska pomáhat při rekonstrukci Drážďanské galerie a ve volném čase podnikali výlety k sasko-české hranici. Domů se ale už nevrátili. Své Švýcarsko si prý našli tady.

České Švýcarsko leží v místě, kde Labe opouští hranice republiky. Po dobu studené války nemohla být oblast příliš turisticky využívána a do povědomí turistů se dostala až v posledních letech, především v souvislosti s vyhlášením Národního parku České Švýcarsko v roce 2000. Ten logicky navázal na národní park Sächsische Schweiz na německé straně, se kterým tvoří jednotný přírodní celek za účelem ochrany unikátního pískovcového skalního města.

Cestou vyhlídek a větrných mlýnů

Branou do Českého Švýcarska je městečko Hřensko, jehož počátky lze vystopovat již v 15. století. Tehdy zde stála jen krčma, která hostila plavce a voraře. Nyní nabízí toto výletní místo několik turistických okruhů a cyklotras.
Vydáte-li se po silnici směrem na Děčín, brzy dojdete do údolí Suchá Kamenice. Romantickým skalním kaňonem protéká Suchý potok, u něhož od 18. století stával mlýn. O kus dál je ke skále přilepená pevnůstka ze 30. let, která měla strážit průchod roklinou při předpokládaném průniku Němců. Cesta se rozděluje. Modrá značka nabízí výlet do Arnoltických stěn - pískovcových skal se sklaními jeskyněmi - a míří do Arnoltic, vesnice s hrázděnými a roubenými usedlostmi, kde vítr otáčí mlýnské kolo jednoho z mnoha větrných mlýnů v této oblasti.
Po červené se dostanete k dalšímu mlýnu, tentokrát ve vsi Labská Stráň, a odtud už je to jen pár set metrů k první skalní vyhlídce nad labským údolím, k Belvedéru.
Místo bylo zasvěceno odpočinku a zábavě již na začátku 18. století, kdy si místní šlechta dala skalní vrchol upravit na stupňovitou terasu. Pořádala zde hudební i divadelní představení a zbytky kočárové cesty, spojující vyhlídku s letním sídlem, dokládají nedaleké často zpola vyvrácené kamenné patníky.
Zelená značka začínající na rozcestí Pod Kamenským vrchem (na nedalekém Kamenském vrchu prý bývalo pohanské pohřebiště) směřuje polními a lučními cestami do Bynovce a dále do obce Růžová.
Její dominantou je barokní kostel svatého Petra a Pavla z roku 1711 a hranolová zvonice s bedněným patrem. I zdejší vítr se opírá do lopatek mlýna, tentokrát pro změnu holandského typu.
Podél silnice do Hřenska leží Janov, původní domov tkalců a vorařů. Z lidových staveb je nejcennější roubený statek č. p. 8 a zajímavá je i pozdně barokní kaple. Ani zde nechybějí otáčející se mlýnské lopatky.
Po prudším stoupání se otevírá krásný pohled do skalami sevřeného údolí Kamenice s Hřenskem, který nabízí Labská vyhlídka. Pak už zbývá jen sestoupit zpátky do městečka.

Pohádková brána Hanse Christiana Andersena

Nejznámější a nejobdivovanější skalní útvar Českého Švýcarska je Pravčická brána. Ne náhodou se stala symbolem celé oblasti, její rozměry jsou více než úctyhodné: rozpětí oblouku u dna je 26,5 metru, dosahuje výšky 21 metru a šířky až 8 metrů.
Tato největší přírodní skalní brána v Evropě stojí v Jetřichovických stěnách a byla vytvořena během milionů let trvajícího zvětrávání.
Její první obdivovatelé pocházeli z řad měšťanů a šlechticů, kteří se k ní nechávali z nedalekého Hřenska vynášet mezky nebo nosiči. Její půvab ocenil i slavný pohádkář Hans Christian Andersen.
Výstup na bránu je nyní uzavřen a pískovcovými dominantami Českého i Saského Švýcarska se lze kochat z jiných skalních vyhlídek v jejím bezprostředním okolí.
Neodmyslitelným sousedem Pravčické brány je výletní zámeček Sokolí hnízdo z roku 1881. Původně byl zámek využíván k ubytovávání hostů zdejšího rodu Clary-Aldringenů, dnes se zde nachází muzeum národního parku. V přízemí se pak dochovala stylová restaurace vyzdobená původními malbami.

***

Památky

Pravčická brána

Největší přírodní skalní brána na našem kontinentu. Otevřeno od 10 do 18 hodin. Vstupné: 50 Kč, děti 30 Kč.

Česká Kamenice

Náměstí s domy z 16. století, zámek, Chrám sv. Jakuba Většího a zřícenina hradu Kamenice na návrší.

Vysoká Lípa

Obec s tradiční zástavbou z patrových roubených domů s podstávkou a hrázděným patrem.

Jetřichovice

Město z 15. století s barokním kostelem sv. Jana Nepomuckého. V okolí kaple tesané ve skále a opuštěný hrad Falkenštejn.

Tipy na výlet

Rudolfův kámen

Skalní vyhlídka ležící severně od Jetřichovic mezi hlubokými roklemi. Bývalo zvykem odtud sledovat východy a západy slunce

Skalní muži v Rynarticích

Trpaslíci vytesaní do skal pod Rynarticemi, na které se těší především děti.

Lovecké chaty na Tokáni

Umístěny v nádherné skalní scenérii uprostřed Jetřichovických stěn. Chaty v alpském stylu dal ve třicátých letech postavit kníže Kinský.

Divoká a Tichá soutěska

Možnost se svézt na pramicích.
Otevřeno denně od 9 do 17 (Divoká) a do 18 hodin (Tichá).
Vstupné: 45 Kč, děti 20 Kč.

Zábava

Cyklistický výlet

V sobotu 11. září od 9 hodin si lze se zaměstnanci Národního parku projet okruh Vlčí Hora - Kyjov - Doubice - Třetí brána - Zadní Doubice - Kyjovské údolí - Vlčí Hora.

Ukliďme svět

V rámci celosvětové ekologické kampaně Clean Up the World! se České Švýcarsko přidá 25. září úklidovou brigádou.

Bryologicko-lichenologická exkurze

V soboru 2. října proběhne pro zájemce o mechorosty a lišejníky exkurze na trase Jetřichovice - Havraní skála Vilemínina stěna - Rudolfův kámen Kesslerova deska - Žluté cimbuří Jetřichovice. Lupu s sebou.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist