Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Navržený rozsah ochrany ptactva je neúnosný - méně by bylo více

27.08.2004  |  zdroj: Právo  |  135× přečteno      vytisknout článek

Navržený rozsah ochrany ptactva je neúnosný - méně by bylo více Poněkud chvatně a ukvapeně byl připraven soubor návrhů nařízení vlády na vyhlášení zatím 41 (!) ptačích oblastí na území naší republiky. Zcela přirozeně se muselo při rychlém projednávání nového režimu hospodaření narazit na ostrý nesouhlas obcí, průmyslových podniků i majitelů pozemků.
Velkým, a možno říci zásadním nedostatkem je to, že ani prvních šest ptačích oblastí předkládaných na jednání vlády ministerstvem životního prostředí nezahrnulo podmínku vyplývající ze zákona o ochraně přírody, že budou rovnoměrným způsobem posuzovány vedle ekologického hlediska, tj. ochrany ptáků, i zájmy ekonomické, hospodářské, rekreační a jiné.
Tato podmínka, která je pro rozhodování vlády zásadní, nebyla plně akceptována. Především z uvedeného důvodu byl materiál přeložen na příští zasedání. Předkladatel se určitě nevyhne jednání s cílem zajistit finanční prostředky na vyrovnání újmy s obcemi, podnikateli a vlastníky pozemků.
Za nedomyšlenou považuji i tu skutečnost, že zatímco v Evropě se vymezuje maximálně 5 až 10 procent území, tak my, obdobně jako u většiny zákonů implementujících směrnice EU do našeho práva, se snažíme uvažovat mnohem přísněji. Nikde se však nepočítá s tím, že určitá omezení v mnoha územích musí někdo zaplatit, přičemž státní rozpočet to určitě nebude.
Podle předložených a projednávaných návrhů zahrnuje zatím uvedený počet ptačích oblastí kolem 9 procent nových území státu. V součtu s již chráněnými oblastmi pak je to kolem 20 procent území ČR. V materiálech se objevují pouze minimální kompenzace při ztíženém podnikání, zemědělské výrobě. Těžařské firmy se zase obávají, že může dojít k likvidaci zákonné těžby, což by se neobešlo bez dalekosáhlých sociálních důsledků. To vyvolává nesouhlas průmyslových a hornických svazů i značného množství podniků.
O způsobu hospodaření je však možno s vlastníky pozemků uzavřít smlouvu. Podle mého názoru je dohodu zapotřebí uzavřít ještě před rozhodováním vlády. Jako ekolog musím připustit, že ochrana stěhovavého ptactva, kde do vymezených území se započítávají i plochy zajišťující potřebné potravní řetězce, je značně problematická a pro stát ve velkém rozsahu neúnosná. Za reálné bych považoval vyhlášení jedné třetiny chráněných oblastí, s převahou ploch pro vodní ptactvo.
Připomínám, že na podzim se připravuje vyhlášení dalších oblastí v projektu Natura 2000, který je rozšířen i na ochranu rostlin a dalších živočichů. Bude o to závažnější, že pro budoucí úpravy, které lze předpokládat, se bude muset žádat souhlas Evropské unie. Už proto by měl být záměr mnohem uvážlivější tak, aby bylo dosaženo opravdové vyrovnanosti mezi ochranou přírody a potřebami národního hospodářství.
Ministerstvo průmyslu rozhodně nemá výhrady k ochraně přírody, ale musí být zohledněny i ekonomické a sociální zájmy státu. Doporučujeme proto celý megaprojekt znovu uvážit a uvedené nedostatky z něj odstranit.

(Autor je ekologický poradce ministerstva průmyslu a obchodu)
Autor: Jiří Hanzlíček


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
vycislete predpokladane ztraty
Jako obcana CR mne prirozene zajima, o jak vysokou sumu se jedna v pripade vycisleni hospodarskych ztrat po vyhlaseni ptacich uzemi v CR, tato castka nebyla nikde zverejnena. Podle meho nazoru nelze vyloucit, ze tyto ztraty nebudou vysoke a bude je mozne kompenzovat vznikem novych aktivit a pracovnich prilezitosti v uzemich s vyhlasenou ochranou, mam na mysli zejmena resort turismu a rekreace. Tuto alternativu vyuzivani krajiny lze jednoznacne povazovat za perspektivnejsi, nez je soucasny trend exploatace a okamzite spotreby.
vloženo: 17.09.2004 10:36     vložil:  vagnerova Reagovat 
Buďme hrdí!
Vážený pane Hanzlíčku,
narozdíl od Vás mě těší a jsem hrdý na skutečnost, že příroda České republiky je tak zachovalá, že si 20% její rozlohy zaslouži zvláštní ochranu. Rozhodně bych nechtěl dopadnout jako např. Německo, které je skrz naskrz prošpikováno dálnicemi, nevhodně fragmentujícími tamní krajinu. Chraňme pro naši krásnou přírodu, co to dá!
vloženo: 27.08.2004 13:12     vložil: Pavel Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist